جشنواره "لیمو ترش" فرصتی طلایی برای شهرستان رودان است تا قابلیت ها ، داشته ها و اندکی از جاذبه ها و مواهب طبیعی اش را به رخ بکشد و در گستره ای فراتر از استان عرض اندام کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، 20 مرداد ماه 1396، یکی از روزهای گرم اما سبز تقویم شهرستان رودان، روز غرور و سربلندی درختان لیموترش، روز بروز قابلیت ها و توانمندی های شهرستان رودان، روزی که نشان داد مردم این شهر زیبای بهشتی توان کارهای بزرگ را دارند.

این نخستین جشنواره "لیمو ترش" بدون شک می تواند فرصت مناسبی باشد برای معرفی بیشتر ظرفیت های شهرستان رودان و البته باغات به غایت معطر لیموترش؛ این دردانه های سبز مرز و بومان می توانند بزرگراهی باشند برای توسعه و بالندگی این بهشت جنوبِ ایران.

شهرستان رودان شهرت "بهشت جنوب ایران" را از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، درختان سر به فلک کشیده و وجود رودخانه‌های فراوان وام گرفته است.

"لیموترش" مبنا و محور توسعه هرمزگان

نخستین جشنواره لیموترش با حضور "کیخا" نائب رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس، سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس و جمعی از مسئولان استانی، به همت نظام صنفی کشاورزی شهرستان رودان برگزار شد.

در این جشنواره "کیخا" نائب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:برگزاری جشنواره هایی این چنینی ضمن معرفی محصولات استان، سبب توسعه کشاورزی می شود.

کیخا

وی افزود: هماره تاکید داریم که کاری کنیم تولید در بخش کشاورزی اقتصادی باشد و روستاها از نظر اقتصادی زنده باشند تا مردم در روستاها بمانند. باید دید کجای کار اشتباه کردیم که مردم روستاها را ترک کردند.

کیخا همچنین تاکید کرد: لیموترش می تواند مبنا و محور توسعه شهرستان رودان و استان هرمزگان باشد بنابراین باید قدر این ظرفیت را دانست. وی افزود: یکی از موانع پیش روی توسعه کشاورزی این است که یک نسخه واحد برای همه جا می پیچند در حالی که هر استانی جغرافیای خاص خود را دارد.

"جشنواره لیمو" نقطه ى عطف کشاورزی استان و ایران

"هاشمى تختى" رییس مجمع نمایندگان استان هرمزگان نیز اظهار امیدواری کرد: این جشنواره نقطه ى عطفی براى کشاورزی استان و ایران باشد. وی افزود: تا به حال ٢٠ هزار هکتار باغ از دست داده ایم در حالیکه کشاورزان ما با مشکلات عدیده ای مواجه اند، در بخش تسهیلات بانکی با شرایط حال حاضر متاسفانه کشاورزان را تشویق به پول ندادن مى کنیم که امیدواریم این جشنواره باعث تحول در شهرستان رودان شود.

لیمو ترش رودان بایستی برند استان و کشور شود

معاون سیاسی و امنتی استاندار هرمزگان نیز برگزاری این جشنواره را ابتکاری زیبا و بجا دانست و گفت: بایستی وضع کشاورزی رودان با برگزاری این جشنواره نسبت به قبل از آن، تغییر کند. وی افزود: لیمو ترش یک محصول اقتصادی است و باید از این ظرفیت استفاده اقتصادی شود در این صورت این جشنواره موفق خواهد بود.

اکرمی تاکید کرد: لیمو ترش رودان بایستی برند استان و کشور شود که تحقق این مهم نیازمند برنامه ریزی و و اقدام و عمل است و بخش خصوصی و مردم رودان باید خودشان در این باره اقدام کنند و منتظر دولت نمانند. وی اضافه کرد: البته ما هم وظیفه داریم از بخش خصوصی حمایت کنیم که مطمئنا مجموعه دولت در یک فضای همدلی از باغداران حمایت خواهد کرد.

ضرورت تخصیص ردیف اعتباری مستقل برای احیاء باغات لیمو

حیدرى پورى رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در نخستین جشنواره "لیمو ترش" شهرستان رودان، ضمن قدردانی از نظام صنفی کشاورزان استان و شهرستان رودان، خطاب به "کیخا"نائب رییس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس، اظهار داشت: کشاورزان ما از دهه 70 با بدهی 4 هزار میلیارد ریالی به بانک ها زمین گیر شده اند و علیرغم مشکلات عدیده، با اصلاح ماده 35 قانون بودجه سال 95 روزنه امیدی در دل شان ایجاد کردید اما به دلیل عدم همکارى سیستم بانکى با اغلب کشاورزان، بدهی آنان کماکان به جای خود باقى ماند.

حیدری پور افزود: باید فکرى به حال تسهیلات معوقه بخش کشاورزی شود و با جا به جا کردن اعداد و ارقام تسهیلات از سوی بانک مرکزی به نتیجه نمى رسیم. وی تاکید کرد: باید براى نجات بخش کشاورزی تلاش کنیم چرا که صدای کشاورزان به جایی نمی رسد.

حیدری پوز

به گفته وی؛ بر اثر بیماری جاروی جادوگر بالغ بر 13 هزار هکتار از باغات لیموترش که بالغ بر 50 درصد آلودگی جاروک داشته اند، را امحا کردیم. حیدری پور تصریح کرد: باید ذخیره ى ژنتیکى لیمو ترش ایران را حفظ کنیم که برای تحقق این مهم باغدار ما برای احیاء اراضی خود نیاز به حمایت هاى ویژه دارد تا بتواند به جریان تولید برگردد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه گفت: بار مسئولیت کشاورزی هرمزگان سنگین بوده و مشکلات در این استان انبار شده است که برای رفع آن ها به  طرحی اساسی در قالب تخصیص یک ردیف مستقل و برنامه عملیاتی و اجرایی مشخص برای احیاء باغات لیمو نیاز داریم.

وی همچنین با اعلام اینکه نشانه جغرافیایی خرمای "پیارم " حاجی آباد، "سیر" بشاگرد و "نارنگی" سیاهو ثبت ملی شده است، گفت: ثبت نشانه ملی "لیمو ترش" شهرستان های رودان و میناب نیز در دستور کار قرار گرفته که به زودی ثبت خواهد شد.

 6هزار و 200 هکتار، سطح زیر کشت مثمر لیموترش

"افشین واحدی"رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان رودان نیز گفت: سطح زیرکشت لیمو ترش در استان بیش از 9هزار و 900هکتار است که این میزان 26 درصد از سطح زیرکشت مرکبات استان را شامل می شود.

به گفته واحدی؛ سطح زیرکشت مثمر لیمو ترش در این منطقه  6هزارو 200هکتار با تولید سالیانه بیش از 138هزارتن می باشد.

لیمو

وی افزود: شهرستان رودان ظرفیت های زیادی در بخش کشاورزی دارد که می تواند در راستای اهداف شعار اقتصاد مقاومتی ، تولید واشتغال نقش آفرینی کند.

هرمزگان؛ تامین کننده  42 درصد لیمو ترش در کشور

"عباس مویدی" مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودان نیز با اشاره به اینکه؛ محصول لیمو ترش رودان رتبه اول استان هرمزگان را داراست، گفت: هرمزگان 42 درصد تولید لیمو ترش کشور و دو درصد تولید در جهان را به خود اختصاص داده که معرفی این محصول می تواند نقش عمده ای در اشتغال و اقتصاد شهرستان و استان داشته باشد.

وی افزود: همچنین شهرستان رودان از شهرستان های عمده تولید محصولات کشاورزی بویژه در بخش باغی در سطح استان است که هم به لحاظ تنوع و سطح زیر کشت و هم به لحاظ تولید دارای رتبه های برتر استانی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودان، عدم بهره مندی از دانش فنی روز و مشکلاتی مانند خشک سالی، نبود شبکه منسجم بازاریابی و قاچاق محصولات را از مهمترین مشکلات بخش خصوصی (باغداران) در تولید عنوان کرد.

بازدید

این مسئول در پاسخ به این پرسش که؛حمایت دولت از بخش خصوصی تا چه حد محقق شده، اظهار داشت: توزیع نهال یارانه دار ، پرداخت تسهیلات در زمینه های مختلف از جمله طرح های گلخانه ای، برقی نمودن چاه های کشاورزی، احداث باغ، مکانیزاسیون و تجهیز باغات در سطح شهرستان به سیستم های نوین آبیاری تحت فشار با هدف حفظ منابع آبی، مرمت، اصلاح و بازسازی جاده های بین مزارع در سطح شهرستان و ایجاد مناطق رشد از جمله حمایت های دولت از بخش تولید بوده است.

به گفته وی؛ صنایع تولید لیمو ترش، 2500 نفر از نیروی کار شهرستان رودان را (به صورت مستقیم ) جذب کرده است.

مویدی در خصوص اقدامات صورت گرفته در فعال کردن صنایع بالادستی لیمو و توسعه صادرات لیمو، گفت: در بخش سورتینگ و بسته بندی، سرمایه گذاری نسبی انجام گرفته است که پس از بسته بندی محصولات به بازار های داخلی سراسر کشور ارسال می شود .

وی در خصوص زمان برداشت محصول لیمو، گفت: برداشت محصول لیمو ترش در این شهرستان از اول خرداد آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

شایان ذکر است:در پایان این جشنواره از تمبر اختصاصی جشنواره لیموترش نیز رونمایی شد . همچنین مسئولان حاضر از غرفه های دایر شده  محصولات کشاورزی شهرستان رودان بازدید کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج