آیین آغاز سال تحصیلی جدید برای 574 دانشجوی جدید الورود دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سالن همایش دکتر معین دانشکده بهداشت رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت،  شاهرخ یوسف زاده چابک در جمع دانشجویان بدو ورود این دانشگاه گفت: لازمه توسعه یافتگی در جامعه، حرکت به سمت پایه های علمی دنیا و استفاده از پتانسیل های جوانان به ویژه دانشجویان است.

وی تصریح کرد: ذهن و مغز و انسان دارای توانمندی ها و پتانسیل های بسیار زیادی است و عمر یکایک ما فرصتی برای استفاده از  این پتانسیل ها است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به واژه دانش آموز، گفت: دانش آموز به کسی اطلاق می شود که در زمینه دانش هیچ دخل و تصرفی ندارد و صرفا اطلاعاتی از سوی معلمان  به او داده می شود و در نهایت در قالب امتحان باز خورد آن گرفته می شود اما دانشجو پژوهنده علم و دانش است و به طور مستقیم در دریافت علم دخل و تصرف دارد.

 یوسف زاده چابک با بیان این مطلب که انتظاراتی که دانشگاه از شخص دانشجو دارد با دوران دانش آموزی کاملا متفاوت است، اظهار داشت: دانشجو ، یعنی دانش جوینده و دانشگاه نسبت به دبیرستان، یک مرحله بالاتر است. این جستجو، یک جستجوی پایان ناپذیر است. در این زمینه جستجوی علم و دانش مهمترین کاری است که از فرد دانشجو انتظار می رود.

وی نقش استاد برای دانشجو  یک نقش هدایتگر و کمک کننده برشمرد  و گفت: مهمترین پایه دانش، پرسش و سووال است تا هنگامی که پرسشی وجود نداشته باشد، بی شک دانش جوینده به حرکت در نخواهد آمد بنابرین در اولین گام باید پرسش و پاسخ را مد نظر قرار داد.

اردوی توجیهی

وی با اشاره به این که همه انسان ها دانشجو و دانشمند آفریده می شوند، یادآور شد: همه ما از زمان کودکی در خصوص مسایل پیرامون خود سووال ها و پرسش هایی را داشتیم، اما نکته کلیدی اینجاست که هر چقدر ذهن به سوال هایی که مطرح می شود، پاسخ دهدبه دنبال سوال های دیگر می رود

یوسف زاده افزود: اما  زمانی  پاسخ مثبتی به سوال داده نشود خاصیت ذهن این است که دیگر سوالی را مطرح نکند و آن را به همان صورت می پذیرد. 

وی ادامه داد: مقطع دانشجویی فرصتی  برای فعال کردن  این سوال ها است و در این خصوص  می توان گفت روش های تحقیق، در واقع از همین سوال ها گذاشته شده است.

رییس دانشگاه علم اتم، It، ژن و سلول های بنیادی را پایه های چهار گانه علم دنیا ذکر کرد و گفت: تحصیل در هریک از رشته های دانشگاهی، نیازمند یکی از این پایه های چهار گانه است.

 یوسف زاده  با اشاره به افق چشم انداز دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیشرو در دانشگاه های نسل سوم، اظهار کرد: دانشگاه نسل سوم دانشگاهی است که دانش آموختگان آن دانشگاه، خود کارآفرین و تولید کننده هستند .

وی ادامه داد: این امر به دست نمی آید مگر با خلاقیت و نوآوری و انتظار دانشگاه از دانشجویان این است که با پا گذاشتن به عرصه علم و دانش، به افق دور دست و دانش نظر داشته باشند و بی شک در طی این مسیر نیازمند الگو برداری از مراکز معتبر دنیا هستیم.

یوسف زاده چابک تصریح کرد: باید نسبت به مردم و آینده کشور خود حساس باشیم و بتوانیم فرزندانی شایسته و پاسخگو باشیم.

در ادامه ضمن قرائت پیام سید حسن هاشمی  وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، توسط افشین شفقی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه، مطالب جامعی از سوی عبدالرسول سبحانی دبیر شورای راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با موضوع طرحی برای آینده  و مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیرامون ماه محرم و رسالت دانشجویان در خصوص این ایام، ارایه شد.

 قرائت شعر توسط یکی از شاعران بنام گیلان، نمایش فیلم کوتاه دانشگاه در گذر توسعه با رویکرد نگاهی بر عملکرد یکساله دانشگاه از سوی واحد رسانه دانشگاه، سخنرانی مسوول بسیج دانشجویی و برگزاری جلسه پرسش و پاسخ توسط مسوولین دانشگاه علوم پزشکی گیلان به منظور رفع سوالات دانشجویان جدیدالورود و برپایی نمایشگاه دفاع مقدس و کانون ها و انجمن های علمی فرهنگی به همت معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه، از دیگر برنامه های مراسم امروز بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج