استفاده کنندگان انشعابات غیرمجاز تا پایان شهریور ماه مهلت دارند نسبت به تبدیل وضعیت انشعاب خود اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی آبفای هرمزگان، علی رضایی سردره، معاون امور مشترکین آبفای هرمزگان از شناسایی بیش از یک هزار و 400 انشعاب غیرمجاز آب در سطح استان خبر داد و گفت: ساماندهی انشعابات غیرمجاز طبق یک برنامه ریزی منسجم و پس از ابلاغ قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز آب در حال اجراست.

رضایی سردره با اشاره به این‌که بیشترین انشعابات غیرمجاز استان در حاشیه شهرها قرار دارند، افزود: استفاده کنندگان انشعابات غیرمجاز تا پایان شهریور ماه مهلت دارند نسبت به تبدیل وضعیت انشعاب خود اقدام کنند.

وی تصریح کرد: وجود انشعابات غیرمجاز در شهرها موجب افزایش هدررفت آب شده است. همچنین نصب غیراصولی اینگونه انشعابات نیز موجب کاهش عمر مفید شبکه، احتمال ورود آلودگی به شبکه و به تبع خطرات بهداشتی ناشی از آن می شود که این خطرات بسیار جدی بوده و بایستی از بروز آن جلوگیری کرد.  

این مقام مسوول با بیان اینکه استفاده غیرمجاز از شبکه آب شهری براساس قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز جرم بوده و مشمول جریمه تا دو برابر بهای خدمات مصرفی می شود، تصریح‌ کرد: در صورت تکرار استفاده غیرمجاز، نسبت به قطع انشعاب به مدت سه ماه تا شش ماه اقدام خواهد شد. همچنین مبنای محاسبه جریمه ها مطابق قانون فوق، بالاترین نرخ تعرفه می باشد.

معاون امور مشترکین ابفای استان با تاکید بر لزوم مراجعه استفاده کنندگان غیرمجاز نسبت به تبدیل وضعیت و مجازسازی انشعابات خود، گفت: با توجه به مواد 3 و 4 قانون مذکور، امکان واگذاری انشعاب غیردائم با اخذ هزینه های انشعاب و تعهد رسمی املاک فاقد سند وجود دارد که متقاضیان می توانند با ارائه مدارک فوق تا پایان شهریور ماه با مراجعه به امور آب و فاضلاب شرق و غرب در بندرعباس و نواحی(شهرستان ها) نسبت به مجاز سازی انشعاب خود اقدام نمایند. وی افزود: در صورت عدم مراجعه، مطابق ضوابط و قوانین موجود، شرکت آب و فاضلاب استان نسبت به پیگیری قانونی حقوق خویش اقدام خواهد کرد.

رضایی سردره در ادامه اظهار داشت: سرانه مصرف آب شهروندان هرمزگانی در بخش خانگی 111 لیتر در شبانه روز که نسبت به سرانه مصرف آب در کشور (150 لیتر در شبانه روز) رقم قابل قبولی است. اما با توجه به افزایش گرمای هوا و بالا رفتن میزان مصرف در تابستان، انتظار می رود شهروندان همچون سال‌های گذشته برای برخورداری از شبکه آب پایدار، نیازهای خود را در زمانی خارج از ساعات پیک مصرف برآورده کنند و در مصرف آب نهایت صرفه جویی را داشته باشند. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج