رئیس سازمان شیلات ایران از هدف‌گذاری صادرات 30 هزار تن قزل‌آلای تولید داخلی به خارج از کشور در سال 96 خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، حسن صالحی پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان با اشاره به تولید سالانه 200 میلیون تن محصولات آبزی در جهان اظهار کرد: 49 درصد از تولید مذکور توسط صید انجام می‌شود و 51 درصد آن آبزی‌پروری است.

وی به جمعیت یک‌درصدی ایران در جهان اشاره کرد و افزود: سال گذشته یک‌میلیون و 90 هزار تن تولید آبزی در کشور داشتیم که معادل نیم درصد از تولید جهانی است.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه متوسط سرانه مصرف آبزی 20 کیلوگرم در دنیا است، تصریح کرد: طبق مطالعات و جهت‌گیری سازمان خواربار جهانی، غذا باید از دریاها و اقیانوس‌ها تأمین شود و این امر انقلاب آبی نامگذاری شده است.

صالحی، خواستار حرکت به سوی آبزی‌پروری در دریا و سواحل کشور شد و بیان کرد: اکنون پرورش ماهی در قفس در دریا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

وی به تولید یک‌هزار تن میگوی پرورشی در استان گلستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: امسال یک‌هزار و 500 تن میگو در استان گلستان تولید می‌شود.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به آماده‌سازی استخرهای پرورش ماهیان خاویاری در زیر سد «دز» به ظرفیت 50 هزار تن، خاطرنشان کرد: ماه گذشته 50 هزار تن پرورش ماهیان خاویاری در دزفول کلنگ‌زنی شده است.

صالحی بر پرورش ماهیان خاویاری به عنوان اولویت آبزی‌پروری در کشور تأکید کرد و یادآور شد: ماهی سوف و سفید باید از طریق پرورش در قفس تولید شود.

تولید روغن ماهی از کیلکا در ایران

رئیس سازمان شیلات ایران همچنین از انعقاد قرارداد تولید روغن ماهی توسط یک شرکت ایرانی و شرکت نروژی از ماهی کیلکا برای نخستین مرتبه در ایران خبر داد و اظهار کرد: پیشنهاد کردیم کارخانه مذکور در منطقه آزاد انزلی احداث شود.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ماهی قزل‌آلا برای صادرات باید دارای وزن 1.5 تا دو کیلوگرم باشد، تصریح کرد: سال گذشته 10 هزار تن ماهی قزل‌آلا از ایران صادر شد و امسال نیز صادرات 30 هزار تن قزل‌آلا از کشور هدف‌گذاری شده است.

صالحی به هدف‌گذاری تولید 200 هزار تن ماهی در قفس تا پایان برنامه ششم توسعه کشور اشاره کرد و افزود: با هماهنگی محیط زیست مطالعات لکه‌ها در خلیج فارس در راستای پرورش ماهی در قفس آغاز شده است.

وی با اشاره به نصب بیش از 500 قفس در دریا به منظور پرورش ماهی در سواحل کشور، بیان کرد: اکنون ظرفیت پرورش ماهی در قفس در دریا به 25 هزار تن رسیده و تا پایان امسال به 30 هزار تن افزایش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان شیلات ایران به صادرات 412 میلیون دلار آبزی در چهار ماه نخست سال 95 از کشور اشاره کرد و گفت: در چهار ماه نخست امسال 60 درصد افزایش صادرات آبزی به خارج از کشور داشتیم، ضمن اینکه واردات ما 30 درصد کاهش داشته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج