امید قادری مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: سلامت در چند بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی موردتوجه است و سلامت جسمی بدون سلامت روان، سلامتی جامعه را مورد تهدید قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، کارگاه سه‌روزه آموزشی کشوری اقدامات اجتماع‌محور در سلامت روان (ویژه مراکز سلامت روان پایلوت) با حضور کارشناسان دفاتر مراکز مشاوره بهزیستی 16 استان کشور به همت دفتر مشاوره بهزیستی استان کرمانشاه و با همکاری جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی در محل سالن فجر معاونت پیشگیری بهزیستی استان برگزار شد.

هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی اجرای طرح پایلوت اقدامات اجتماع‌محور در مراکز سلامت روان است که از سال گذشته آموزش کارشناسان این طرح آغازشده و رسماً با تدوین پروفایل سند جامع محلات آغاز خواهد شد.

در این کارگاه سوپروایزران که عمدتاً کارشناس مسئول دفاتر مشاوره پیشگیری هستند به همراه نماینده برگزیده مراکز سلامت روان محلی در این کارگاه شرکت کرده و هرروز مطالب کلیدی در خصوص تدوین سند جامع محلات آموزش داده می‌شود و نحوه سناریونویسی نیز در کنار کار عملی و گروهی آموزش داده می‌شود.

به گفته دکتر قادری، بهزیستی محور سلامت اجتماعی است و با توجه به شیوع بالای اختلالات روانی نیاز است که دستگاه‌های مرتبط در این راستا اقدامات عملی انجام دهند.

وی با اشاره به شیوع اختلالات روانی طی سال‌های گذشته و همچنین پیچیدگی‌های بالای درمان آن، گفت: اختلالات روانی موجب به وجود آمدن معضل اجتماعی شده که این سلامت روانی را تهدید کرده و علاوه بر آسیب رساندن مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند.

این مقام مسئول راهکارهای مهم تأمین رفاه و سلامت روانی افراد جامعه را فرهنگ‌سازی و تقویت حس مسئولیت‌پذیری افراد در قبال افراد آسیب‌دیده عنوان کرد و افزود: برگزاری این‌چنین کارگاه‌هایی نیز می‌تواند از دیگر راهکارهای تأمین رفاه و سلامت روانی افراد جامعه باشد که افراد به سمت توجه به رفاه اجتماعی می‌کشاند.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته و مهم جهان بعد سلامت روان از اهمیت بالایی برخوردار است و این امر نشان‌دهنده تفاوت بین کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه است.

دکتر آسیه رضایی کارشناس معاونت مشاوره و خدمات روان‌شناختی سازمان بهزیستی نیز در این کارگاه گفت: دغدغه ما تدوین برنامه منسجم درزمینهٔ سلامت اجتماعی از طریق آموزش سوپروایزان مراکز سلامت روانی است.

وی اضافه کرد: تاکنون در راستای اجرای طرح پایلوت اقدامات اجتماع‌محور در مراکز سلامت روان 9 کارگاه کشوری برگزار و 155 ساعت آموزش ارائه‌شده و 11 کارگاه منطقه‌ای نیز برگزارشده است.

به گفته کارشناس معاونت مشاوره و خدمات روان‌شناختی سازمان بهزیستی، در راستای این طرح 23 سوپروایزر در کشور تربیت‌شده و اقدامات اجتماع‌محور دارای تاریخچه طولانی در کشور است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج