عیسی کلانتری آب را بزرگ‌ترین مسئله امروز کشور عنوان کرد و گفت: به دلیل سیاست‌های نادرست، امروز 12 تن در سال فرسایش خاک‌داریم و تعداد سیلاب‌های کشور از 45 مورد در دهه 40 به حدود 600 مورد در دهه 80 رسیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، عیسی کلانتری در جلسه شورای اداری استان دولت دوازدهم را مسیری همراه اعتدال، تدبیر و توجه به حقوق شهروندی عنوان کرد و افزود: دولت بنا دارد در چهارساله پیش رو، توسعه همه‌جانبه کشور، مبارزه با فساد، میدان دادن به زنان و جوانان در بخش‌های میانی مدیریتی و... را با جدیت دنبال کند و در رأس آن‌ها اقتصاد، توسعه اشتغال و به‌موازات آن اصلاح نظام بانکی با تمام توان پیگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت در حوزه سیاست خارجی تعامل گسترده با جهان و نقش‌آفرینی در منطقه را دستور کار دارد و در حوزه داخلی نیز نگاه اعتدال‌گرا به قومیت‌ها ، مذاهب و اقلیت‌های مذهبی، توجه به مسائل فرهنگی، بهسازی عملکرد دانشگاه‌ها، توجه به محیط‌زیست، افزایش پوشش خدمات بیمه‌ها، حل آسیب‌های اجتماعی، اصلاح وضعیت صندوق‌های بازنشستگی، مقابله با آلودگی و... از دیگر اولویت‌های دولت دوازدهم خواهند بود.

کلانتری درآمد دولت در سال جاری را 309 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: بر اساس قانون باید در همین سال 340 هزار میلیارد تومان خرج کند و این یعنی دولت با کسری حدود 30 هزار میلیارد تومانی مواجه است و از سوی دیگر برای دولت رشد اقتصادی هشت‌درصدی هم در نظر گرفته‌شده که در این بخش هم نیازمند سرمایه‌گذاری 770 هزار میلیارد تومانی هستیم.

رئیس سازمان محیط‌زیست بابیان اینکه هیچ دولتی نمی‌تواند به مردم بگوید چون پول‌ندارم کار انجام نمی‌دهم، تصریح کرد: دولت باید در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی داشته باشد. ما اکنون پول فروش نفت، مالیات و ... را فقط صرف پرداخت حقوق دولتی‌ها می‌کنیم.

کلانتری در ادامه به معضل پرداخت سه هزار میلیارد تومان یارانه در ماه اشاره کرد و اعلام داشت: امروز صندوق‌های بیمه بازنشستگی وبال گردن دولت شده‌اند و در سال 47 هزار میلیارد تومان از دولت پول برای پرداخت به بازنشستگان می‎‌گیرند.

معاون رئیس‌جمهور بابیان اینکه دولت باوجود همه این مشکلات اقدامات قابل‌توجهی در چهار سال گذشته انجام داد، افزود: کمک 20 هزار میلیارد تومانی به 25 هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط، رشد 25 درصدی صادرات غیرنفتی، افزایش تراز تجاری محصولات غذایی به میزان پنج میلیارد دلار، رشد اقتصادی، رشد پایه پولی، کاهش نقدینگی، مهار تورم از 40 درصد به هفت درصد در خرداد امسال، افزایش برداشت و فروش گاز و نفت، کاهش وابستگی به فروش نفت و ... از مهم‌ترین این اقدامات است.

وی سیاست‌های احساسی دهه اول و دوم انقلاب را عاملی برای معضلات محیط‌زیستی دانست و گفت: حدود 40 سال قبل میزان آب تجدید پذیر ما در سال 132میلیارد مترمکعب بود که اکنون به 88 میلیارد مترمکعب در سال رسیده است و درواقع ایران تنها کشوری است که بیش از 60 درصد منابع آب تجدید پذیر خود را مصرف می‌کند و بر اساس استانداردهای دنیا کشورها فقط باید 40 درصد این مقدار را مصرف کنند.

کلانتری در خصوص معضل ریز گردها نیز اظهار داشت: بخش عمده ریز گردها منشأ خارج از کشور دارد و ناشی از زمین‌هایی است که شخم زده‌شده، اما در آن کشت صورت نمی‌گیرد و تاکنون 24 کانون ریز گرد در کشور عراق و 4 کانون در جنوب خوزستان شناسایی‌شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج