لاشه ی یک قلاده فک کاسپین در ساحل پارک ملی بوجاق پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، رحمان پورحسین سرپرست اداره پارک ملی بوجاق کیاشهر گفت:  طی گشت و کنترل منطقه لاشه یک قلاده فک خزری توسط کارشناس این اداره کشف و مشاهده شد و از آنجایی که گزارش و رویت و مرگ و میر این پستاندار دریایی از جهت بررسی وضعیت آن حائز اهمیت است پس از معاینات اولیه گزارش تهیه شد و به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ارسال شد.

پورحسین افزود:  با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب جمعیتی این تنها پستاندار دریای کاسپین از کلیه علاقمندان و دوستداران حیات وحش می خواهیم تا در صورت مشاهده این حیوان زیبا  بصورت مجروح مراتب را به سرعت به پاسگاه های محیط زیست اطلاع دهند و از جابجایی حیوان به شدت پرهیز کنند چرا که بروز شوک حاصل از خشکی پوست و جابجایی ممکن است باعث تلف شدن حیوان شود.

وی تصریح کرد: چنانچه حیوان مدت زیادی در خشکی بماند بدلیل خشک شدن مخاط چشمی و پوست ممکن است دچار گرمازدگی و شوک شود لذا مردم می توانند با پاشیدن آب روی بدن حیوان تا رسیدن مامورین حفاظت محیط زیست  آنرا زنده نگهدارند.

فک کاسپین تنها پستاندار دریای کاسپین است و در حال حاضر جمعیت آن نسبت به 20 سال گذشته از دو میلیون قلاده به کمتر از صد هزار قلاده کاهش یافته است .

به نظر کارشناسان حیات وحش شکار بی رویه و کم شدن منابع مهم غذایی  این حیوان ، از عمده دلایل کاهش شدید جمعیت آن می باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج