معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از پروژه بومگردی روستای مرزدشت بخش خمام شهرستان رشت بازدید نمود

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، در این بازدید که با هدف بررسی میزان توسعه گردشگری در جوامع محلی گیلان برگزار شد،رضا علیزاده با اشاره به نامگذاری سالجاری تحت عنوان"اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال"؛خودکفایی و به حداقل رساندن محرومیت های روستایی را بخش اعظمی از این شعار خواند و اظهار داشت:مشارکت محلی جهت توسعه و تعالی روستاها امری ضروریست و باید در سایه امکان سنجی و شناسایی ظرفیت ها به رشد گردشگری منجر شود.

وی با بیان اینکه صندوق کارآفرین امید با حمایت از فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی زمینه ایجاد اشتغال و توسعه پایدار روستایی را فراهم نموده،ایجاد کسب و کارهای خرد و برندسازی برای تولیدات روستایی را از دغدغه های اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان قلمداد نمود.

علیزاده توسعه بومگردی را موجب رونق اقتصادی و خودکفایی روستاییان خواند و اذعان داشت:با تلفیق داشته های فرهنگی،هنرهای بومی محلی و مواهب طبیعی می توان هم افزایی مطلوبی را شاهد بود.

این مسئول ترویج طرح بومگردی را عامل کیفی سازی سفر خواند که این مهم باید با حفظ چرخه اکولوژیکی و استانداردهای موجود صورت گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان افزایش ورود گردشگران به مقاصد روستایی را مستلزم بهبود خدمات متمرکز در روستا دانست و بر ضرورت افزایش جذابیت های بومی تاکید کرد.

در ادامه ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور توسعه گردشگری روستایی را راهکاری برای توسعه جوامع بومی و افزایش رفاه اجتماعی برای محرومان جامعه خواند و افزود: هدف دولت از توجه به مناطق روستایی علاوه بر شکوفایی استعدادهای مغفول مانده آن مناطق،توانمند سازی وآموزش روستائیان و نیز مرتفع نمودن دغدغه های معیشتی،اجتماعی و فرهنگی ساکنان است.

وی گیلان را استانی ممتاز در حوزه روستایی خواند و اذعان داشت: مواهب طبیعی و جلوه های فرهنگی روستاهای گیلان توانمندی بالایی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارند.

اقامتگاه بومگردی تلارخانه در دو طبقه بنا شده که طبقه پایین آن را فروشگاه صنایع دستی،کارگاه حصیر بافی و تولید لباس محلی شامل می شود و طبقه بالا آن دارای دو واحد با امکانات رفاهی برای میهمانان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج