مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس، گفت:در مدت 20 سال خدمت خود در سازمان آتش نشانی بندرعباس تا کنون شاهد هیچ گونه کمکی از سوی سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان نبوده ام.

به گزارش خبرگزاری موج، فرجام دانش ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به بخشنامه سازمان همیاری شهرداری کشور که شهرداری ها را ملزم به اجرای آن کرده است، اظهار داشت: این بخشنامه در 5 بند ارسال شده که در بند اول آن؛ به مصوبه هیات وزیران اعلام شده سریعا کارگروهی از نماینده شهردار، نظام مهندسی، راه و شهرسازی، آتش نشانی، اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی و دادستانی نسبت به شناسایی و تصمیم گیری ساختمان های ناایمن در سطح شهر تشکیل شود و تا زمان حصول نتیجه شهرداری ها مسئول هستند.

تخلفات ایمنی ساختمان ها با پرداخت جریمه قابل جبران نخواهد بود

در بند سوم این بخشنامه باتوجه به بررسی کمیسیون ماده 100 و 99 شهرداری ها، آمده است؛ تخلفات مربوط به امور ایمنی ساختمان ها با پرداخت جریمه قابل جبران نخواهد بود بلکه باید برخورد قانونی یعنی تغییر کابری یا تخریب صورت گیرد. و در بند دیگر آن تامین تجهیزات آتش نشانی ها را در اولویت بودجه سال 96 شهرداری ها قرار داده است.

فرجام دانش عنوان کرد: در شهرستان بندرعباس  2500 حادثه در یک اخیر سال رخ داده است که در این حوادث موفق به نجات جان 1363 نفر شده ایم و به طور میانگین نیروهای اعزامی ما در 3 دقیقه و 49 ثانیه در محل حادثه حاضر شده اند، تعداد آتش سوزی ها در این مدت 1275 مورد بوده که بیشترین اتش سوزی مربوط به ضایعات و بعد از آن مربوط به منازل مسکونی است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس، تصریح کرد: بیشترین حوادث رخ داده را در محله گلشهر بندرعباس به دلیل تراکم بالای جمعیت و ساخت و سازهای غیر اصولی و غیر استاندارد علی رغم نوساز بودن ساختمان ها شاهد بوده ایم. شهرداری با همکاری قوه قضاییه باید از فعالیت ساختمان های بدون مجوز پایان کار خودداری کند تا شاهد حوادثی چون آتش سوزی ساختمان تهران نباشیم.

شناسایی 276 ساختمان پرخطر در بندرعباس

به گفته وی؛ در شهر بندرعباس 276 ساختمان پرخطر شناسایی شده است که بیشتر این ساختمانهای بلند مرتبه، در کوچه های تنگ گلشهر بدون رعایت هیچ گونه ضوابطی احداث شده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی بندرعباس، بیان داشت: در نقاط مختلف شهر بندرعباس قرار بود 30 شیر آتش نشانی نصب شود، سازمان شیر ها را خریداری کرد و آبفاضلاب کار های که در حیطه وظایفش بود را انجام داد ولی شهرداری مناطق به تعهدات خود عمل نکردند.

دانش اعلام کرد: شهرک پیامبر اعظم با داشتن 150 هزار جمعیت حداقل نیاز به 3 ایستگاه آتش نشانی دارد که تا کنون یک ایستگاه در آن راه اندازی شده است.

فرجام دانش از اضافه شدن 3 بالا بر 25 متری به تجهیزات آتش نشانی بندرعباس جهت اطفاء حریق درکوچه های تنگ تا قبل از دهه فجر خبر داد.

شهردار وقت منطقه دو و مدیریت ساختمان ستاره جنوب محکوم شدند

وی از صدور حکم قوه قضاییه در خصوص حادثه آتش سوزی دو سال قبل ستاره جنوب، خبر داد و گفت:در این حکم مقصرین حادثه( شهردار وقت منطقه دو و مدیریت ساختمان ستاره جنوب) به تحمل مجازات حبس، شلاق و جزای نقدی محکوم شده اند.

دانش با اشاره به اعتبار تعیین شده 8 میلیارد تومانی در سال96 جهت تجهیز و تکمیل امکانات سازمان آتش نشانی بندعباس، تا کنون تنها یک میلیارد آن پرداخت شده است، تصریح کرد: در مدت 20 سال خدمت خود در سازمان آتش نشانی بندرعباس تا کنون شاهد هیچگونه کمکی از سوی سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان نبوده ام.

وی در پایان از  برگزاری همایش مدیریت ایمنی شهری در 11 مهرماه سال جاری در محل شرکت گاز خبر داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج