فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با بیان اینکه برخی از روستاهای نوار مرزی گنبدکاووس با کم آبی روبه‌رو هستند، گفت: با توجه به مشکلات موجود، اعتبارات حوزه آب و برق در شهرستان گنبدکاووس در سال جاری باید افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالقدیر کریمی، ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در فرمانداری شهرستان گنبدکاووس اظهار داشت: هدف از تشکیل جلسه، بررسی آخرین وضعیت حوزه‌های آب و برق و ارائه بهترین خدمات در هر شرایط به مردم است.

معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس افزود: تکلیف و وظیفه ماست تا از همه ظرفیت‌ها در ارائه خدمات به مردم استفاده کنیم و پیش‌بینی‌های لازم را برای سال‌های آتی داشته تا مشکلات کمتری در این حوزه‌ها پیش آید. بهترین راه حل برای رفع مشکل کشت بی‌رویه شالی در حوزه شهرستان، اصلاح و بازنگری ماده 45 و افزایش جریمه برای متخلفان است تا عامل بازدارنده‌ای برای این افراد باشد.

وی درباره آبرسانی به روستاهای حوزه شهرستان یادآور شد: در یکی، 2 ماه گذشته در حوزه آبرسانی و حوزه آب روستایی تحت فشار بودیم و اکنون نیز در برخی از روستاها به ویژه بخش مرزی با تاخیر آبرسانی مواجه هستیم و باید در ماه‌های باقیمانده گرم سال تمرکز بیشتری در حوزه روستاها داشته باشیم.

کریمی تاکید کرد: در جلسه استانی، مقرر شد که امسال اعتبارات حوزه آب و برق در استان به ویژه شهرستان گنبدکاووس ویژه‌تر دیده خواهد شد و با توجه به افزایش اعتبارات 95 درصدی گنبدکاووس در سال جاری، امید داریم که این اعتبارات تخصیص یابد زیرا در سال گذشته تخصیص اعتبارات از ماده از 180 صفر و از محل ماده 36 بسیار ناچیز بود.

معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس درباره گزارش صداوسیما از کشت شالی سوارکاری گفت: وظیفه رسانه درج خبر و مسائل مربوط و مطالبه و دغدغه مردم است و استان در حال پیگیری کشت‌های غیرمجاز هستیم اما در صداو سیما اعلام شد که 40 هکتار اراضی سوارکاری شالی کشت شده در صورتی که 10 هکتار بوده و در هر صورت وظیفه ما برخورد قاطعانه با کشت‌های غیرمجاز است و در این راه از ظرفیت قانونی هم استفاده خواهیم کرد.

نادر گوکلانی رئیس دامپزشکی شهرستان گنبدکاووس نیز در این جلسه اظهار داشت: با وجود برخورد با فروشندگان طیور در جمعه بازار، متاسفانه این فروش همچنان ادامه دارد و نیاز است به صورت اکیپی و مجموع دستگاه‌های مرتبط مانند نیروی انتظامی، شهرداری و غیره برخورد شود و از آنجائی که قرار است از 30 تیرماه جایگاه جمعه بازار تغییر یابد، نیاز است تدابیری برای عدم فروشندگان طیور در مکان جدید اتخاذ شود.

رئیس دامپزشکی شهرستان گنبدکاووس افزود: با توجه به گرمای بی‌سابقه و وجود بیماری مشکوک تنفسی و ورود طیور از خراسان و بسطام، در صورت عدم جلوگیری ورود طیور زنده به استان و شهرستان سبب ضربه به چرخه صادرات طیور شهرستان خواهد شد.

وی تصریح کرد: طرح پایش روستاها و بازار فروش پرندگان در تیرماه در دستور سازمان دامپزشکی کشور قرار گرفت و هفته گذشته نماینده سازمان برای نمونه‌برداری از روستاهای هدفی که خود مشخص کرده بودند، وارد گنبدکاووس شدند و کار نمونه‌برداری انجام شد و امید داریم تا مورد مشکوکی در شهرستان دیده نشود و صنعت طیور ادامه یابد.

گوکلانی یادآور شد: بیشتر فعالیت دامپزشکی بر مبنای پیشگیری است و این سازمان در جهت سلامت دام و طیور و جامعه انسانی سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده و امید داریم در بحث اعتبارات شهرستان، اعتباراتی برای دامپزشکی شهرستان جهت فعالیت‌های پیشگیری در نظر گرفته شود. پیش سردکن کشتارگاه در حال فعالیت است و بنا داریم خودروهای حمل دام را نیز در جهت سلامت گوشت مصرفی مردم ساماندهی کنیم.

رئیس جهادکشاورزی شهرستان گنبدکاووس هم در این جلسه اظهار داشت: بنا داریم یک‌هزار و 650 هکتار از اراضی شالی نسخ‌دار را تجدید و نوسازی کنیم تا از این طریق تا حدود زیادی از مصرف آب جلوگیری شود.

غلامعلی نورا افزود: گنبدکاووس یکی از شهرهایی است که بیشترین ساعات آفتابی را دارد و از این ظرفیت می‌توان در جهت استفاده از انرژی خورشیدی بهره برد. از انرژی خورشیدی در چاه‌ها و حتی مصارف خانگی نیز می‌توان استفاده کرد اما از آنجائی که هزینه ابتدایی آن بسیار بالا است باید در مرحله نخست پشتیبانی و کارهای ترویجی صورت گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج