مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: مرمت ایوان کاخ عالی‌قاپو در ایستگاه پایانی خود قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، اللهیاری در جمع خبرنگاران با اشاره به مرمت ایوان عالی‌قاپو اظهار داشت: مرمت ایوان کاخ عالی‌قاپو با سرعت تمام در حال انجام است.

وی افزود: طرح مرمت ایوان عالی‌قاپو که از چند سال قبل در چهار حوزه مرمت کف ایوان، مرمت ستون‌های ایوان، مرمت دیوارها و مرمت سقف شروع شده بود هم‌اینک با اتمام این مرمت‌ها، به ایستگاه پایانی خود نزدیک می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: بر اساس اظهارنظر کارشناسان ارشد مرمت ایرانی و خارجی، مرمت این ایوان به‌عنوان یکی از عظیم‌ترین سازه‌های چوبی تاریخی ایران و جهان، کاری ارزشمند است به‌گونه‌ای که این ایوان با تمهیدات اندیشیده‌شده تا پنجاه سال آینده نیازی به مرمت نخواهد داشت.

وی بیان کرد: در حال حاضر با اتمام مرمت و استحکام‌بخشی کف ایوان و مرمت ستون‌ها، مرمتگران در حال مرمت و موزون‌سازی نقاشی‌های سقف ایوان هستند، به‌گونه‌ای که با اتمام مرمت نقاشی‌های باقی‌مانده سقف، کار مرمت ایوان به اتمام خواهد رسید.

اللهیاری افزود: در اقدامی دیگر جهت زیباسازی و همچنین حفظ امنیت گردشگران اقدام به ساخت نرده‌های جدید برای ایوان کرده‌ایم که پس از بررسی و پژوهش‌های متقن علمی برای تهیه طرح این نرده‌ها که بیش از یک سال به طول انجامید، نرده‌های جدید آماده شده و تا پایان شهریورماه نصب خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان اضافه کرد: در حین مرمت دیوارهای ایوان، مرمتگران لایه‌های پنهان نقاشی‌های متعلق به اوایل دوران صفوی را کشف کرده‌اند که بعدها و در اواخر دوران صفوی زیر لایه‌های گچ پنهان شده بودند و همین نکته سبب شد تا عملیات مرمت نقاشی‌های دیوارهای ایوان با ظرافت خاصی صورت پذیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج