نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه کشاورزی ما پیشرفته نیست، گفت: باید دست مردم به جیب خودشان برود و من با کمیته امداد به این گستردگی و یارانه به این سبک مخالف هستم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیداری با حضور بخشداران استان گلستان، اظهار کرد: بزرگ ترین عید اسلامی، یعنی عید قربان و همچنین روز عرفه در دهه اول ماه ذی الحجه اتفاق می افتد و تمام مسلمانان از سراسر دنیا در حرم پیغمبر و اطراف خانه خدا جمع هستند و کسب نور و معنویت می کنند.

وی با تاکید بر این که این دهه ایام بسیار مبارکی است، افزود: باید همه ما در هرکجا که هستیم از این دهه ها بهره بگیریم و بدانیم تا علاقه به عمل صالح که مورد تاکید قرآن است در ما پیدا نشود شاید نتیجه نگیریم زیرا نجات انسان در فردای قیامت ایمان به خدا و عمل صالح است.

وی دهیاران هر منطقه را به عنوان نماینده دولت دانست و با بیان این که دولت مسئولیتی بر دوش شما گذاشته شده و باید مسئولیت را تا حد توان خود به نحو احسن انجام دهید، اظهار کرد: اجرای مسئولیت ها عمل صالح برای یک مسئول است.

امام جمعه گرگان گفت: برخی کارها مانند نماز، بندگی خدا و روزه عمل صالح برای برخی انسان هاست، اما برای شما عمل صالح دیگری هم وجود دارد و آن عمل این است که منطقه خود را بشناسید و امکانات منطقه را به فعلیت برسانید.

وی با بیان این که هیچ کشوری بدون مردم نمی تواند پیشرفت کند و حتی برخی کشورها تمام درآمد خود را از مالیات تامین می کنند، تصریح کرد: یکی از مشکلات کشور ما این است که از تمام درآمد کشور ۹۰ درصد آن خرج هزینه های جاری می شود و این فاجعه است زیرا فقط ۱۰ درصد برای پیشرفت کشور می ماند که آن هم مشخص نیست چگونه می توان خرج کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: این برای کشور فاجعه است و باید آن را حل کرد و گرنه کشور ما هیچ وقت به جایی نمی رسد و همیشه باید در مشکلات دست و پا بزنیم.

وی با بیان این که هیچ کشوری اگر حضور مردم نباشد پیشرفت نمی کند، گفت: مهم ترین وظیفه شما آگاهی دادن به مردم است و اگر خود مردم این حرف ها را با زبان خوب متوجه بشوند، می پذیرند.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: امکاناتی که وجود دارد را از قوه به فعلیت در بیاورید و می شود را به انجام برسانید.

وی ادامه داد: حدود ۱۵ سال قبل یکی از وزرا به گرگان آمده بود، پیشنهاد کردم یک روستایی را در نظر بگیرید، زمین ها را یکپارچه سازی کنید و مدیریت واحد علمی برایش تعیین کنید چون عقیده دارم کشاورزی ما پیشرفته نیست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: استان ما کشاورزی است و برخی روستاها حدود هزار هکتار زمین دارند ولی ۱۰۰ تراکتور دارند و این یعنی هرز رفتن سرمایه حال اگر یکپارچه سازی شود و کشاورزی ما نظام پیدا کند، جیب کشاورز خالی نمی شود.

در گلستان مشکل آب داریم

وی تصریح کرد: در بخش آب همین الان مشکل داریم، فرقی هم ندارد بخش کشاورزی یا شرب باشد. این مشکل اساسی ماست و همه باید به فکر باشند. باید از خود شما شروع کرد تا به مجلس برسد و همه باید دست به دست هم بدهیم تا مشکل حل شود.

وی با طرح این سوال که آیا استان ما واقعا استان شالی کاری است و آیا درست است از زیر زمین آب بکشیم و در زمین شالی کاری بریزیم؟ اضافه کرد: پیش بینی من این است که اگر با همین وضع ادامه دهیم استان ما بدتر از بندرعباس می شود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که آیا نمی توان بخش کشاورزی و استفاده از آب را در مسیری برد که آب هدر نرود؟ گفت: امروز باید روی قطره قطره آب حساب کرد و این مساله باید در فکر همه ما باشد و نباید دچار روزمرگی شویم.

وی ادامه داد: برای مردم هنوز فرهنگ این گونه کشاورزی برایشان جا نیفتاده است ولی اگر ببینند تشویق می شوند و با گفتن شاید درست نشود.

امام جمعه گرگان اضافه کرد: در روستای محمد آباد زمینه لازم را دیدم و آن ها را تشویق کردم. الان بعد از چند سال روی پای خود ایستاده اند و در آمد هم چند برابر شده است. دولت هم در این شرایط موظف می شود بیشتر حمایت کند.

وی با تاکید بر این که مسئولان باید کمک کنند، افزود: ولی اکنون به جای تشویق آن ها دنبال مطالبه گری آمده اند. آبی که به زمین های شوره زار می رفت اکنون در آب بند محمد آباد جمع شده است و مسئولان مطالبه می کنند که باید پول این آب را پرداخت کنند. این کارها مردم را دلسرد می کند لذا باید مسئولان دست به دست هم دهند.

وی بیان کرد: من حتی از مردم روستا خواستم کاروان تبلیغ راه بیندازند تا سایر روستاها هم ببینند که اگر اینطور عمل کنند شرایطشان بهتر می شود.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که اگر ببینم کشاورزی ما به سمتی برود که بتوان ۱۰ سال بعد را پیش بینی کرد خوشحال می شوم، تاکید کرد: اگر به همین وضع پیش برویم معلوم است پیشرفتی نمی کنیم. گندم را برداشت می کنند و کاه را آتش می زنند. این کار مانند این است که سرمایه خود را آتش بزنیم. آتش آهن را آب می کند پس قطعا زمین را آب می کند. شما زمین را داغ می کنید و با این کار مصرف آب را هم بیشتر می کنید.

وی در ادامه با قرائت بخشی از قرآن مجید یادآور شد که خداوند در قرآن می فرمایند همه در حال زیان هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: همه سرمایه عمر خود را از دست می دهیم و با این سرمایه چه به دست می آوریم. آن چیزی که به درد ما می خورد ایمان و عمل صالح است. هر کسی باید یک جور دنبال عمل صالح باشد. من باید تمام سعی و تلاشم این باشد که با مردم حرف دینی بزنم و آن چه می گویم منطبق با دین و ایمان و شریعت باشد. خدا اگر به من توفیق دهد که این کار را انجام دهم میلیاردها بار از خدا شاکرم.

وی عمل صالح بخشداران را هم توسعه روستا و وادار کردن مردم به تلاش و کوشش دانست و گفت: نباید این انتظار باشد که دولت همه مشکل ها را حل کند. هیچ دولتی نمی تواند این کار را انجام دهد. وضع پولی دولت هم که مشخص است.

با کمیته امداد به این گستردگی مخالف هستم

وی با بیان این که من با کمیته امداد به این گستردگی و یارانه به این سبک مخالف هستم، افزود: راه این نیست که انتظارات مردم را بیشتر کنیم. به جای این که سر سفره مردم نان بگذاریم باید دست خود مردم در جیبشان برود و خودشان سر سفره نان ببرند و این کار عمل صالح است.

امام جمعه گرگان ضمن مخالفت با توزیع گسترده یارانه در کشور به گونه ای که حتی سرمایه داران هم از آن استفاده می کردند گفت: چرا کارهای نادانسته می کنیم و به کشور ضربه می زنیم؟ آن کسی که هیچ راهی ندارد را باید کمک کرد. البته نه این که ۴۵ هزار تومان بدهیم بلکه باید اداره کنیم.

وی با بیان این که قطعا همه ۷۰ میلیون ایرانی نیازمند یارانه نیستند اظهار کرد: ما چند سال پول مملکت را بیرون ریختیم.

آیت الله نورمفیدی با گله از این که روستاهای ما قبلا همه اهل تولید بودند ولی اکنون همه چیز کنار رفته است و دستشان به سمت شهر دراز است، ادامه داد: باید روستاها را به سمت مولد بودن ببریم و این امکان وجود دارد. دولت وقتی ببیند خود مردم حرکت می کنند یقین دارم توجه اش به آن سمت بیشتر خواهد شد.

وی با تاکید بر این که خدا وضع هیچ جمعیتی را عوض نمی کند مگر این که خودشان هم بخواهد، گفت: امیدواریم که استان ما و همه جای استان فعال باشند و تولید و جبنش روز به روز بیشتر شود.

امام جمعه گرگان در ادامه به ساخت زائر سرای گلستان در مشهد اشاره کرد و افزود: این زائر سرا برای استان گلستان و برای شخص خاصی نیست. چون تاخیر افتاده بود زمین را از استان گرفته بودند و این برای استان آبرو ریزی بود.

وی با بیان این که استان های فقیر تر از استان ما ساختمان ها را بالا برده بودند از این که گلستان در وسط راه مانده بود گله کرد و گفت: این سفری که رفتیم کمی تلاش شد، آقایان را خواستیم و با صحبت دوباره زمین را پس گرفتیم و کلنگ هم زده شد. ولی با ما شرط گذاشتند که با کلنگ زدن شروع شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج