دلایل تلف شدن یک قلاده فک خزری که چند روز پیش تحویل اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان شده بود از سوی مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در این باره گفت:چند روز پیش طی گزارشی مردمی مبنی بر مشاهده یک قلاده فک زنده در ساحل بندرانزلی کارشناسان محیط زیست دریایی و معاونت فنی این اداره کل با حضور در محل، اقدام به انتقال فک آسیب دیده به پژوهشکده آبزی پروری آب های داخلی بندر انزلی کردند.

وی ادامه داد : سلامت حیوان در زمان انتقال به دلایلی همچون گرمای شدید هوا ، استرس و نیز صدمات احتمالی داخلی، در وضعیت مناسبی قرار نداشت که با تلاش دامپزشک و متخصص پستانداران دریایی و انتقال به استخر آب شیرین و مسقف پژوهشکده شرایط حیوان کمی رو به بهبود رفت.

وی افزود: اما بعد از گذشت ساعاتی دوباره وضعیت حیوان رو به وخامت گذاشت و متاسفانه در ساعات پایانی شب ، این فک خزری تلف شد.

محمدپور گفت: بر اساس اعلام نظریه دکتر صیاد شیرازی کارشناس متخصص و مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری، خونریزی زیر جلدی در ناحیه پشت سینه حیوان که احتمالا ناشی از برخورد شدید جسم سخت و تیز مانند نیزه خمیده صیادی و همچنین از دست رفتن آب و املاح بدن بدلیل قرار گرفتن طولانی در گرمای شدید ساحل از جمله دلایل اعلام شده تلف شدن این گونه زیبا و در خطر انقراص است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان استرس و شوک وارده به دلیل انتقال و جابجایی حیوان توسط اهالی بومی را نیز از جمله دلایل احتمالی تاثیرگذار در تلف شدن حیوان دانست.

محمدپور در پایان گفت : نمونه هایی از بافت های اندام های مختلف لاشه به منظور انجام تحقیقات، در پروژه حفاظت از فک خزری برداشته و لاشه نیز برای انجام تاکسیدرمی به سردخانه منتقل شد.

به گزارش موج، فک خزری تنها گونه پستاندار منحصر بفرد در دریای کاسپین است که بدلایلی همچون شکار بی رویه و کم شدن منابع غذایی اش مانند ماهی کیلکا ، نسل آن رو به انقراض رفته است.

در حالیکه تعداد آن در سالیان نه چندان دور در آب های دریای کاسپین تا 2 میلیون قلاده تخمین زده می شد، امروزه تعداد آن کمتر از 100 هزار قلاده برآورد می شود.

فک خزری هم اکنون از گونه های حفاظت شده و در خطر انقراض است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج