شهردار کرمانشاه گفت: تنها راه خدمت به شهروندان و ایجاد رضایتمندی و برآورده نمودن خواسته‌های آنان به‌گونه‌ای که زندگی در آن شهر را افتخار بدانند، برنامه‌ریزی و اجرای دقیق آن در شهرداری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، آرش رضایی به‌ضرورت برنامه‌ریزی در شهرداری‌ها برای خروج از روزمرگی، تعیین اهداف و ترسیم چشم‌انداز و به‌منظور دستیابی به شهر توسعه‌یافته، قانون‌مدار، سالم، اخلاق مدار، شهروندمداری، با مشارکت شهروندان تأکید کرد و گفت: نبود مجاری ارتباط دوسویه با شهروندان یکی از مشکلاتی است که در مدیریت شهری وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی و مدیریت هوشمند شهر، می‌تواند مانع از ایجاد بحران‌های اجتماعی در جامعه گردد، افزود: فقط با برنامه‌ریزی می‌توان شهری توسعه‌یافته و سالم ساخت و دستیابی به آن با مدیریت صادقانه و تعیین چشم‌انداز و مشخص کردن اهداف با استفاده بهینه از منابع و امکانات و با مشارکت شهروندان با رعایت زمان‌بندی، سریع‌تر و مطمئن‌تر، امکان‌پذیر است.

شهردار کرمانشاه با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی یکی از وظایف مهم مدیران در بدنه شهرداری است، افزود: قطعاً مدیرانی موفق هستند که برنامه‌های خود را با دیدی منطقی در راستای تحقق اهداف و نیز رویارویی با تغییرات احتمالی تنظیم کنند.

وی خاطرنشان کرد: سند طرح جامع شهر می‌تواند به‌عنوان سند بالادست شهرداری و سایر سازمان‌ها قرار بگیرد لذا شهرداری باید دارای برنامه راهبردی، به‌روز، دقیق و علمی‌باشد تا شاهد تلاش خوب در مجموعه مدیریت شهری باشیم.

شهردار کرمانشاه ادامه داد: فقدان برنامه‌ریزی راهبردی و منطقی و در بسیاری از موارد نداشتن شاخص‌های توسعه و گاهاً عدم تطبیق‌پذیری این برنامه‌ریزی‌های استراتژیک و راهبردی، امروزه مدیریت شهری را با مشکلات فراوانی مواجه ساخته است بنابراین به همراه همکارانم در مجموعه مدیریت شهری کرمانشاه در تلاش بودیم که در بحث برنامه‌های کلان شهرداری با یک دید استراتژیک جامع و کامل در راستای جذب مشارکت‌های مردمی در حوزه مدیریت شهری گام برداریم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شهرهای ما دارای قوانین و مقرراتی ازنظر شهرسازی هستند که تصویب آن‌ها به دهه‌های بسیار قبل در حوزه مدیریت شهرها برمی‌گردد، ما در کنار بحث برنامه‌ریزی در شهرداری کرمانشاه، در بلندمدت به مبحث برنامه‌نویسی با توجه به کالبد شهر و ایجاد تسهیلات در خصوص جلب نظر و رفاه اجتماعی شهروندان نیز پرداخته‌ایم.

رضایی تصریح کرد: شهرهای ما با رشد بدون برنامه و به شکل بی‌حدومرز و باری به هر جهت رشد و گسترش‌یافته‌اند و باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا استانداردهای زندگی شهری را بهبود بخشیم.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات شهرداری‌ها تأمین منابع مالی است و با توجه به اینکه از بودجه عمومی چندانی برخوردار نیستیم، مجبوریم از محل دریافت عوارض و مالیات شهری به تأمین منابع جهت ارائه خدمات و نیز پیشرفت پروژه‌های شهری بپردازیم، که همین امر ضرورت داشتن برنامه با نگاهی توسعه‌گرا را نشان می‌دهد.

شهردار کرمانشاه در خاتمه یادآور شد: نتایج حاصل از برنامه‌ریزی که توسط شهرداری پایه‌ریزی و اقدام شد نیاز به زمان دارد و امیدواریم شهروندان عزیز با صبر و حوصله در کنار مجموعه مدیریت شهری کرمانشاه کمک‌حال ما باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج