مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: طی 9 سال اخیر میزان آب بدون درآمد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان حدود 14 درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، هاشم امینی با اشاره به عواملی که در کاهش آب بدون درآمد مؤثر واقع شدند بیان کرد: شفاف سازی آمار تولید و فروش، تجهیز تمامی مبادی تولید به کنتور و فلومتر، کنترل مداوم فلومترها و کنتورها، تعویض کنتورهای خراب، فرسوده و کم کار، رصد کردن مداوم و ماهانه مقدار تولید و فروش، مدیریت هوشمند شبکه، تله متری و تله کنترل و تحلیل هیدرولیکی شبکه از جمله مواردی بودند که با اجرای آن توانستیم میزان بدون درآمد را در استان کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه اجرای برنامه جامع شناسایی نشت یابی خصوصاً برای مناطق دارای مقدار آب بدون درآمد بالا بسیار مؤثر در کاهش آب بدون درآمد بوده است اظهار داشت: در چند سال اخیر برنامه جامع شناسایی نشت یابی به منظور جلوگیری از هدررفت آب در بسیاری از مناطق عملیاتی شد به طوریکه در سال 95 دو اکیپ نشت یابی در سطح استان با بررسی 109 کیلومتر شبکه توزیع آب و پیمایش 12 هزار و 400 فقره انشعاب آب از هدررفت 91 لیتر آب بر ثانیه جلوگیری بعمل آمد.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان شناسایی انشعابات غیرمجاز را مؤثر در کاهش آب بدون درآمد برشمرد و بیان داشت: در چندسال اخیر به منظور کاهش آب بدون درآمد شناسایی انشعابات غیرمجاز در همه کاربری ها با پیمایش محلی، به ویژه پیمایش انشعابات فضای سبز شهرداری ها، پارک ها و اماکن خدمات عمومی و ... در دستور کار قرار گرفت به گونه ای که در سال گذشته در سطح استان 237 مورد انشعاب غیرمجاز شناسایی شد و نیز امکان شناسایی برخی از انشعابات غیرمجاز با استفاده از تجهیزات نشت یابی در دستور کار قرار دارد.

مهندس هاشم امینی  افزود:همچنین از سال 93 تاکنون به منظور مدیریت مصرف و اجرای تفاهم نامه وزارت نیرو با وزارت کشور در راستای کاهش انشعابات فضای سبز طی هماهنگی به عمل آمده آبفا استان با شهرداری ها 511 فقره انشعاب فضای سبز به 81 فقره انشعاب کاهش یافته است که این مهم در جهت استفاده بهینه از منابع آب در زمینه تأمین و توزیع پایدار آب شرب به مشترکین در سطح استان است و نیز تمهیدات لازم اتخاذ شده تا انشعابات فضای سبز که از آب شرب استفاده می کنند به صفر برسد.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان به تأثیر مدیریت فشار شبکه بر کاهش آب بدون درآمد پرداخت و تصریح کرد: با مدیریت فشار شبکه قطعاً کاهش حوادث صورت می گیرد. در نتیجه کاهش حوادث، هدررفت آب هم کمتر می شود این درحالیست که هم اکنون به منظور سامانه پایش فشار شبکه 322 ایستگاه فشارسنجی در کل استان وجود دارد همچنین تست کنتور خوشه ای، نوشتن برنامه جهت ارسال اطلاعات از 122 به سپتا، تهیه نقشه های تراکم حوادث و برنامه ریزی جهت اصلاح شبکه از جمله اقدامات دیگر پیرامون کاهش آب بدون درآمد در سطح استان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج