با وجود اینکه گلستان رتبه سوم تولید مرغ گوشتی در کشور را یدک می‎کشد اما در روزهای اخیر شاهد افزایش صعودی قیمت مرغ و از سویی کاهش عرضه آن در بازار هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج، گلستان یکی از استان‎های پیشرو در صنعت طیور محسوب می‎شود با این وجود اینکه گلستان رتبه سوم تولید مرغ گوشتی در کشور را یدک می‎کشد اما در روزهای اخیر شاهد افزایش صعودی قیمت مرغ و از سویی کاهش عرضه آن در بازار هستیم، گرمای بی‎سابقه در استان، کاهش جوجه‎ریزی، افزایش قیمت جوجه، نبود شبکه‎های توزیع مناسب برای عرضه مرغ از جمله عواملی است که مسوولان گلستانی به عنوان دلایل افزایش قیمت و کاهش عرضه آن در بازار عنوان می‎کنند.

بر اساس گفته‎های مسوولان جهاد کشاورزی استان، میزان تولید روزانه مرغ در استان حدود 160 هزار تن است که از این میزان 70 تن مصرف استان و 400 تن روزانه به استان‎های یگر صادر می‎شود با این وجود نوسانات قیمت مرغ و کمبود آن در بازار موجب بروز نارضایتی از سوی مردم گلستان شده است.

*دود بی‎برنامگی مسوولان به چشم مصرف کننده می‎رود

در همین رابطه یک شهروند گلستانی اظهار کرد: روز گذشته به یکی از مراکز عرضه مرغ در سطح شهر گرگان مراجعه و در کمال ناباوری مرغ را با قیمت 8 هزار تومان خریداری کردم در حالیکه به کرات از سوی رسانه‎ها می‎شنویم گلستان رتبه سوم تولید مرغ  کشور را دارد و بیش از 70 درصد از تولید صادر می‎شود پس چرا باید شاهد افزایش قیمت و کاهش عرضه مرغ در بازار باشیم؟

علی مظاهری افزود: به دلیل گرانی گوشت قرمز، بیشتر مردم از گوشت مرغ استفاده می‎کنند اما با شرایط ایجاد شده ، خوردن مرغ  هم به خاطره‎ها پیوست.

وی با ابراز نارضایتی از وضعیت نظارت در بازار گفت: واقعا مسوولانی که بر مسند ریاست خود تکیه زده‎اند از وضعیت بازار و مشکلات مردم آگاه نیستند مگر این افراد در همین استان و همین شهر زندگی نمی‎کنند پس چرا اینقدر نسبت به مشکلات بی‎تفاوت هستند.

شهروند دیگری در خصوص نابسامانی قیمت و عرضه مرغ در استان گفت: از دو هفته گذشته عرضه مرغ در استان با کمبود مواجه شده و از طرفی هر روز روند صعودی قیمت مرغ را در استان شاهد هستیم اگر مسوولان به جد پیگیر و ناظر بر امور  باشند چنین مشکلاتی در استان به وجود نخواهد آمد.

مهدی زنگانه ادامه داد: حدود سه سال پیش با افزایش عرضه و کاهش قیمت مرغ مواجه بودیم امسال نیز کاهش عرضه و افزایش قیمت را داریم واقعأ مکانیزمی برای تعادل در عرضه و تقاضای بازار وجود ندارد چرا دود این همه نابسامانی و بی‎برنامگی باید به چشم مصرف‎کننده برود.

*گلستان مشکلی از لحاظ تولید مرغ ندارد

در حالیکه شواهد بیانگر کمبود عرضه مرغ در استان است اما مدیرعامل اتحادیه مرغداران گلستان معتقد است در سال جاری کاهش جوجه‎ریزی در استان نداشتیم.

اصغر نادران با بیان اینکه قیمت مرغ در حال حاضر در بازار خرده‎فروشی 8 هزار و 50 تومان عرضه می‎شود گفت: به دلیل افزایش تقاضا برای جوجه‎ریزی و ثابت ماندن تولید جوجه، این امر موجب افزایش قیمت جوجه شده است در واقع قیمت جوجه تقریبأ 150 درصد افزایش پیدا کرده است و این به معنای آن است که قیمت مرغ به مرز 9 هزار تومان که قیمت منطقی هم هست خواهد رسید.

وی ادامه داد: در خرداد سال جاری 7 میلیون جوجه‎ریزی در استان انجام شده است اگر چه دیگر استان‎های کشور با تولید مرغ مواجه هستند اما در گلستان مشکلی از لحاظ تولید مرغ وجود ندارد.

*ذخیره 2 تن گوشت مرغ منجمد در گلستان

با وجود آنکه شهروندان گلستانی از کمبود مرغ در مراکز عرضه ناراضی هستند اما معاون برنامه‎ریزی و امور اقتصادی جهادی کشاورزی گلستان از ذخیره‎سازی 2 هزار تن گوشت مرغ منجمد در استان خبر می‎دهد.

 حسین کاویانی با بیان اینکه هیچ‎گونه محدودیتی در خصوص ذخیره مرغ در استان وجود ندارد اظهار کرد: اصناف باید ترغیب شوند تا با انعقاد قرارداد با شرکت امور پشتیبانی دام، مرغ منجمد را با قیمت 5 هزار و 200 تومان خریداری و با قیمت 5 هزار و 850 تومان در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

وی یکی از وظایف شرکت پشتیبانی امور دام را ذخیره‎سازی مرغ در زمان افزایش تولید و کاهش قیمت عنوان کرد و افزود: زمانی که با کاهش تولید و افزایش قیمت مرغ مواجه هستیم مرغ ذخیره شده وارد بازار خواهد شد تا شاهد تنظیم بازار باشیم، برای تنظیم بازار نیز از اصناف درخواست کردیم برای تعدیل و تعادل بازار گوشت مرغ به شرکت پشتیبانی امور دام مراجعه و با انعقاد قراردادی مرغ منجمد ذخیره شده را برای عرضه در مراکز خرید تحویل بگیرند.

*ایجاد شبکه‎های توزیع جدید برای تعادل در بازار

با وجود آنکه شواهد دال بر آن است که مشکلی از لحاظ توزیع مرغ منجد در استان وجود ندارد اما رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان اظهار کرد: در دو هفته اخیر آماری مبنی بر توزیع مرغ منجمد در استان وجود ندارد.

علی‎اصغر اصغری مشکلات مربوط به عدم تعادل در عرضه و تقاضای بازار را مربوط به عوامل توزیع عنوان کرد و گفت: برای رفع این مشکلات باید به فکر ایجاد شبکه‎های توزیع جدید باشیم.

وی بیان کرد: وقتی مسوولی می‎گوید مرغ منجمد ذخیره‎ شده در استان وجود دارد باید فکری هم برای شبکه‎های توزیع آن کرد تا به راحتی در دسترس مردم قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، در سال‎های اخیر رشد قابل توجهی در تولید مرغ گوشتی را در استان شاهد بودیم این رشد در حالی اتفاق می‎افتاد که بازار مصرف داخلی محدود و از سویی زمینه مساعدی برای حضور در بازارهای خارجی فراهم نبود در واقع بدون در نظر گرفتن بازار فروش برای محصولات تنها به تولید فکر شد و نتیجه تفکری که تنها صرف بر روی تولید باشد این شد که در چند سال اخیر شاهد نابسامانی در بازار مرغ باشیم، روزی مرغدار از عرضه زیاد و کاهش قیمت گلایه دارد و روزی دیگر مصرف کننده از افزایش قیمت و کمبود عرضه مرغ در بازار ناراضی است در واقع اکثر مشکلات مربوط به عدم تعادل در تقاضا و عرضه به شبکه‎های توزیع باز می‌گردد در حالیکه هر روز و در اکثر بخش‎های کشاورزی و دام و طیور شاهد مشکلاتی از لحاظ ناپایداری بازار هستیم باید به فکر ایجاد شبکه‎های توزیع جدید بود تا حداقل باری از این مشکلات کاهش یابد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج