معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: می‌توان با حمایت، هدایت و آموزش صنایع‌دستی بخشی از معضل بیکاری استان را حل کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، مجتبی نیک کردار در آئین افتتاح دهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کرمانشاه که در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی واقع در پارک شاهد افتتاح شد، بابیان اینکه میراث فرهنگی، حفظ هویت و فرهنگ جامعه و انتقال این هویت و فرهنگ به نسل‌های آینده است، اظهار داشت: هنرمندان صنعتگر ناقل فرهنگ، هنر و صنعت ایران در این دوران هستند و آن را به فرزندان این سرزمین در آینده‌های دور منتقل خواهند کرد.

وی ادامه داد: صنایع‌دستی کمک می‌کند، بخشی از تاریخ و هویت خود را از طریق ارجاع به این صنایع‌دستی بشناسیم.

 معاون عمرانی استانداری کرمانشاه تصریح داشت: صنایع‌دستی کاری از نوع اقتصاد مقاومتی است که ازنظر تکنولوژی و فناوری با خارج از کشور ارتباطی ندارد. خلاقیت هنرمندان این عرصه، برخاسته از فرهنگ و آداب‌ورسوم ایران است و مواد ساخت آن نیز در داخل کشور تأمین می‌شود.

 او افزود: صنایع‌دستی ازجمله مشاغلی است که بدون سرمایه‌گذاری وسیع و با اندکی آموزش می‌توان آن را در بحث توسعه مشاغل خانگی در دستور کار قرارداد.

 نیک کردار صنایع‌دستی را یک سرگرمی، هنر و یک ارزش‌افزوده اقتصادی خواند و تأکید کرد: می‌توان با حمایت، هدایت و آموزش صنایع‌دستی بخشی از معضل بیکاری استان را حل کرد.

وی عنوان کرد: برخی از جوانان بااستعداد، به‌جای غرق شدن در فضای مجازی و پرسه زدن در آن به خلق آثار هنری و صنایع‌دستی می‌پردازند و اوقات فراغت خود را این‌گونه سپری می‌کنند.

 معاون عمرانی استانداری کرمانشاه به نقش صنایع‌دستی در ارزآوری برای کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: گردشگران اروپایی در سفرهای خود به ایران، گاهاً ارزی را که برای خرید یک محصول صنایع‌دستی پرداخت می‌کنند بیش از کل ارزی است که برای سفر به کشور پرداخته‌اند.

وی بابیان اینکه صنایع‌دستی یک کار یونیت و یگانه است، متذکر شد: ازآنجایی‌که صنایع‌دستی با دست خلق می‌شوند هرکدام از آن‌ها یگانه هستند و کارهای یگانه آینده ارزشمندی دارند.

 نیک کردار یادآور شد: صنایع‌دستی مانند مروارید هستند که در طول زمان آرام‌آرام با رنج شکل می‌گیرند و به یک اثر گران‌بها تبدیل می‌شوند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج