مدیرکل استاندارد کرمانشاه گفت: یکی از راهکارهای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی کنترل کیفیت کالاهای صادراتی توسط استاندارد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، محمود رضا نیازی بابیان این مطلب که کرمانشاه با داشتن بیش از 370 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق، به‌عنوان دروازه صادراتی ایران با این کشور شناخته می‌شود گفت: نیمی از کل صادرات صورت گرفته به عراق از طریق مرزها و بازارچه‌های کرمانشاه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: حفظ این موقعیت، لزوم توجه ویژه به استانداردسازی کالاهای صادراتی و وارداتی را دوچندان نموده است، به‌طوری‌که صدور کالاهای بی‌کیفیت و غیراستاندارد به بازار هدف می‌تواند لطمه جبران‌ناپذیری به اعتبار تولیدات صادراتی جمهوری اسلامی وارد نماید.

نیازی گفت: با توجه به فعالیت دو مرز رسمی خسروی و پرویزخان و همچنین بازارچه‌های سومار، شیخ صله و شوشمی کارشناسان این اداره کل در نمایندگی‌های استاندارد در مرز پاوه، پایانه خسروی، پایانه پرویزخان و همچنین سومار بر صادرات و واردات کالاهای تحت پوشش استاندارد نظارت مستقیم دارند.

و ی ادامه داد: علاوه بر این به‌صورت روزانه بررسی اسنادی کلیه محموله‌های صادراتی دارای مجوز استاندارد و همچنین نمونه‌برداری راندومی از این کالاها جهت تطبیق با استانداردهای ملی مربوطه را در دستور کار قرار می‌دهند.

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه در ادامه با اشاره نام‌گذاری سال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بیان داشت: رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، مدیریت واردات و صادرات محصولات باکیفیت را مورد تأکید قرار داده‌اند که در این راستا سازمان ملی استاندارد نیز ۲ راهبرد پرداختن به مدیریت واردات و کیفی سازی صادرات را مهم‌ترین اولویت کاری خود قرار داده است.

محمود رضا نیازی ادامه داد: در 5 ماهه نخست سال جاری قریب دو میلیون تن انواع کالا از طریق مرزهای استان کرمانشاه به خارج از کشور صادرشده است که به‌طور میانگین یک‌میلیون تن از این کالاها، مشمول قوانین استاندارد اجباری بوده که با نظارت و صدور مجوز واحدهای اجرایی این اداره کل در ستاد و در مرزهای قصرشیرین، سومار و پاوه صورت گرفته است.

وی افزود: صادرات کالا به عراق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ضروری است برای افزایش سطح صادرات و رفع موانع موجود بر رعایت استاندارد محصولات و خدمات توجه شود که در این راستا، طی 18 ‌ماهه اخیر، تعداد 2820 مورد بازرسی از کالاهای صادراتی، 492 مورد کنترل اسنادی محموله‌ها، 452 مورد استعلام پروانه کاربرد علامت استاندارد و 688 مورد نمونه‌برداری و آزمون از کالاهای صادراتی به‌منظور تطبیق با استانداردهای ملی مربوطه و جلوگیری از خروج کالاهای بی‌کیفیت، با هزینه داخلی این اداره کل صورت گرفت.

نیازی ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری از مرزهای قصرشیرین سومار و پاوه شامل صنایع ساختمانی (سیمان، کاشی، سرامیک و آجر)، صنایع غذایی (انواع فرآورده‌های لبنی، آرد، کیک و بیسکویت، ویفر، شکلات و...)، صنایع مکانیک و فلزشناسی (آهن‌آلات و ورق فلزی،)، صنایع الکتریکی (کولر)، صنایع شیمیایی (پودر رخت‌شویی، مایع ظرف‌شویی و...) است.

وی گفت: یکی از راهکارهای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی توجه ویژه به حوزه صادرات است و از آنجائی که بیشترین حجم صادرات به کشور عراق از مبادی رسمی استان انجام می‌پذیرد، لذا در جهت صیانت از کالاهای تولید داخل، کمک به زیرساخت‌های دستگاه‌های نظارتی در امر صادرات، ضروری است تا فرآیند کنترل کیفیت محصولات صادراتی و وارداتی منطقه در کمترین زمان و با بالاترین سطح اطمینان انجام پذیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج