مسوول حرکت های جهادی بسیج دانشجویی فارس گفت: اولین هدف اردوهای جهادی محرومیت‌زدایی از مناطق نیازمند است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از شیراز، میثم فضل‌اله پور مسئول حرکت‌های جهادی بسیج دانشجویی فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در استان۱۱۰ گروه جهادی دانشگاه محور و دانشجو محور داریم که حدود۸۰ درصد آنها فعالند. تابستان امسال ۸۶ گروه جهادی در قالب سه هزار دانشجو و تحت اکیپ های ۱۰ تا ۱۰۰ نفره تا آخر شهریور ماه در نقاط مختلف استان و خارج از استان فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: دانشجویان در اوغات فراغت خود مثلا تعطیلات نوروز٬تابستان و آخر هفته‌ها درقالب گروه‌های جهادی دانشجویی٬ در عرصه‌های مختلف عمران٬ بهداشت و درمان ٬مشاوره٬ خدمات رسانی ٬روانپزشکی٬ دامپزشکی ٬مطالبه‌گری و اقتصاد مقاومتی  به مناطق محروم خدمت‌رسانی‌ می‌کنند.

به گفته فضل‌اله‌پور، محرومیت‌زدایی از مناطق نیازمند و تربیت مدیر دردآشنا از اهداف مهم اردوهای جهادی است چراکه اردوی جهادی بستری برای تربیت مدیر جهادی است چرا که فرد در این اردوها محرومیت را لمس میکند و برای زدودن آن تلاش میکند. اردوهای جهادی میتوانند منشا تحول در مدیریت اینده کشور باشند و این دلیل تاکید رهبری بر اردوهای جهادی است.

مدیر حرکت‌های جهادی بسیج دانشجویی فارس٬ بیکاری و کمبود یا عدم مدیریت منابع را مهمترین محرومیت‌ها در روستاها دانست که موجب مهاجرت گسترده روستاییان می‌شود و نبود عالم در روستا و استفاده از ماهواره به علت عدم پوشش شبکه دیجیتال صدا و سیما را از دیگر محرومیت‌های مناطق کم برخوردار و  بستری برای بروز آسیب‌های اجتماعی دانست.  

وی در پاسخ به خبرنگار موج گفت: گروه جهادی باید مطالبه‌گری را به مردم یاد دهد تا پیگیر حل مشکلات خود شوند و بهترین گروه جهادی٬ گروهی است که مردم روستا را به سمت مطالبه‌گری از مسئولین حرکت دهد.

در ادامه، دکتر سجاد آزمند مدیر قرارگاه دانشجویی جهادی بسیج دانشجویی فارس خلاء خدمت‌رسانی به مناطق محروم با نگاه جهادی را ناشی از ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی دانست و افزود: بخشی از این خلاء با دستور رهبری تحت عنوان اردوهای هجرت پر شد. بخشی قابل توجه و چه بسا فراتر از کارهای جهاد سازندگی را گروه‌های جهادی چه بسا فراتر دنبال می‌کنند ولی چون پشتیبانی دولتی ندارند قاعدتا در سطح کلان برد کمتری نسبت به یک وزارتخانه دارند.

علی عطری مسئول گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز نیز بر لزوم پیوستگی فعالیت‌های جهادی و رسانه‌ای تاکید کرد و گفت: مناطقی محروم هستند و مناطقی هم در اثر دیده نشدن محروم شده‌اند که باید سازمان‌ها توسط رسانه‌ها و مطالبه‌گری ما تحریک شوند به وظایف خود عمل کنند.

محمد امین پورخسروانی مسئول گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز نیز بیکاری را از اصلی‌ترین مشکلات روستاها دانست که خشکسالی استان٬ آن را تشدید کرده و باعث مهاجرت به شهر و حاشیه‌نشینی و ایجاد مشکلات عدیده شده است.

حسین نصیری مسوول گروه جهادی دانشگاه‌های غیرانتفاعی شیراز نیز محرومیت‌زدایی مادی و معنوی٬ توسعه فرهنگی و ایجاد روحیه سازندگی و تربیت مدیر جهادی از جمله بزرگترین اهداف اردوهای جهادی دانست و تصریح کرد: معرفی این عرصه‌ها به عهده اصحاب رسانه است که اردوی جهادی صرفا عمرانی نیست بلکه یک اردوی کامل و جامع است که اثراتش را در سه قشر افراد مناطق محروم٬ جهادگران و مسئولین مناطق می‌بینیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج