دبیر ستاد اشتغال شهرستان گرگان از اختصاص اعتبار بیش از ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به مشاغل خانگی گرگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی گرگان، موسی بیباک در جلسه ستاد اشتغال شهرستان گرگان اظهار داشت: این اعتبار به عاملیت بانک کشاورزی برای اجرای مرحله نخست طرح مشاغل خانگی گرگان است.

وی افزود: در پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی،فارغ التحصیلان دانشگاهی و افراد بیکاری که اهلیت و توانمندی آنها احراز شده باشد و همچنین ارائه طرح‌های دارای مزیت و اولویت منطقه‌ای و شرکت‌های پشتیبان مدنظر است.

رییس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان گرگان گفت: میزان تسهیلات مشاغل خانگی متناسب با طرح بین 5 تا 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که در موارد خاص با توجه به طرح پیشنهادی متقاضیان این مبلغ تا سقف 20 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: در طرح روستا تعاون در مرحله اول ، تعداد 60 روستا و 60 تعاونی برای استان پیشبینی شده است که در حال حاضر 4 روستا در گرگان در دست اقدام است و نیاز دارد بخشداران و دهیاران در اجرای این طرح اهتمام ویژه ای داشته باشند.

بی‌باک به اهداف طرح روستا تعاون اشاره کرد و گفت: توسعه بازار محصولات روستایی، بهبود وضعیت زندگی، پیشگیری از مهاجرت روستائیان به شهر و استفاده بهینه از منابع و مزیتهای روستاها، از مهم‌ترین اهداف این طرح است.

کاهش نرخ بیکاری

دبیر ستاد اشتغال شهرستان گرگان خاطرنشان کرد: دولت برای کاهش نرخ بیکاری به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی طرح‌های کاربردی متنوعی پیش بینی نموده است که می‌توان از جمله آن به طرح‌های تکاپو، کارورزی و دیگر برنامه‌ها در قالب اشتغال فراگیر اشاره کرد که در حال حاضر طرح کارورزی مورد تاکید است.

موسی بی‌باک اظهار داشت: ظرفیت اعلام شده برای طرح کارورزی در سال 96 برای شهرستان گرگان  650 نفر است.

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی گرگان تصریح کرد: دوره کارورزی حداقل 4 ماه و حداکثر 6 ماه می باشد و کارورزانی که دربین یابعد از 6 ماه کارورزی در همان بنگاه اقتصادی جذب شوند تا 2 سال از معافیت کامل سهم بیمه کار فرما برخوردار می‌شوند.

وی با اشاره به اهمیت اشتغالِ فارغ التحصیلان دانشگاهی، افزود: یکی از برنامه های کوتاه مدت دولت در زمینه اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی طرح کارورزی است این طرح  به توانمندی افراد جویای کار کمک میکند و آنان را آماده ورود به عرصه کار می‌کند.

بی باک اظهار داشت: ضروری است تعامل و همکاری سازنده بین کارشناسان اشتغال ادارات و واحدهای پذیرنده می‌تواند در تحقق مناسبِ این طرح مهم تاثیر بسزایی داشته باشد.

دبیر ستاد اشتغال گرگان افزود: دولت در طرح کارورزی هم برای کارورز و هم برای واحدهای پذیرنده ، مشوق هایی در نظر گرفته است که در مدت کارورزی با توجه به مدارک تحصیلی، ماهانه از 270 هزار تومان تا 350 هزار تومان کمک هزینه کارورزی پرداخت می‌شود و در این مدت کارفرما و کارورز از بیمه مسئولیت مدنی و حادثه برخوردار می‌شوند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج