مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان گفت:این کنگره در راستای تجلیل و گرامیداشت شهدای منطقه ده شهرداری منطقه 10 و برای نخستین بار در این منطقه برگزار می گردد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، گفت و گوی زیر را با  مهندس امامی برگزار کننده این کنگره بخوانید.

آیا بزرگداشت شهدا در سال های قبل هم به این صورت برگزار می شده است؟

خیر در سال های قبل فقط به صورت محلی و در برخی محلات منطقه یادواره شهدا برگزار می شد که امسال با مشارکت حوزه های بسیج 11 و 19 و 21 به صورت منطقه ای و با حضور محلات 17 گانه منطقه برگزار می شود.

ایده برگزاری کنگره از چه زمانی شکل گرفت؟

بحث شهدا و ارزشی که برای آنها قایل هستیم و با توجه به یاد و خاطره شهدا که کمتر از شهادت نیست بر ما وظیفه شد که یادی از شهدای منطقه ده کنیم.

شروع عملیات اجرایی جهت برگزاری کنگره شهدا از دو ماه قبل با حضور گروه طراحی و اتاق فکرهای محلی و منطقه ای آغاز و تا کنون نیز جلسات اجرایی ادامه دارد.

چه برنامه هایی در این کنگره برگزار می شود؟

در کنگره شهدا، رونمایی از مجموعه 10 جلدی شناسنامه شهدای منطقه صورت می گیرد.کار تولید شناسنامه شهدا از شهریور ماه سال 95 آغاز شده که مراحلی چون جمع آوری اطلاعات و زندگینامه و وصیت نامه و خاطرات اطرافیان  400 شهید منطقه به همراه عکس و فیلم و . . . ،  واگذاری اطلاعات جمع آوری شده به تیم مینی مال نویس جهت تهیه داستان کوتاه با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده، ویراستاری، طراحی، اخذ مجوز ارشاد و فیپا از کتابخانه ملی و نهایتا چاپ کتاب را به همراه داشت.بسته بندی و آماده سازی پک شناسنامه در ماه رمضان انجام گرفت و ان شاء اله پس از رونمایی به کلیه خانواده های شهدا اهداء می شود.مجموعه کتاب شهدا محتوی 400 مینی مال از زندگی 400 شهید منطقه 10 است که در هر جلد 40 داستانک زندگی شهدا قرار داده شده است.

آیا در آینده هم شاهد برگزاری چنین برنامه های خواهیم بود؟

با توجه به شرایط و ویژگی هایی که این کنگره دارد ممکن است در سال های متناوب و یا چند سال یکبار برگزار شود.

این کنگره تا چه حد می تواند روحیه ایثار و شهادت را در محلات نهادینه کند؟

به هر حال برگزاری چنین کنگره هایی می تواند اقتداری که ما مدیون شهیدان هستیم را نشان دهد از سویی دیگر روحیه ایثار و از خودگذشتگی را در کنار خودمان ببینیم و لمس کنیم و قطعا این کنگره تاثیرات فرهنگی زیادی را نیز به دنبال دارد.

آیا در این کنگره فراخوان مقالات یا برنامه های مشابه هم وجود دارد؟

با توجه به اینکه برای اولین بار است که ما این کنگره را برگزار می کنیم هنوز این بخش ها درنظر گرفته نشده اما پیش بینی شده که در سال های بعد با تقسیم بندی هایی که انجام می شود ما از بهترین مقالات، زندگینامه ها و نگارش هایی که در این زمینه نوشته شده تقدیر کنیم.

یکی از فعالیت های شهرداری ها به خصوص در مناطق کمتر برخوردار تقویت مباحث فرهنگی است، فکر می کنید در این رابطه شهرداری منطقه 10 با برگزاری این کنگره تا چه حد به این هدف نزدیک شده است؟

به هر حال ما به شکل پررنگتری در زمینه فرهنگی وارد شده ایم و با برگزاری نمایشگاه، جلسات در زمینه تحکیم خانواده و پیشگیری از بزهکاری و ایجاد روحیه ایثار در جوانان و نوجوانان این اندیشه را در ذهن آنها ایجاد کنیم که افرادی جانشان را برای آبادی و آزادی و امنیت میهن از دست دادند که هم سن و سال خودشان بودند . کسانی که توانستند با این کار حماسه بیافرینند به هر حال این تبلیغات می تواند تاثیرات فرهنگی زیادی را در محلات ایجاد کند.

در این زمینه آیا ارگان های دیگر هم با شما همکاری داشتند؟

همانطور که اشاره کردم این کنگره با مشارکت حوزه های بسیج صورت گرفت اما ما هیچ توقعی برای کمک نداریم و امیدواریم این کنگره پایه گذار فعالیت های فرهنگی باشد که در شهرداری مرکزی انجام می شود.

به نظر شما برای برگزار شدن چنین برنامه هایی به نحو مطلوب چه باید کرد؟

ببینید به هر حال ما باید جوانب زیادی را درنظر بگیریم . متاسفانه برخی مواقع مباحث را آنقدر مقدس می کنیم که قداست آن از بین می رود. بحث شهدا بحثی است که باید آن را جدی گرفت و در تلاشیم که در این زمینه بهترین فعالیت ها انجام شود.

زمان برگزاری این کنگره را بفرمایید.

کنگره شهدای منطقه 10 با هدف برگزاری گردهمایی خانواده های معزز شهیدان منطقه و تجلیل از مقام شامخ این شهیدان و رونمایی از مجموعه 10 جلدی شناسنامه شهدا در روز پنج شنبه 19 مرداد از ساعت 30/8 در ورزشگاه گل نرگس واقع در خیابان خزایی برگزار می شود.این برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام اله مجید توسط قاری ممتاز کشور دکتر نیکدستی صورت گرفته و در ادامه اجرای گروه سرود مدافعان حرم، اجرای شعر توسط شاعر گرانقدر آقای بختیاری، سخنرانی حجه الاسلام آقا میری، مداحی سید رضا نریمانی و تشییع نمادین شهدا انجام می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج