معاون امور زیربنایی معاونت مناطق محروم و توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: امسال برای توسعه اشتغال روستایی کشور ده هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که سهم استان مرکزی ۲۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش خبرگزاری موج، نعمت الله رضایی روز پنج شنبه در جلسه توسعه اشتغال روستایی در خمین اظهار داشت: براساس آخرین آمار در شهرستان خمین پنج هزار بیکار وجود دارد که به نسبت جمعیت ۳۰ درصد بیکاری در جامعه روستایی است.

وی افزود: 40 میلیون تومان سرانه تسهیلات اشتغالزایی در روستاهای این شهرستان  برآورد شده که با تفاهم نامه هایی که برای ارایه تسهیلات از سوی بانک ها برای توسعه اشتغال روستایی و جذب سرمایه گذاران صورت گرفته و همچنین اعتبارات معاونت توسعه روستایی، این رقم به ۶۰ میلیارد تومان می رسد.

معاون امور زیر بنایی معاونت مناطق محروم و توسعه روستایی رئیس جمهور تصریح کرد: برای توسعه اشتغال در روستاها و بهبود فضای کسب و کار مشکل اعتباری وجود ندارد و مدیران با برنامه ریزی مدون و مدیریت صحیح می توانند فضای کسب و کار را  در مناطق روستایی ایجاد کنند.

رضایی با بیان اینکه با تفاهم نامه های انجام شده برای ارایه تسهیلات بیش از چهار هزار اشتغال در روستاها ایجاد می شود، گفت: اشتغال روستایی  فقط به بخش کشاورزی محدود نیست و بهبود فضای کسب و کار در بخش خدمات و صنعت هم باید مد نظر مدیران و کارآفرینان باشد.

وی ادامه داد:  اشتغال در مناطق روستایی ۵۰ درصد بخش کشاورزی،  ۳۲ درصد صنعت و ۱۸ درصد خدمات را شامل می شود که این تنوع اقتصادی در روستاها وضعیت معیشت را بهبود می بخشد.

معاون امور زیر بنایی معاونت مناطق محروم و توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: اشتغال در روستاها باید به صورت زنجیره ای باشد به طوری که امکانات و سرمایه گذاری های لازم برای بخش تولید، بازاریابی و فروش محصولات وجود داشته باشد تا اشتغال پایدار در روستاها شکل بگیرد.

رضایی توسعه صنعت گردشگری در روستاها را مهم دانست و افزود: خمین با داشتن بیت قدیمی امام خمینی(ره) که میراثی بسیار با ارزش است می تواند در جذب گردشگر و رونق اقتصادی این شهرستان اقدامات موثری را در بخش اشتغال روستایی انجام دهد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج