رقابت ۳۲ سرآشپز چهار استان شمالی بر سر چاشنی و رنگ غذاها به میزبانی گرگان برگزار شد و کارشناسان و مسئولان امید دارند تنوع غذایی بتواند پای سفره ایرانی را به صنعت گردشگری باز کند.

به گزارش خبرگزاری موج،اوایل سال گذشته بود که مسوولان میراث فرهنگی کشور از برگزاری جشنواره های منطقه ای غذا در استان های کشور خبر دادند و ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ نخستین جشنواره غذایی کشور به میزبانی استان مازندران برگزار شد.

با برگزاری نخستین جشنواره غذایی در رامسر، به طور رسمی پای سفره ایرانی به صنعت گردشگری باز شد و تا پایان سال، هشت جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» در هشت منطقه کشور برگزار شد.

عصر چهارشنبه ۱۱ مردادماه گلستان میزبان سه استان شمالی کشور در برگزاری جشنواره سفره ایرانی شد تا در کنار استان های گیلان، مازندران و قزوین، سفره رنگین تنوع قومیتی خود را به نمایش بگذارد.

از عرضه ترمه یزدی تا پادرازی گرگانی

پیش از آغاز آیین افتتاحیه جشنواره، در حالی که هنوز چیدمان برخی از غرفه های عرضه سوغات به پایان نرسیده بود، نخستین جشنواره سفره ایرانی گلستان میزبان بازدید کنندگان بود.

در فضای رو باز محل برگزاری جشنواره، ابتدا غرفه های عرضه و فروش سوغات استان ها قرار داشت و در نخستین غرفه آب انار طبیعی گلستان به فروش می رسید و تست کردن جرعه ای از آن گرما و عطش نیمروز تابستانی را از یاد بازدیدکنندگان می برد.

در این غرفه ها نه تنها انواع دسر، ترشی، حلوا و شیرین های سنتی استان های مختلف عرضه می شد بلکه در یکی دو غرفه ترمه یزد و صنایع دستی زنان ترکمن هم به فروش می رسید.

خلاصه در این غرفه ها بازار فروش حلوا اماج و پادرازی گرگانی ها تا پاستیل های رنگی، عرقیجات و دمنوش ها داغ بود و هرچند جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری با حضور چهار استان گیلان، مازندران، گلستان و قزوین برگزار شده بود اما سوغات استان های یزد، گلستان، آذربایجان شرقی و غربی، قم و قزوین و ... در غرفه ها عرضه می شد و اجرای گروه های موسیقی آیینی و سنتی استان های مختلف هم باعث شده می شد یک روز خاطره انگیز برای بازدید کنندگان رقم بخورد.

در انتهای فضای روباز در یکطرف زنان روستای تاریخی و گردشگری «زیارت» گرگان در یک سفره خانه سنتی، یکی قند می شکست و دیگری در «سِرتو» برنج حلوا گردویی  را آرد می کرد و در سوی دیگر مردان گیلانی مشغول ساخت خانه سنتی استان خود بودند.

رنگین کمان رنگ ها در سفره های سنتی

در فضای سرپوشیده محل برگزاری جشنواره ۳۲ هتل و مهانپذیر معروف چهار استان شمالی غذاهای خود را به نمایش گذاشته بودند و بازدید کنندگان و داوران مشغول تست غذاهای سنتی بود تا در نهایت زیباترین سفره، بهترین سرآشپز و غرفه را انتخاب کنند.

در این جشنواره ۳۲ واحد پذیرایی برند و شاخص تولید استان های خود را عرضه کرده اند و بازدید کنندگان و داوران راجع به آن ها  نظر می دهندچهار استان تلاش کرده بودند با ارائه غذاهای سنتی، دسرها و دمنوش های، رنگین کمان رنگ ها و تنوع غذایی استان های خود را در سفره ایرانی به نمایش بگذارند و صد البته هم مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت.

یکی از تنوع و چاشنی غذایی استان گیلان تعریف می کرد و دیگری عطر و طمع چگدرمه و شیرینی های ترکمنی را تحسین می کرد. یکی پوشش زنان قاجار و قیمه نثار قزوینی ها نظرش را جلب کرده بود و دیگری طعم میرزاقاسمی و ترشیجات مازنی را می پسندید.

برگزاری جنگ شادی و نورافشانی شب ولادت امام رئوف و دهه کرامت هم از دیگر برنامه های جانبی برگزاری جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در گلستان بود.

حضور ۳۲ واحد پذیرایی شاخص

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار کرد: در این جشنواره تاسیسات گردشگری چهار استان گیلان، مازندران، گلستان و قزوین غذاهای بومی و سنتی خود را ارائه کردند.

ابراهیم کریمی اضافه کرد: در این جشنواره ۳۲ واحد پذیرایی برند و شاخص تولید استان های خود را عرضه کرده اند و بازدید کنندگان و داوران راجع به آن ها  نظر می دهند.

وی از برگزاری مسابقه آشپزی در این جشنواره خبر داد و تصریح کرد: صبح پنج شنبه مسابقه آشپزی برگزار شده و عصر جمعه و در مراسم اختتامیه برترین های این دوره معرفی می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با بیان اینکه در این جشنواره ۴۰ غرفه سوغات دایر است به تشریح اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری این جشنواره ترویج فرهنگ غذاهای بومی و منطقه‌ای استان‌ ها و ترویج سفره‌ های ایرانی و احیای دوباره فرهنگ استفاده از غذاهای بومی و اصیل هر منطقه در بین مردم و خانواده ‌ها و همچنین ترویج دوباره طبخ و ارائه غذاهای سنتی، بومی و محلی هر منطقه در رستوران‌ ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، هتل‌ های هر شهر و استان است.

وی ادامه داد: این جشنواره در چهار بخش پیش غذا، غذای اصلی، دسرها و دمنوش ها و نوشیدنی های سنتی بومی و محلی و با سه محور پخت غذاهای سنتی، نمایشگاه صنایع دستی مرتبط با غذا و فرهنگ غذا و موسیقی و آیین های مرتبط با غذا برگزار می شود.

ایران دارای تنوع غذایی، عادت ها و چاشنی های مختلف غذایی و قومیتی است و این مهم می تواند ظرفیت مناسبی برای جذب بیشتر گردشگران باشدکریمی در ادامه به غذاهای بومی محلی استان گیلان اشاره کرد و افزود: استان گیلان با غذاهای مرغ ترش، گمجه کباب، سیرابیج، انارپیچ، باقلا قاتوق و پیش غذاهای کال کباب، زیتون پرورده، بورانی، ترشی هفت بیجار و دسرهای دوشاب برنجی، دس حلوا، کاکا و نوشیدنی دوغ نعنایی در این جشنواره حاضر شده است.

کریمی بیان کرد: دیگر استان شرکت کننده در این جشنواره استان قزوین است که با سه غذای اصلی قیمه نثار، شیرین پلو، یخنی، پیش غذای آش دوغ قزوین، آش امام، دیماج، دسرهای باقلوا، شربتی، اگردک و دم نوش و نوشیدنی سرکه شیره، دم نوش کاکوتی، دم نوش چهارگل در استان گلستان حضور دارد.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گلستان خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره‌ هایی بستری مناسب برای توسعه گردشگری فراهم می ‌کند.

به گفته کریمی هر منطقه با غذاهایش شناخته می‌ شود و گردشگران یک سفر را با خاطره‌ هایی که از مناطق و غذاهای آن استان دارند یاد می‌ کنند؛ بنابراین غذا در رشد گردشگری تأثیری انکارناپذیر دارد.

 

استقبال خوب مردم از جشنواره گلستان

کارشناس غذاهای سنتی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در خصوص جشنواره سفره ایرانی به خبرنگار مهر گفت: سال گذشته استان گیلان با ۳۰ نوع غذای سنتی رستوران ها در جشنواره سفره ایرانی مازندران شرکت کرد.

مرضیه رهبر با تاکید بر اینکه استان گیلان یکی از ۱۸ شهر خلاق غذای دنیاست، یادآور شد: ایران دارای تنوع غذایی، عادت ها و چاشنی های مختلف غذایی و قومیتی است و این مهم می تواند ظرفیت مناسبی برای جذب بیشتر گردشگران باشد.

وی تصریح کرد: جشنواره پارسال در تله کابین رامسر برگزار شد و گردشگران زیادی در آن فضا حضور داشتند اما جشنواره گلستان در یک فضای فرهنگی برگزار شده اما در زمان کوتاه و همان ساعات اولیه برگزاری جشنواره با استقبال خوب همراه بود.

رهبر ضمن تشکر از مهمان نوازی و تهیه امکانات و تجهیزات برگزاری جشنواره در گرگان، ادامه داد: گلستان دارای تنوع قومیتی است و می تواند مانند گیلان به عنوان یکی از شهرهای خلاق کشور معرفی شود.

لازم به یادآوری است؛ نخستین جشنواره سه روزه سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری از عصر چهارشنبه در گرگان آغاز به کار کرده و شامگاه جمعه با معرفی غرفه برتر و سرآشپز برتر به کار خود پایان داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج