در اولین جلسه بررسی گزینه‌های پیشنهادی شورای شهر برای تصدی شهرداری، دو گزینه شهرداری سنندج برنامه‌های خود را در حضور اعضای شورای شهر، معتمدین و نمایندگان رسانه‌های استان ارائه دادند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری موج، شامگاه دوشنبه(6 شهریور) شورای شهر سنندج از دو گزینه پیشنهادی برای تصدی شهرداری سنندج دعوت کرد و طی جلسه‌ای که بیش از 4 ساعت به طول انجامید، حشمت صیدی و هوشنگ دباغ برنامه‌های خود را ارائه کردند.

حشمت صیدی ابتدا به رزومه کاری خود اشاره کرد و اظهار کرد: برنامه‌های من در راستای درآمدهای پایدار، حمل و نقل و ترافیک شهری، اقتصاد شهری، فرهنگ شهروندی و هویت، گردشگری و اوقات فراغت، حکمروایی خوب شهری، مشارکت و توسعه اجتماعی است.

وی افزود: نبود شفافیت در بیلان مالی به دلیل استفاده از بودجه نقدی به جای بودجه تعهدی، ضعف بنیه مالی و بدهکاری بالای شهرداری، کاهش اعتماد شهروندان به مدیریت شهری، عدم توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی، ضعف ساختارها و تشکیلات در جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی از جمله چالش‌های جدی شهرداری در حوزه درآمدهای پایدار است.گزینه پیشنهادی شهردارسنندج

این گزینه پیشنهادی شورای شهر سنندج عنوان کرد: برنامه راهبردی تقویت منابع درآمدی، پایدار با تمرکز بر درآمدهای پایدار عوارض نوسازی، تقویت الگوهای جدید تامین منابع مالی، شفاف سازی مالی، انجام حسابرسی‌های منظم دوره‌ای، کاهش هزینه و انعطاف مالی، طراحی نظام وصول مطالبات و طراحی نظام بازپرداخت بدهی‌ها راهکارهای ممکن برای رفع چالش‌های حوزه درآمدهای پایدار شهری است.

وی به مشکلات حوزه حمل و نقل و ترافیک شهری اشاره کرد و افزود: اجرای طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر سنندج، بی توجهی به توپوگرافی و وضعیت زمین، ضعف شبکه حمل و نقل عمومی، ضعف زیرساختی در حمل و نقل هوشمند شهری، تمایل به استفاده از خودرو شخصی از مشکلات و چالش های این حوزه است.

صیدی ادامه داد: تمرکز زدایی با اتخاذ سیاست‌ها و مشوق‌های لازم برای احداث مراکز تجاری و خدماتی، توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی، ساماندهی شبکه ارتباطی و هوشمندسازی تقاطع ها، توسعه شبکه معابر شهری طرح تفصیلی و آموزش و فرهنگ سازی ترافیکی راهکار رفع مشکلات این حوزه است.

وی نبود توازن بین رشد جمعیت و فرصت‌های شغلی در سطح شهر سنندج، کمرنگ شدن نقش بازار قدیمی شهر سنندج، عدم توجه به توان‌های فرهنگی شهر، بهره نگرفتن از جایگاه و توان بین المللی شهر در راستای توسعه اقتصادی و کارآفرینی را چالش‌های حوزه اقتصاد شهری عنوان کرد و بهسازی و توانمندسازی نواحی منفصل شهری، برنامه ریزی راهبردی برای استفاده از جایگاه و توان بین المللی شهر سنندج، برنامه ریزی برای استفاده از توان‌های فرهنگی و هنری سنندج را از جمله راهبردهای خود برای رفع مشکلات این حوزه اعلام کرد.

گزینه پیشنهادی شهرداری سنندج با اشاره به مشکلات بخش غیررسمی مسکن و اشتغال در سنندج، اعلام کرد: رونق پدیده دست فروشی در محدوده مرکزی شهر، تشدید رشد سکونت گاه‌های غیررسمی، اسکان بخش عظیمی از جمعیت سنندج در بافت فرسوده را چالش‌های این بخش است که با توانمندسازی سکونت گاه‌های غیررسمی، ساماندهی مشاغل غیررسمی، ساماندهی و بهسازی بافت فرسوده و بهره گیری از ظرفیت ستاد بازآفرینی استان قابل حل است.

وی محدودیت‌ها و موانع طبیعی و انسان ساخت را مهمترین مولفه‌هایی داست که ساختار کالبدی فضایی شهر سنندج را تحت تاثیر قرار داده است و گفت: تغیر الگوی ساختاری شهر، تراکم بالا و فشردگی و نفوذناپذیری در بافت‌های فرسوده، ساخت و سازهای غیرمجاز و زمین‌های قولنامه‌ای و ... چالش‌های کالبدی- فضایی شهر است.

صیدی راهکارهای خود برای رفع این چالش‌ها را تقویت پیوند محله‌ها و مناطق شهری، تهیه و تدوین طرح راهبردی- ساختاری شهر سنندج، استفاده از ظرفیت‌های قانونی در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز اعلام کرد.

وی فربه بودن بدنه شهرداری به دلیل تعدد پرسنل، کمبود نیروی متخصص مورد نیاز مدیریت شهری، ضعف شهرداری در خصوص آموزش و پژوهش را مشکلات موجود در ساختار و تشکیلات شهرداری اعلام کرد و گفت: ساماندهی نیروی انسانی، جلب بخش خصوصی در انجام امور شهری و آموزش و ارتقای نیروی انسانی و همچنین توسعه خدمات الکترونیک راه حل این مسائل است.

گزینه پیشنهادی شهرداری سنندج در ادامه به مشکلات شهرداری سنندج در خصوص حکمروایی خوب شهری، گردشگری، فرهنگ شهروندی و هویت، مدیریت و بهره وری منابع انسانی مشارکت و توسعه اجتماعی پرداخت و راهکارهای خود را برای این بخش‌ها ارائه داد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در مدیریت شهری شایسته سالاری را مدنظر خواهد داشت، گفت: اتاق فکری قوی دارم که به آنها مانند یک ظرفیت نگاه می‌کنم و بدون پذیرش هر گونه سفارش از سوی اقربا، برای رفع مشکلات شهر سنندج و توسعه آن تلاش خواهم کرد.

صیدی راه اندازی سامانه 137 برای ایجاد ارتباط بین شهروندان و شهرداری، عدم جذب نیرو تا حداقل دو سال در شهرداری، تهیه بانک اطلاعاتی از املاک شهرداری، تکمیل پروژه‌های زخمی شهر سنندج و توسعه فرآیندهای الکترونیکی شهرداری برای جلوگیری از اعمال سلیقه و فساد از دیگر برنامه‌های خود در صورت انتخاب به عنوان شهردار اعلام کرد.

در ادامه فرزاد زارعی، عضو شورای شهر سنندج سوالات خود را از صیدی چنین مطرح کرد: با توجه به سیاسی کاری‌های شما، آیا سیاست و گرایشتان در مدیریت شهری تاثیرگذار خواهد بود؟شایعاتی در خصوص حضور مهندسی شده شما در انتخابات شوراها و در نهایت مطرح شدن به عنوان گزینه شهرداری وجود دارد که باید روشنگری کنید.

ارسطو گویلی، یوسف اسدی، سیف الله رضایی از دیگر اعضای شورا بودند که سوالاتی را پیرامون وضعیت نایسر، راهکار برای درآمد پایدار، چگونگی اجرای شهرداری الکترونیک و انجام کار فرهنگی مطرح کردند.

حشمت صیدی در پاسخ به این سوالات اظهار کرد: مخالف لابی گری هستم و مهندسی شده برای تصدی این پست نیامده‌ام و با فشار افکار عمومی پیش آمده‌ام و تا کنون نتوانسته‌ام حتی خانواده‌ام را برای این مسئله راضی کنم و این نشان دهنده این مسئه است که تلاشی برای پست و مقام و منافع شخصی ندارم.

گرایشات سیاسی ام در مدیریت شهری دخیل نخواهد بود

وی ادامه داد: گرایش من اصلاح طلبی است و این را به صراحت اعلام می‌کنم اما گرایشات سیاسی‌ام در مدیریت شهر دخیل نخواهد بود و تنها چیزی را که مدنظر دارم، شایسته سالاری و منفعت و مصالح شهر است.

شورا هرچه را برای زمین‌های قولنامه‌ای مصوب کند، اجرا می‌کنم

گزینه پیشنهادی شهرداری سنندج اعلام کرد که برای تغییر وضعیت نایسر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد و در خصوص زمین‌های قولنامه‌ای هم هر تصمیم که شورا بگیرد، اجرا خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه به عنوان شهردار انتخاب شوم، باید اعتماد متقابل بین من و شورا حاکم باشد و در این جایگاه هیچ مصلحتی را بالاتر از توسعه شهرم نمی‌دانم و در این زمینه با مجموعه دولت هماهنگی کرده‌ام و از همکاری آنها با شهرداری اطمینان دارم.

شورای دور پنجم محکوم به موفقیت است

ارسطو گویلی کیلانه از اعضای شورای شهر سنندج در این جلسه اظهار کرد: شورای دور پنجم هدفی جز خدمت به شهر ندارند و تا کنون بیش از 80 جلسه با مسئولین و سایر اعضای شورا برگزار کرده‌ایم که در تاریخ شوراهای سنندج بی سابقه است و هدف از این جلسات با برنامه کار کردن و مشاوره بوده است.

وی اعلام کرد: این نوید را می‌دهم که سنندج شورای شهر و شهرداری متفاوتی را تجربه خواهد کرد و شورای دور پنجم سنندج محکوم به موفقیت است.

ستایش حشمت صیدی از سوی شهردار اسبق سنندج

در ادامه این جلسه مهدی حسام شریعتی شهردار اسبق سنندج کارنامه موفق حشمت صیدی را ستود و وی را فردی شایسته خطاب کرد که علیرغم اینکه همیشه دارای پست و جایگاه های برجسته ای بوده، همیشه صادقانه و پاک خدمت کرده و از جایگاه خود سوء استفاده نکرده است.

جلال شریعتی رئیس شورای شهر سنندج نیز بر این سخنان مهر تایید گذاشت و این مسئله را بزرگترین امتیاز حشمت صیدی عنوان کرد.

لازم به ذکر است در این جلسه تمامی اعضای شورا بر این مسئله که هیچ سفارشی از سوی هیچ فردی برای انتخاب شهردار به شورا ارائه نشده و شورا به انتخاب خود و با در نظر گرفتن مصالح شهر دست به انتخاب شهردار می‌زند، تاکید کردند.

حشمت صیدی متولد 1347  روستای سی و سه مرده دهگلان است و دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی است و ناظر و سرناظر پروژه‌های عمرانی دفتر فنی استانداری و شهرداری های تابعه، معاون مدیرکل دفتر فنی استانداری کردستان، مدیرکل دفتر فنی استانداری کردستان، نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان و مدیر دفتر نظام مهندسی دهگلان را در کارنامه خود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج