مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: کتابخانه های عمومی با کارکرد جدید می توانند بزرگترین ضامن پیشگیری از آسیب های اجتماعی در جامعه شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، اسماعیل احمدی  امروز پنج شنبه در دومین جشنواره خیرین کتابخانه ساز که در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزارشد، یکی از دغدغه های مسئولان را ایجاد گفتمان سازی در زمینه کتاب و کتابخوانی ذکر کرد و گفت: امروزه کارکرد کتابخانه های عمومی نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است.

وی با اشاره به اینکه ارائه نوع سرویس ها در چارچوب کتابخانه ها تغییر کرده است، عنوان کرد: در گذشته کارکرد کتابخانه ها بیشتر نخبه گرایانه بود به گونه ای که بیشترین مخاطب کتابخانه ها را نخبگان جامعه تشکیل می دادند.

وی ادامه داد: امروزه با تغییراتی که در کارکرد کتابخانه ها در دنیا و به تبع کشور ما اعمال شده، عامه مردم مخاطب این مکان های فرهنگی شدند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان با اشاره به اینکه مهمترین نیاز امروز جامعه ما آموزش است، بیان کرد: کتابخانه های عمومی هم وارد مقوله آموزش شدند و اینگونه در تلاش برای جبران و رفع تنگناها و مشکلات و ضعف های حوزه آموزش رسمی  است.

احمدی از دیگر کارکردهای کتابخانه های عمومی را غنی سازی اوقات فراغت مردم خواند و گفت: بی شک اوقات فراغت تنها مختص به تابستان نیست بلکه این فصل پیک اوقات فراغت جوانان ونوجوانان ما است و در تمام طول سال باید مکانی برای اوقات فراغت مردم ما وجود داشته باشد که کتابخانه ها بهترین محل و پاتوق در این راستا است.

وی عنوان کرد: امروزه کتابخانه ها با کارکردهای متفاوت و قابلیت های ویژه ای که دارند می توانند بزرگترین ضامن پیشگیری از آسیب های اجتماعی که درد مشترک همه ما مسئولان و آحاد مردم است، شوند.

وی یکی از اصلی ترین چالش های استان را مشکل دسترسی به فضای کتابخانه ای خواند و افزود: در بسیاری از محلات سطح شهرهای استان فعالیت و فضای کتابخانه ای نداریم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان با بیان اینکه خیران سفیران ترویج فرهنگ مطالعه هستند، بیان کرد: با همکاری و همراهی خیران امیدواریم زمینه ای فراهم شود که عامه مردم از فضای کتابخانه ای بهره مند شوند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج