مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: با توجه به وجود آثار ارزشمند تاریخی و میراث ناملموس در شهر انارک از ارزش ویژه‌ای برخوردار است و همچنین توان بالقوه فراوان این شهر تاریخی مقرر شد تا پایگاه حفاظت میراث فرهنگی در این شهر تاریخی راه‌اندازی شود.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، فریدون الهیاری در آئین افتتاح دومین همایش گویش‌های محلی فلات مرکزی ایران که در شهر تاریخی انارک در حال برگزاری است اظهار داشت: ایران کشوری است با تاریخ و جغرافیای کم نظیر به‌گونه‌ای که اگر چه بخش قابل توجهی از این سرزمین همواره دچار کم آبی بوده، لکن مردم با فرهنگ این سرزمین در جای جای این سرزمین و در فواصل نسبتا طولانی یکجانشین شده و هر کدام حیاتی فرهنگی را پدید آورده‌اند که ما از این فرهنگ‌ها امروزه در علم مردم‌شناسی با عنوان خرده فرهنگ‌ها یاد می‌کنیم.

وی تاکید کرد: اگر چه در برخی ادوار تاریخی تعمدا برخی حاکمان تلاش در کم ارزش جلوه دادن این خرده فرهنگ‌ها می‌کردند، بنابراین امروز ما معتقدیم این خرده فرهنگ‌ها همچون جویبار به رود بزرگ یعنی فرهنگ و تمدن غنی ایران پیوسته و مکمل فرهنگ و تمدن ایران زمین هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: خرده فرهنگ‌ها امروزه گنجینه‌های ارزشمندی در راستای حفاظت از فرهنگ ایرانی بشمار می‌رود، بنابراین یکی از اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی امروزه در کنار حفاظت از آثار تاریخی ، حمایت از بسط و گسترش میراث ناملموس فرهنگی ایران است.

وی به جایگاه شهر تاریخی انارک در توسعه میراث فرهنگی فلات مرکزی ایران اشاره کرد و افزود: بدون شک شهر تاریخی انارک دروازه فلات مرکزی ایران در حالی که پیشینه تاریخی این شهر حداقل به واسطه وجود معدن سرب منطقه نخلک به بیش از 2 هزار سال قبل می‌رسد.

الهیاری افزود: با توجه به وجود آثار ارزشمند تاریخی و همچنین وجود میراث ناملموس در این شهر از ارزش ویژه‌ای برخوردار است و همچنین توان بالقوه فراوان این شهر تاریخی، مقرر شد تا پایگاه حفاظت میراث فرهنگی در این شهر تاریخی راه‌اندازی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان  بیان کرد: محققین تاکنون بیش از 7 هزار گویش در جهان شناسایی کرده‌اند که متاسفانه تا پایان سده بیست و یکم بیش از 50 درصد این گویش‌ها از رونق خواهند افتاد، امیدواریم با حمایت از گویش‌های محلی و حمایت از گویشوران محلی گامی ارزشمند در حفظ بخشی از هویت اصیل مردم ایران زمین برداریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج