مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: رشد 2 برابری اعتبارات این حوزه در سال 96 نویددهنده سالی پرتحرک و همراه با موفقیت برای میراث فرهنگی کرمانشاه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، جلیل بالایی در نشست خبری امروز بابیان این مطلب که محور توسعه استان در برنامه ششم به سمت تجارت و خدمات با محوریت گردشگری تغییر پیداکرده است، ابراز داشت: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون در ردیف استانی 21.5 میلیارد تومان اعتبار داشتیم که در مقایسه با سال گذشته رشد دو برابری داشته به‌نحوی‌که توانسته‌ایم اقدامات مثمر ثمری را در پنج پایگاه میراث فرهنگی شامل معبد آناهیتا، طاق‌بستان، محور ساسانی قصرشیرین، منظر طبیعی تاریخی اورامانات پایگاه‌های میراث فرهنگی ملی استان و بیستون پایگاه میراث جهانی استان بررسی،پژوهش و عملیاتی نماییم.

 وی شورای راهبردی تاق بستان را یکی از قوی‌ترین شوراهای راهبردی در کشور عنوان کرد و افزود: مجموعه تاریخی فرهنگی تاق بستان با توجه به موقعیت‌های ویژه‌ای که دارد همواره جزء پربازدیدی‌ترین نقاط توریستی استان محسوب می‌شده به‌گونه‌ای که بیش از دو برابر مجموعه ثبت جهانی شده بیستون در ایام مختلف سال بازدیدکننده دارد.

ثبت جهانی طاق‌بستان نیازمند عملی کردن کلیه قوانین بین‌المللی است

بالایی به ثبت جهانی رسیدن محوطه تاریخی طاق‌بستان را منوط بر رعایت قوانین عرصه بین‌الملل ذکر کرد و گفت: علاوه بر گاهاً نقص‌ها و کم‌کاری‌های گذشته در عملی شدن این خواسته، واقعیت این است که قوانین و دستورات جهانی نیز در طول زمان در این رابطه تغییر می‌کند و باعث زمان‌بر شدن این کارشده اما به‌طورقطع یکی از بزرگ‌ترین اولویت‌های سازمان میراث فرهنگی کرمانشاه به این مطالبه معطوف شده است.

وی بابیان این مطلب امسال بنا داریم گیت‌های ورودی مجموعه تاریخی طاق‌بستان را ساماندهی کنیم، خاطرنشان ساخت: علاوه بر اقدامات علمی و پژوهشی در خصوص طاق‌بستان، پایگاه میراث فرهنگی منظر طبیعی اورامانات را نیز راه‌اندازی کردیم و به دنبال به دنبال ثبت جهانی اورامانات کرمانشاه در کنار استان کردستان هستیم.

موزه منطقه‌ای کرمانشاه پس از 14 سال گام‌های ادامه کار را برمی‌دارد

وی ادامه داد: با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده از سال گذشته یک انسجام استانی و به دنبال آن‌یک انسجام ملی متشکل از مجمع نمایندگان استان و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور انجام‌شده و از تیرماه سال جاری اعتباری برای اخذ مشاور جدید و اجرای این طرح دریافت کردیم و کار در حال انجام است.

بالایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از یازده هزار شیء تاریخی باارزش در استان داریم که جایی برای نگهداری و معرفی آن‌ها به مردم نیست و امیدواریم با راه‌اندازی این موزه منطقه‌ای یکی از مطالبات جدی مردم کرمانشاه تحقق یابد.

بالایی در ادامه به کریدور گردشگری بیستون - تاق بستان اشاره کرد و گفت: کریدور گردشگری بیستون-تاق بستان نیز یکی از محورهای کاری اداره کل میراث فرهنگی استان است که طول این مسیر بیشتر از ۲۰ کیلومتر است و تاکنون مطالعات فاز صفر آن به اتمام رسیده و مطالعات فاز یک آن نیز در حال انجام است.

وی با اشاره به اقداماتی که در بحث کریدور گردشگری تاق بستان - بیستون انجام‌شده، خاطرنشان کرد: اداره کل راه و شهرسازی در آزادسازی حریم راه‌ها اقدامات خوبی انجام داده است. تقاطع غیر هم‌سطح ورودی مجموعه بیستون در حال انجام است. ساماندهی میدان امام(ره) تا جاده قدیم تهران بااعتبار هفت میلیارد تومان توسط شهرداری در حال انجام است. ساماندهی سه‌راه هرسین را در دستور کارداریم و مهم‌ترین مسئله این کریدور یعنی تملک زمین و عقب‌نشینی پادگان‌های نظامی هم در حال انجام است.

وعده دو بازارچه دائمی صنایع‌دستی کرمانشاه و صحنه را عملیاتی کردیم

بالایی گفت: ایجاد دو بازارچه دائمی صنایع‌دستی در کرمانشاه و صحنه، ثبت ملی نشان جغرافیایی گلیم هرسین، ثبت شهر نودشه به‌عنوان شهر ملی تولید گیوه و اجرای طرح ضربتی ایجاد اشتغال در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری در دو روستای هجیج و فش از اقدامات انجام‌شده در این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: در طول سال گذشته ۲۷ کارگاه صنایع‌دستی را در روستای فش راه‌اندازی کردیم که این روستا در حال تبدیل‌شدن به یک دهکده تولید ساز سنتی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه به رشد ورود گردشگران به استان نیز اشاره کرد و گفت: در چهارماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد رشد در  ورود گردشگر و هم در تعداد بازدیدکنندگان داشته‌ایم.

مرکز تخصصی توریسم سلامت در کرمانشاه ایجاد می‌شود

بالایی در خصوص توریسم سلامت نیز اظهار کرد: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی برنامه‌های خوبی در راستای جذب توریسم سلامت انجام داده‌ایم که مهم‌ترین آن ایجاد ۴۰ تخت بیمارستانی مجهز برای جذب توریسم سلامت در استان است.

وی همچنین از ایجاد مرکز تخصصی توریسم سلامت در استان خبر داد و گفت: با همکاری ۲۳ نفر از پزشکان متخصص استان مرکز گردشگری سلامت کرمانشاه در کنار هتل پارسیان در حال راه‌اندازی است که برای ایجاد این مرکز 80 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به فراهم شدن مقدمات میزبانی همایش سراسری راهنمایان گردشگری سراسر کشور اظهار کرد: امسال بنا داریم حداقل دو رویداد مهم ملی و بین‌المللی گردشگری را در کرمانشاه را میزبانی کنیم و قول مساعد آن را از رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور گرفته‌ایم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج