رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: فردی که با طراحی سایتی جعلی، به اطلاعات حساب بانکی کاربران دسترسی و از حساب آنها سرقت می کرد توسط پلیس ماموران پلیس فتای استان اصفهان شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، سرهنگ سید مصطفی مرتضوی اظهار داشت: در پی شکایت تعدادی از شهروندان مبنی بر اینکه از حساب آنها به صورت اینترنتی سرقت شده ، بررسی موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس فتای اصفهان قرار گرفت.

وی بیان کرد: با شروع تحقیقات اولیه و بررسی های تخصصی مشخص شد فردی با راه اندازی یک سایت جعلی فروش شارژ تلفن همراه به صورت اینترنتی از شهروندان کلاهبرداری کرده است.

وی افزود: سرانجام فرد کلاهبردار که در خارج از استان اصفهان سکونت داشت شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضایی و کسب نیابت قضائی یک اکیپ از ماموران مجرب به مخفیگاه اش اعزام و او را دستگیر کردند.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه این فرد از 150 کاربر 400 میلیون ریال به صورت اینترنتی سرقت کرده بود، بیان داشت: متهم در مواجه با مدارک و مستندات پلیس به بزه انتسابی اعتراف و انگیزه خود را کسب مال اعلام کرد.

سرهنگ مرتضوی در خصوص سایت های فیشینگ توضیح داد و گفت ، سایت های فیشینگ سایت هایی هستند که فرد کلاهبردار طراحی کرده و در آن اقدام به تبلیغ و فروش اجناس مختلف می کند ،در اینگونه سایت ها صفحه درگاه بانکی دقیقاً شبیه صفحه اصلی درگاه می باشد و هنگامی که کاربر اطلاعات حساب بانکی خود را در آن وارد می کند این اطلاعات که شامل شماره کارت،رمز عبور و رمز CVV2 می باشد برای مجرم ارسال می شود و فرد کلاهبرداری اقدام به برداشت از حساب می کند.

رئیس پلیس فتا استان اصفهان در پایان با بیان اینکه متهم با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شد به شهروندان توصیه کرد: هنگام خرید اینترنتی بسیار هوشیار بوده که گرفتار سایتهای فیشینگ نشوید و تنها راه تشخیص سایت فیشینگ از اصلی این است که درگاه بانک در سایت اصلی از پرتکل SSL که پروتکلی امن می باشد جهت ارسال اطلاعات است استفاده می نمایند که در نوار آدرس اول آن HTTPS می باشد در صورتی که صفحه جعلی درگاه بانک همان HTTP می باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج