رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گنبدکاووس گفت: در سال گذشته و امسال فعالیت‌های خوبی در حوزه عمرانی امامزاده یحیی ابن زید( ع) گنبدکاووس انجام شده و تاکنون حدود ۹۰۰ میلیون تومان در این حوزه هزینه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام نصرت الله جعفری, اظهار داشت: با توجه به پی‌گیری‌های مدیر کل اداره اوقاف استان, امام جمعه شهرستان و در راستای خدمات بیشتر به مجاوران و زائران این امامزاده, تسطیح, زیباسازی ضلع شرقی و غربی و سرویس‌های بهداشتی به پایان رسید.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گنبدکاووس افزود: تسطیح و زیباسازی قبور نیز به پایان رسیده، اتاق‌های زائرسرا رنگ‌آمیزی, تجهیز و مرمت شده که حدود 900 میلیون تومان هزینه شده است.

وی یادآور شد: تسطیح و زیباسازی ضلع شمالی این امامزاده نیز در مرحله بعدی حوزه عمرانی قرار گرفته که به زودی آغاز به کار میشود.

جعفری تاکید کرد: یکی از خیران گنبدکاووس که مقیم تهران است, با توجه به ارادت به این امامزاده, درصدد احداث درمانگاه با همه تجهیزات و امکانات با هزینه خود است که تا ساخت این درمانگاه, در حال حاضر یکی از مغازه‌های این امامزاده به عنوان مطب در نظرگرفته است.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه گفت: روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 16 تا 20 پزشکی برای ویزیت رایگان در این مکان مستقر می‌شود و به ارائه خدمات درمانی می پردازد .

جعفری اظهار کرد: در سال جاری عملیات اجرایی و یا کلنگ‌زنی درمانگاه و یا مرکز درمانی امامزاده یحیی ابن زید( ع) آغاز خواهد شد.

 براساس آئین نامه مجلس و سازمان اوقاف و امور خیریه کشور

وی تصریح کرد:,همه اماکن مذهبی و مساجد و بقاع متبرکه, به جز امور فرهنگی و دینی, زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه اداره می‌شوند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گنبدکاووس افزود: با هماهنگی و پی‌گیری‌های امام جمعه شهرستان,در آینده نزدیک با توجه به دغدغه‌های موجود,امور فرهنگی و عمرانی مساجد در برخی از شهرستان‌ها,از جمله گنبدکاووس,جهت تسریع در کار زیر نظر ستاد امام جمعه انجام خواهد شد.

جعفری یادآور شد: مساجد دارای 2 وقف انتفاعی و یا منفعتی هستند و همه این موقوفات اماکن مذهبی زیر نظر اوقاف اجاره داده خواهد شد و رقبات ناظر اجاره هستند.

وی درباره منابع مالی بقاع متبرکه و موقوفات اظهار داشت:هرگونه تراکنش مالی در حوزه بقاع متبرکه و موقوفات از طریق سیستم سامانه جامع مالی اداره انجام می‌شود و موقوفاتی که قرار است اجاره داده شوند از صفر تا 100 به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: انجام تراکنش مالی قابل رویت و دسترسی همزمان در اداره کل و سازمان است تا شفافیت مالی انجام شود و درآمدهای حاصل از بقاع متبرکه و امامزادگان در 3 حوزه, عمرانی 40 درصد از درآمدها, در حوزه فرهنگی 20 درصد و بقیه در حوزه مدیریتی صرف می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گنبدکاووس گفت: حساب مالی هیچ امامزاده‌ای برای امامزاده دیگر هزینه نمی‌شود, و در زمان غبارروبی و جمع‌آوری نذورات مدیران ارشد شهرستان و امام جمعه و نماینده بانک ملی حضور داشته و در حضور آنها نذورات جمع‌آوری و شمارش می‌شود.

جعفری تصریح کرد: درآمد و نذورات امامزاده یحیی ابن زید( ع)  شهرستان گنبدکاووس در 5 ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته در همین مدت 17 درصد افزایش یافته است.

وی درباره برگزاری افطاری ساده تاکید کرد: برای نخستین بار, با حمایت و تاکیدات امام جمعه شهرستان و مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه و تلاش هیئت امنا و دست اندرکاران اوقاف و به ویژه خیران و مردم, در ماه مبارک رمضان سال جاری, به مدت 30 شب افطاری ساده برگزار شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: برگزاری افطاری ساده در گنبدکاووس, جلوه‌ای از وحدت و همدلی خواهران و برادران اهل سنت و شیعه بود و بیشترین هزینه این افطاری از طرف خیران بوده و هر شب شاهد بیش از هزار نفر از مردم روزه‌دار در این افطاری بودیم که در شب‌های قدر به 5 هزار نفر هم رسید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج