کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: میانگین سنی فوت‌شدگان در حوادث جاده‌ای سی‌وپنج سال است و جوانان قربانیان اصلی حوادث هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، محمدرضا بیات ابراز داشت: مهم‌ترین نکته رعایت قوانین و پرهیز از سرعت و سبقت غیرمجاز و توجه به علائم راهنمایی و رانندگی و هشدارهای پلیس است.

وی ضمن توصیه به رعایت نکات فوق گفت: رانندگان حتماً قبل از سفر سیستم ایمنی، ترمزها، چراغ‌ها، برف‌پاک‌کن، روغن ترمز‌ و موتور و سیستم فنی خودرو خود را کنترل کنند.

بیات آمادگی جسمی و روحی راننده، اطلاع از طول مسیر و مسافت مسافرت، برنامه‌ریزی جهت تقسیم مسیر و استراحت بغدادی و نیم ساعت رانندگی در جای امن و مناسب، انجام حرکات نرمشی، صرف چای و میوه جهت تجدیدقوای جسمی و تمرکز راننده را ازجمله موارد مؤثر در کاهش تصادفات و حوادث جاده‌ای دانست.

وی همچنین عدم استفاده از موبایل و عدم مصرف تنقلات و چای در حین رانندگی، پرهیز از صحبت با راننده و در صورت خستگی و خواب‌آلودگی پرهیز از رانندگی و اطلاع از شرایط جوی و وضعیت آب‌وهوایی را به مسافران تابستانی توصیه کرد.

این کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث گفت: متأسفانه هرساله حدود هفده هزار نفر از هم‌وطنان ما در جاده‌ها قربانی می‌شوند و جانشان را از دست می‌دهند و حدود سیصدوپنجاه هزار نفر مصدوم و مجروح می‌شوند و این در صورتی است که این آمار با رعایت قوانین و همچنین رعایت نکات ایمنی قبل از سفر قابل‌کنترل است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج