نامزد تصدی شهرداری بندرعباس گفت:اجازه ندهید کسی که می خواهد شهردار شود شما را مدیریت کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرعباس، "ایوب دبیری نژاد" به عنوان  نامزد تصدی شهرداری بندرعباس برای ارائه برنامه هایش در صحن علنی شورای شهر بندرعباس حاضر شد.

ایوب دبیری نژاد گفت: ارائه برنامه بعید است که در نظر اعضای شورا تأثیری داشته باشد چون هر کدام از اعضا موضع‌شان مشخص است.

وی افزود: ارائه برنامه که به این سادگی نیست چرا که باید اطلاعات پایه‌ای وجود داشته باشد و اطلاعاتی که ارائه می‌شود به خاطر این است که دست خالی به جلسه نیائیم ولی به احترام دوستان برنامه‌ای آماده کرده‌ام تا ارائه شود.

باید نقش نظارتی شورا را پر رنگ کنید

دبیری نژاد بیان کرد: اصلا مهم نیست که شهردار بشوم یا نشوم آنچه مهم است کارنامه شورای شهر بندرعباس است که کارنامه نظارتی دارد و اگر شورا خوب نظارت کند می تواند کارنامه درخشانی داشته باشد. در نتیجه باید نقش نظارتی شورا را پر رنگ کنید.

وی در ادامه افزود: اجازه ندهید کسی که می خواهد شهردار شود شما را مدیریت کند و اجازه ندهید که شهردار در قبل از انتخابات لیستی 300 نفره بگیرد و استخدام کند و اکنون شهرداری با بیش از 1000 نفر نیروی مازاد گرفتار باشد و  اجازه ندهید که من شهرداری را تعطیل کنم و پرسنل را به بالای تیربرق بفرستم که پوستر کسی را پائین بکشند اجازه ندهید میلیارد تومان از سرمایه شهرداری به عنوان جریمه پرداخت کنم!خیلی ها در شورای قبل فریاد زدند اما در هیاهوی رسانه‌ای گم شد. اگر من شهردار شدم و حکم چندین باره بر علیه شهرداری صادر شد، من را استیضاح کنید و برکنار کنید.

اگر شهردار شوم به دنبال مدیریت شورا نخواهم بود

دبیری نژاد گفت: کاری به گذشته شهرداری ندارم و شاید ابراز نگرانی شده باشد که دبیری‌نژاد اگر شهردار شود پرونده‌ها را بیرون می‌آورد اما به من هیچ ربطی ندارد و کار من از امروز به بعد است و ارتباطی به گذشته ندارد و آن قدر راه های جلوی ما خراب هست که باید آن را درست کنیم و  اگر شهردار شوم نه تنها به دنبال مدیریت شورا نخواهم بود بلکه خودم را مشاور امین شورا می‌دانم.

وی گفت: عدالت در پرداخت مطالبات پیمانکاران و شفاف سازی برگزاری مناقصات و مزایدات و هزینه کردهای شهرداری از اولویت برنامه های من است.

وی افزود: بندرعباس به توسعه فضای سبز نیاز دارد نه این که ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون صرف دیوارکشی دور بخشی از پارک دباغیان و ساختن باغ گل ها کنیم و اگر به در و دیوار می‌زنیم که 77 پارک ساخته شده باید دید که آیا واقعی است و کجاست؟

وی در ادامه خاطر نشان کرد: نیروهای خوبی در شهرداری وجود دارد که داخل پارکینگ رفته اند و از تخصص و توان آنها استفاده ای نمی شود اولویت سازمان فرهنگی و ورزشی باید فرهنگی باشد وارتقای فرهنگ شهر است که باعث توسعه می‌شود.

ضرورت تغییر نگاه به املاک شهرداری به عنوان یک منبع درآمد

این نامزد تصدی شهرداری بندرعباس با اشاره به اینکه در کارنامه بنده بررسی کنید و حتی کسانی که خصومت شخصی با بنده دارند نمی تواند حتی جابه جایی یک ریال یا تخلف مالی پیدا کنند، تصریح کرد: وظیفه شهرداری مشخص است و در قانون آمده است اما شورا نباید اجازه دهد شهردار از وظایف قانونی اش تخطی کند و شورا باید بداند که شهرداری موظف است تابع شورا باشد.

دبیری نژاد با بیان اینکه شهرداری با بی برنامگی مالی در حقوق پرسنل شاغل، عدم توجه به پرداخت مطالبات پرسنل بازنشسته شهرداری و تبعیض در پرداخت مطالبات پیمانکاران در معاونت مالی و اداری رنج می برد، اضافه کرد: برنامه ریزی مدون مالی و نظارت مستمر بر آن، ایجاد ساز و کاری در خصوص رعایت عدالت در پرداخت مطالبات پیمانکاران، اجرای طرح و برنامه هایی جهت شفاف سازی برگزاری مناقصات، رعایت انضباط مالی، تغییر نگاه به املاک شهرداری به عنوان یک منبع درآمد،استفاده بهینه از دارایی های شهرداری و ارائه آمار درآمد هزینه سه ماه به شورای اسلامی شهر مهمترین راهکار در خصوص بهبود وضعیت مالی اخیر شهرداری بندرعباس است.

عدم وجود برنامه مهمترین معضل معاونت خدمات شهری

وی با اشاره به اینکه عدم شفافیت در برگزاری مناقصات، تبعیض فراوان در انتخاب پیمانکاران، عدم براورد مالی صحیح پروژه ها، اجرای پروژه های غیر ضروری، عدم هماهنگی با دیگر ارگان های شهر در زمان اجرای پروژه ها، عدم مطالعات علمی و میدانی قبل از تعریف و اجرای پروژه از مشکلات حوزه معاونت عمرانی شهرداری بندرعباس است، افزود: عدم نظارت صحیح بر سازمان های تابعه و عدم وجود برنامه در فعالیت های شهری این سازمان ها از مهمترین معضلات معاونت خدمات شهری است که با استفاده از روش های نوین نظارتی، تعریف خدمات نوین شهری، اجرای طرح و برنامه هایی در خصوص سازماندهی میادین میوه و تره بار و اجرای طرح و برنامه هایی برای آشتی مردم با مبلمان شهری و فضای سبز می تواند این معضلات را بکاهد.

دبیری نژاد ادامه داد: عدم استفاده از نیروهای هنرمند جوان بومی در اجرای پروژه ها، عدم توجه فرهنگ غنی بومی در اجرای پروژه ها، عدم استفاده از ایده های شاد و مفرح، عدم فعالیت شاخص هنری در سطح شهر و استفاده از مدیران و نیروهای بدون داشتن دانش و تجربه معضلات سازمان زیباسازی شهری است

سوالات اعضای شورای شهر و پاسخ های دبیری نژاد برای تصدی گزینه شهرداری

آبتین امیری:

اگر اعضای شورا امروز از شما سوال کردند فردا که انتخاب شدید هم سوال خواهند کرد. شما بیشتر انتقاداتی درباره کاستی‌ها ارائه کردید ولی توقع داشتیم که راهکار هم می‌دادید. دولت قبل از روحانی درباره استخدام‌ها فشار زیادی بر بدنه شهرداری‌ها وارد کرد/ فشار یک نماینده نمی‌تواند جریان استخدامی ایجاد کند/ شما به مناصب مرتبط با شهرداری داشتید چه گامی در این باره برداشته‌اید.

پاسخ: هیچ کس رودربایستی با من ندارد و همه دوستان را سالها است که می‌شناسم. اگر انگیزه نداشتم در شورا وارد نمی‌شدم. تدوین برنامه به زمان نیاز دارد و نیامده‌ام که بگویم من را شهردار کنید بلکه آمدم چیزهایی را بگویم که شاید در آینده به درد آنها بخورد. من نه نماینده این دولتم و نه نماینده دولت قبل. همه باید با هم دوست باشیم و معتقدم نباید تفکر سیاسی‌ام را در کارها دخالت دهم.

فیصل دانش:

 دبیری‌نژاد مشاور من در دوره‌های مختلف شورا بوده است. چیزهایی که به طور شفاف توسط آقای دبیری‌نژاد بیان کرد واقعا در شهرداری‌ها وجود دارد. دبیری‌نژاد همیشه انتقادات خودش را داشته است. شورا یک نهاد 100 درصد سیاسی است ولی سیاست می‌بایست  در مسیر رفع مشکلات مردم باشد مهم این است که سیاسیون تأثیر منفی بر رفتار مردم نگذارند. سوال من این است که دبیری نژاد کار را بلد است و انرژی می‌گذارد ولی نگرانی این است که دبیری‌نژاد با پرونده می‌آید و برخی را به دادگاه می‌فرستد و گرفتاری برای افراد ایجاد می‌کند در این باره دوباره نظرات‌تان را بیان کنید.

پاسخ:

در بحث نظارتی اگر شهردار ناهماهنگی باشد و از او سوالی داشته باشید، نمی آید و یا اطلاعات قراردادها را در اختیار شورا نمی‌گذارد. لیست 1000 نفره‌ای از استخدامی‌های جدید وجود دارد و معلوم است که به چه کسی وابسته هستند. من ترجیح می‌دهم نگاهم به جلو باشد و مشکلات پیش رو را حل کنم.

بواشه:

بحث ما این است که از پول شهرداری نباید از افراد خاص حمایت شود. شهردار نباید از افراد خاصی حمایت کند. سوال من این است که شما حاضرید که پس از انتخاب شدن ماهانه با مردم سخن بگوئید؟!

پاسخ: یکی از انتقادات من این بود که شهرداری طبق قانون موظف است هر 6 ماه یک بار بیلان عملکرد وصولی و هزینه‌کردش را اعلام کند.

پرویز سالاری:

 برنامه‌تان برای تحقق شاخص‌های اقتصاد مقاومتی چیست؟ برای ایجاد درآمدهای پایدار شهرداری چه برنامه‌ای دارید؟

 پاسخ:

 اقتصاد مقاومتی بر 3 پایه تولید، اشتغال و بهره‌وری منطبق است و میزان بهره‌وری در شهرداری به خاطر ساختار نیروی انسانی و تعریف نشدن برخی شغل‌های مناسب پائین است. اولویت این است که بهره‌وری پرسنل را بالا ببریم و شهر را رونق دهیم تا اشتغال موثر و جدید در شهر تولید شود.

احمد عامری:

خیلی حکمت‌گونه سخن گفتید که جای سپاس فراوان دارد. افتخار می‌کنم که بهترین مشاور بنده و اعضای شورای شهر قرار بگیرید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج