رئیس بنیاد بین المللی نهج البلاغه گفت: آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه باید با تقویت نشاط و تحرک مضاعف علمی در بین طلاب و فضلای حوزه همراه باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، آیت الله سید جمال الدین دین پرور در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به این که در آستانه آغاز سال تحصیلی حوزه قرار داریم، اظهار داشت: متاسفانه گاه تعطیلی های نسبتاً طولانی به فعالیت علمی حوزویان لطمه می زند که باید در درازمدت برای این مساله فکری کرد اما آن چه قابل توجه است این که طلاب و فضلای حوزه نه فقط در طول سال تحصیلی بلکه حتی در فصل تابستان نیز نباید از علم اندوزی و به خصوص کارهای پژوهشی و تحقیقاتی غافل شوند.

وی با تاکید بر این که مطالعه و تحقیق برای طلبه یک امر ضروری و لازم به شمار می رود، گفت: در احوالات مرحوم شیخ عبدالکریم حایری موسس حوزه علمیه قم آورده اند که این بزرگوار تاکید بسیاری بر توجه به امور درسی حوزه حتی در اواخر هفته داشتند و معتقد بودند که طلبه در مسیر علم اندوزی و کسب فضایل و اخلاق و معنویت، تعطیلی ندارد.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: از این حیث بنده معتقدم که باید با توان بیشتر و برنامه ریزی دقیق تر مشغول به درس شد و از تعطیل هایی که گاهی در حوزه پیش می آید به عنوان فرصت نگریسته شود تا به این طریق عقب اُفتادگی های علمی جبران شده و سال به سال طلاب و فضلای ما ، دارای غنای علمی و پژوهشی بیشتری شوند.

وی افزود: طبعاً در این میان اساتید نقش بسیار مهمی در راهنمایی طلاب دارند چه آن که در گذشته رسم بود که می گفتند فلان عالم شاگرد فلان استاد بوده و اساتید علاوه بر روال عادی دروس ، حتی بر مسایل اخلاقی و رفت و آمد و زندگی طلاب نیز نظارت داشته و به هدایت آن ها می پرداختند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج