مدیرکل امور عشایری استان گلستان گفت: امسال ۲۰ میلیارد ریال برای خدمات عمرانی عشایر استان گلستان در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا علیپوری صبح امروز در بازدید از مناطق سکونتگاه‌های عشایر استان اظهار داشت: از اواسط آبان امسال 21 هزار عشایر با ورود به مناطق قشلاقی استان، از 350 هزار هکتار عرصه مرتعی برای چرای 760 هزار دام خود تا اواسط فروردین 97 بهره می‌گیرند.

وی درباره اعتبارات اختصاص یافته برای عشایر استان افزود: امسال برای ارائه خدمات عمرانی به عشایر، نزدیک به 2 میلیارد تومان اعتبار هزینه می‌شود.

مدیرکل امور عشایری استان گلستان تصریح کرد: هرساله حدود 11 هزار کرمانج خراسانی برای قشلاق به حوزه سرزمینی کلاله، مراوه‌تپه و گنبدکاووس کوچ می‌کنند و در کنار حدود 10 هزار عشایر بومی به کار دامپروری می‌پردازند.

علیپوری گفت: جامعه عشایری از بعد اقتصادی، فرهنگی و پدافند غیرعامل تاثیرگذار هستند و به عنوان یک فرصت و پتانسیل می‌توان از آنان بهره جست.

وی اظهار کرد: عشایر استان گلستان اعم از ترکمن‌ها و کردها که جمعیت دامی آنان معادل 25  درصد از کل جمعیت دام های سبک این استان است، به صورت میانگین سالانه 4 هزار و 425 تن گوشت، مقدار 13 هزارو 562 تن شیر و 380 تن کشک تولید می‌کنند.

نصرت برزگر فرماندار شهرستان کلاله هم در این بازدید اظهار کرد: برای احداث راه عشایری در کلاله، در سال جاری 300 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج