این روزها اگر سری به آموزش و پرورش شهرهای استان به ویژه گرگان بزنید با بسیاری از خانواده‌ها مواجه می‌شوید که بابت اخذ شهریه اجباری از سوی مدارس به این اداره مراجعه می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، البته چند سالی است که اخذ شهریه دیگر در مدارس دولتی استان عادی شده است و کمتر پیش می‌آید که کسی حتی با مراجعه به آموزش و پرورش شهرستان هم موفق شود که از زیر بار چنین تعهد غیرقانونی اما به ظاهر موجه شانه خالی کند.

اگر چه در قانون اساسی جمهوری اسلامی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفته و تاکید شده تحصیل رایگان است اما بی‌توجهی به این اصل تقریبا مبدل به یک قانون نانوشته شده است.

مروری دوباره به این قانون اساسی تاکید می‌کند که بر اساس اصل سی‌ام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «دولت‌ موظف‌ است‌ وسایل‌ آموزش‌ و پرورش‌ رایگان‌ را برای‌ همه‌ ملت‌ تا پایان‌ دوره‌ متوسطه‌ فراهم‌ سازد و وسایل‌ تحصیلات‌ عالی‌ را تا سر حد خودکفائی‌ کشور به‌طور رایگان‌ گسترش‌ دهد».

با وجود این نص صریح قانونی، اکنون با نزدیک شدن به زمان شروع مدارس دغدغه هر ساله خانواده ها که ثبت‌نام فرزندشان در مدارس است بار دیگر شروع شده است، دغدغه‌ای که این روزها با دغدغه ثبت‌نام‌ها شدت بیشتری به خود می‌گیرد.

مشکلاتی مختلف از جمله دریافت وجه توسط مدارس دولتی و هیات امنای مدارس برای خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام سردرگمی به وجود آورده است.

*پول ندهید از ثبت‌نام خبری نیست!

به گفته مسوولان آموزش و پروش، مدارس دولتی و هیات امنایی استان حق دریافت هیچ‌گونه وجهی را به اجبار از خانواده دانش‌آموزان ندارند اما اگر با خودمان روراست باشیم، این اظهارات فقط برای تلطیف قضایی است که بابت قانون‌شکنی ایجاد می‌شود وگرنه به بهانه‌های مختلفی در استان از والدین وجه نقد یا واریز به حساب اخذ می‌شود.

یکی از والدین دانش‌آموز گلستانی در گرگان با اشاره به تکلیف کردن مدیر مدرسه برای واریز 200 هزار تومان به شماره حسابی که تعیین شده گفت: من این نامه معرفی شماره حساب را به آموزش و پرورش شهرستان بردم و آنان با وجود این نامه، نخواستند بپذیرند که چنین تخلفی انجام می‌گیرد.

مرضیه عرب‌عامری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: با مدیر مدرسه تماس گرفتند و موضوع را با وی در میان گذاشتند اما وی این موضوع را تکذیب کرد و بنده متهم به دروغگویی شدم.

 وی تصریح کرد: این در حالی بود که نامه معرفی شماره حساب بانکی از سوی مدرسه در دستم بود اما به نظر می‌رسد مسوولان شهرستانی علاقه نداشتند که این موضوع پیگیری شود چرا که به احتمال قریب به یقین بر خلاف اظهاراتشان، مجوزش را خودشان داده‌اند.

عرب‌عامری ادامه داد: با وجود شرایط سخت اقتصادی در کشور و بالا رفتن هزینه خرید لوازم آموزشی، برخی خانواده‌‌ها قدرت پرداخت شهریه را ندارند، این در حالی است که در صورت عدم پرداخت، اجازه ثبت‌نام به دانش آموز داده نمی‌شود.

همچنین ولی یک دانش‌آموز گرگانی با اشاره به عدم نظارت کافی بر مدارس استان اذعان کرد: در یکی از مدارس دخترانه دولتی گرگان 800 دانش‌آموز مشغول به دانش‌اندوزی هستند و سال گذشته از همه دانش‌آموزان 150 هزار تومان شهریه دریافت شد، یعنی به عبارتی 120 میلیون تومان به حسابی که معرفی شد، نقد واریز شد و علاوه بر آن موقع تحویل کارنامه میان‌ترم آخر سال هم حدود این مبلغ دوباره اخذ شد.

شهریه‌های ممنوعه به حساب چه کسانی واریز می‌شود/ مدرسه 800 نفری 120 میلیون تومان شهریه!

محسن دزیانی تصریح کرد: سوال اول این است که این میزان پول به کجا می‌رود و وقتی که آموزش و پرورش منکر چنین دریافت‌هایی است، نمی‌توان گفت که این مبالغ به حساب شخصی برخی از مسوولان مدارس می‌رود.

وی یادآور شد: از چنین پول‌هایی بوی فساد به مشام می‌رسد، چرا که حتی پول چای معلمان هم توسط خودشان پرداخت می‌شود و بسیار از همین مدارس بدهکار پول آب و برق ماهانه هستند.

دزیانی ادامه داد: بسیاری از مدیران چنین مدارسی همیشه آه و ناله دارند که وضعیت مالی خوبی ندارند این در حالی است که تنها با پول شهریه می‌توانند بهترین شرایط را برای محیط‌های آموزشی ایجاد کنند اما چه سود که نظارتی در این زمینه وجود دارد و متاسفانه به دلیل عدم شفافیت می‌توان به آلودگی دست‌های برخی شک کرد.

وی متذکر شد: از مسوولان آموزش و پرورش استان انتظار می‌رود با این پدیده به شکل جدی برخورد کند و نگذارند پدیده فساد مالی در مدارس رواج یابد و نهادهای نظارتی واقعا نظارت کنند.

یکی دیگر از والدین دانش‌آموزان گلستانی گفت: وقتی به آموزش و پرورش شهرستان مراجعه کردم و از اجبار برای پرداخت شهریه سخن گفتم، گفتند تنها 10 هزار تومان پول بیمه را پرداخت کنم اما مدرسه این موضوع را نپذیرفت و گفت اگر شهریه را واریز نکنم، از ثبت‌نام خبری نیست.

محمد مهری عنوان کرد: با بهانه‌های گوناگون از جمله کلاس‌های تقویتی و فوق برنامه جیب والدین را خالی می کنند، در حالی که چنانچه خانوده‌ای مایل به ثبت نام در این کلاس‌ها نباشد به اجبار  هزینه آن را دریافت می‌کنند.

وی یادآور شد: تاکنون چندین بار از طریق مراکز مختلف پیگیر این مسئله بودیم در حالی که هر سال به مبلغ شهریه اضافه می‌شود و کسی هم پاسخگو نیست.

مهری خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با نادیده گرفته شدن قانون تحصیل رایگان در مدارس، تنها افرادی می‌توانند ادامه تحصیل دهند که دارای تمکن مالی باشند و جای برای ما کم درآمدها نیست.

وی افزود: چندین بار از طریق آموزش و پرورش شهرستان پیگیر این مسئله بودیم ولی بیشتر اوقات تنها گفتار درمانی می‌کنند و هیچ کس پاسخگوی ما نیست و شکایت خانواده ها هم به جایی نمی‌رسد.

*مسوولان تکلیف مردم را مشخص کنند که شهریه‌ بدهند یا ندهند

این ولی دانش‌آموز متذکر شد: البته شهریه تنها وجهی نیست که از ما دریافت می‌شود بلکه در طول سال به بهانه‌های مختلف بازهم وجوهاتی از خانواده‌ها دریافت می‌شود که مجبور هستیم آن را پرداخت کنیم .

وضعیت شهریه گرفتن در برخی از مدارس دولتی استان به ویژه در گرگان، اکنون حربه‌ای است تا مسوولان مدارس خانواده‌ها را وادار کنند حتما وجهی را به حساب مدارس واریز کنند، وجوهی که با وجود ممنوعیت در پرداخت شهریه‌ها، تکلیف مشخصی ندارد.

با توجه به پاسخ‌های تکراری و مشخص مسئولان آموزش و پرورش کشور و استان مبنی بر ممنوعیت دریافت شهریه ازسوی مدارس دولتی، بهتر است، مسوولان این بخش به دنبال مشخص کردن تکلیف مردم در این زمینه باشند وگرنه گفتاردرمانی و عدم نظارت کافی مشکلی را حل نمی‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج