نخستین آئین گرامیداشت روز جهانی عکاسی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و جمعی از عکاسان استان در گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، این برنامه شامگاه چهارشنبه به همت انجمن عکاسی استان گلستان در تالار نگاه مجموعه فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

مدیرعامل انجمن عکاسی استان گلستان در این برنامه به بیان خاطرات چگونگی تشکیل این انجمن پرداخت و گفت: این انجمن به همت بزرگان عکاسی استان از جمله آقایان حسینعلی حاج محمدی، مسعود همامی و حسینعلی قربانی افخمی تشکیل شده است.

یحیی کریم آبادی افزود: پیش از استقلال، انجمن عکاسی زیر نظر انجمن سینمای جوان فعالیت می کرد که با تلاش بزرگان این عرصه از هیجدهم اسفندماه سال ۱۳۹۱ به طور مستقل اعلام موجودیت کرد.

کریم آبادی که از زمان تاسیس انجمن عکاسی مدیریت آن را برعهده داشته است، خاطرنشان کرد: ثبت رسمی انجمن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دومین انجمن ثبت شده رسمی یکی از مهمترین اقدامات ما بوده است.

وی ادامه داد: دریافت مجوز فعالیت های هنری از استانداری برای آنکه عکاسان به سهولت بتوانند به حرفه خود بپردازند دیگر اقدام مهمی بود که در این مدت انجام شده است.

مدیرعامل انجمن عکاسی گلستان در خصوص مساعدت های مالی نهادهای مختلف به این انجمن اظهار کرد: انجمن تاکنون ریالی از نهادهای دولتی و خصوصی دریافت نکرده و تمام نیازمندی های مالی با حمایت خود اعضا برطرف شده است.

به گفته کریم آبادی، برگزاری کلاس آموزش عکاسی حرفه ای به صورت طولانی مدت یکی از اقدامات کم سابقه در سطح کشور بوده که در گلستان اجرایی شده است.

رونمایی از نخستین کارت عضویت انجمن عکاسی استان

گفتنی است؛ عبدالرضا چراغعلی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری و حجت الاسلام علی اصغر فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان از جمله میهمانان ویژه این مراسم بودند.

همچنین باتوجه به اینکه در تقویم جهانی روز ۱۹ آگوست مصادف با ۲۸ مرداد ماه «روز جهانی عکاسی» نامگذاری شده علت تأخیر در برگزاری مراسم تداخل برنامه های ملی متناسب با این روز با برنامه های احتمالی استان عنوان شد.

انجمن عکاسی یکی از فعالترین انجمن های هنری استان گلستان است که در سطوح ملی و بین المللی به افتخارات فراوانی دست پیدا کرده است. از جمله عکاسان موفق استان می توان به «رضا وهمی» اشاره کرد که نشان دکترای افتخاری هنر از مرکز آموزش عالی هنر فرانسه و پیشنهاد اقامت در این کشور را دریافت کرده است.

در اواسط برنامه، پرویز دباغ پیشکسوت عکاسی استان که تجربه تصویربرداری با دوربین های آنالوگ را دارد به ذکر خاطرات خود پرداخت.

رونمایی از نخستین کارت عضویت انجمن به وسیله مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد. بر این اساس کارت نمادین عضویت به «داود عامری» عکاس برجسته استان اعطا شد.

در پایان آئین از چهره های برتر و ماندگار عکاسی در استان به اسامی پرویز دباغ، ولی الله فدایی، اصغر علی نژاد، هوشنگ فتاحی، حسن محمدزاده، عزت الله شیخ رحیمی، اکبر کاوه، رسول آبادی، سیدحسن ابوالقاسمی، حسینعلی افخمی، حاج محمدی، حجت الله قربانی نژاد، رضا وهمی، داود عامری، نظرنوکنده، ابوالقاسم قاسمی و سید سینا سیدالنگی با اهدای لوح تقدیری تجلیل شد. همچنین یاد و خاطره مرحومان فرامرز قربان نژاد و پوراکبر گرامی داشته و لوح تقدیر ایشان به فرزندان آن دو تقدیم شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج