رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: در پنج ماهه اول سال پنج میلیارد و ۷۷۳ میلیون دلار کالای غیر نفتی از هرمزگان به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، خلیل قاسمی در پنجمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان گفت: از این میزان صادرات غیرنفتی، ۵۱۳ میلیون دلار کالاهای تولیدی استان هرمزگان بوده است.

وی افزود: تعهد صادرات غیر نفتی هرمزگان برای امسال یک میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار است که تاکنون ۴۴ درصد آن محقق شده است.

وی گفت: دریافت گواهی بهداشت برای محصولات کشاورزی صادراتی الزامی است و صادر کنندگان باید با مراجعه به معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان این گواهی را دریافت کنند.

قاسمی گفت: راه اندازی پایانه‌های صادراتی نیز در این جلسه بررسی و تصمیمات لازم برای راه اندازی سریعتر این پایانه‌ها گرفته شد.

ورود بیش از هزار گردشگر خارجی به هرمزگان در 4 ماهه اول سال

استاندار هرمزگان نیز در این جلسه گفت: ۶۶ درصد صادرات و واردات کشور از هرمزگان است و استان باید در سال اقتصاد مقاومتی که یکی از مولفه‌های مهم آن توسعه صادرات است، پیشگام تسهیل صادرات باشد.

جادری گفت: گردشگری نیز از منابع مهم درآمدزایی برای کشور است و هر گردشگر هزار و ۲۰۰ دلار درآمد برای کشور دارد که معادل فروش نزدیک به ۳۰ بشکه نفت است.

وی افزود: در چهار ماه اول سال هزار و ۳۱۲ گردشگر خارجی وارد هرمزگان شده اند که باید تلاش شود با فراهم کردن زیرساخت ها، این شمار افزایش یابد.

جاسم جادری افزود: صادرات کالا در هرمزگان نباید محدود به بندرعباس شود، بلکه باید بنادر شرق و غرب استان نیز با فراهم شدن زیرساخت ها، در صادرات مشارکت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: استاندارد سازی کالاهای صادراتی و رقابت پذیری این کالا‌ها در بازارهای خارجی از مهمترین نیازهای محصولات صادراتی استان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج