استاندار کرمانشاه از شوراهای شهر خواست در انتخاب شهرداران عجله نکرده و در این زمینه حساسیت و دقت بالایی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، اسدالله رازانی در گردهمایی منتخبین پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرهای استان، با اشاره به تاریخ پرفرازونشیب کشور در راه رسیدن به انقلاب اسلامی، گفت: برای پیروزی انقلاب و به ثمر نشستن جمهوری اسلامی خون‌های بسیاری ریخته شده و هر فرد مسئول در نظام باید بداند جایگاهی که در اختیار دارد با چه رنج و خون‌دلی به‌دست‌آمده است.

وی به عمر 18 ساله شوراها اشاره کرد و افزود: متأسفانه بنا به دلایلی ازجمله جنگ تحمیلی فرمان امام (ره) مبنی بر تشکیل شوراها به تأخیر افتاد و سرانجام در سال 1378 اولین دوره انتخابات شوراها برگزار شد.

رازانی با بیان اینکه شوراها باگذشت بیش از 20 سال از شروع انقلاب اسلامی و تشکیل ساختارهای نظام فعالیت خود را آغاز کردند، گفت: این فاصله موجب شد هماهنگی این نهاد با ساختارهای موجود کمی دشوار باشد و تلاش ما این است که این نهاد هرچه سریع‌تر به جایگاهی که در قانون برای آن تعریف‌شده برسد.

مسئولیت در هر پست و مقامی امانتی در دست مسئولین است

استاندار کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه مسئولیت در هر پست و مقامی امانتی در دست مسئولین است، گفت: شوراها باید بدانند که انتخاب ورای مردم و این جایگاهی که برای مدتی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد تنها امانتی در دست آن‌هاست و باید رعایت امانت‌داری را داشته باشند.

رازانی تأکید کرد: هرگونه کم‌کاری و خدای‌نکرده توجه نکردن به این جایگاه و وظایف آن نوعی خیانت محسوب شده و مقابله با تمام خون‌های ریخته شده در پای جمهوری اسلامی است.

استاندار کرمانشاه در ادامه یکی از وظایف اصلی شوراهای شهر را انتخاب شهردار عنوان کرد و از شوراها خواست در این زمینه عجله نکنند و افزود: به‌شخصه با ورودم به استان حدود شش ماه طول کشید تا به اطلاعات استان در حدی اشراف پیدا کنم که بتوانم از منافع استان دفاع کنم.

استاندار کرمانشاه و انتخاب شهردار

رازانی تصریح کرد: در همین راستا به اعضای شوراها پیشنهاد می‌کنم در انتخاب شهردار عجله نکرده و کمی حوصله کنند مگر در موارد اضطرار، زیرا زمان نیاز است تا اعضا شناخت لازم در حوزه‌های شهری پیدا کنند و بتوانند با انتخاب درست شهردار، شهر را در مسیر درست قرار دهند.

استاندار کرمانشاه بابیان اینکه استانداری در خصوص افرادی که به‌عنوان شهردار انتخاب شوند نظر داده و آن‌ها را تائید یا رد می‌کند از شوراها خواست دقت بالایی در انتخاب شهردار داشته باشند و افزود: شهرداری که انتخاب می‌شود باید دارای صلاحیت قانونی باشد و از شوراها می‌خواهیم در این زمینه دقت لازم را داشته باشند.

وی افزود: همچنین خواست ما از شوراها این است که محدوده وظایف و اختیارات خود را بشناسند، زیرا باوجود کمیته تحقیق در فرمانداری‌ها، تمام مصوبات شوراها رصد می‌شود و درصورتی‌که این مصوبات خلاف قانون باشد با اجرای آن مخالف می‌شود.

رازانی تصریح کرد: مرحله بالاتر در این زمینه شورای حل اختلاف است که من به همراه رئیس‌کل دادگستری استان، دو نماینده مجلس و یک نماینده شورای اسلامی استان در آن حضور داریم و چنانچه شورای شهر یا روستا نظر فرمانداری را نپذیرد، پرونده به این شورا می‌آید.

وی افزود: در این شورا تمام تلاش ما بر رعایت قانون است و تمام مصوباتی که خلاف قانون باشد رد خواهد شد و جانب‌داری در این زمینه از فرمانداری یا شوراها نخواهیم داشت.

رازانی بابیان اینکه وضعیت اعضای شورا با دقت بررسی می‌شود، گفت: بر اساس قانون عضو شورای شهر و روستا باید ساکن در همان محل باشد و به‌محض اطلاع از اینکه عضو شورایی محل سکونت خود را ترک کرده، بلافاصله از آن فرد سلب عضویت خواهیم کرد.

استاندار کرمانشاه در ادامه به جمعیت بالای شهر کرمانشاه اشاره کرد و افزود: متأسفانه عدم تناسب جمعیتی بین شهرهای استان مشکلی است که فقط در استان کرمانشاه و قم وجود دارد.

وی افزود: در حالی شهر کرمانشاه نیمی از جمعیت استان را در خود جای‌داده که سایر شهرهای استان به‌غیراز اسلام آبادغرب کمتر از 50 هزار نفر جمعیت دارند و این امر در سرنوشت استان تأثیر منفی دارد.

رازانی تصریح کرد: تجمع جمعیت در مرکز و وجود امکانات بسیار در این نقطه آمار بالای مهاجرت را رقم می‌زند و باید در این راستا شهرهای استان تقویت شود.

استاندار کرمانشاه افزود: برنامه ما در تخصیص اعتبارات این است که اعتبارات مهمی به سایر شهرهای استان داده شود تا بتوان از روند مهاجرت و کوچک شدن شهرها جلوگیری کرد و هم‌زمان کرمانشاه نیز به‌عنوان شهری که نیمی از جمعیت استان را در دل خود جا داده تقویت می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج