مدیر پایگاه جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان از اجرای همزمان ۴ طرح مرمتی در مجموعه جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، یزدانمهر  با اعلام این مطلب افزود: با توجه به اعتبار تخصیص یافته، با رقمی معادل ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال، همزمان چهار طرح مرمتی در مسجد عظیم جامع عتیق اصفهان با مشارکت مرمتگران و با نظارت پایگاه جهانی مسجد وابسته به اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در حال انجام است.

مسئول فنی پایگاه جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان درباره جزئیات این طرح های مرمتی عنوان کرد: اولین طرح مرمتی شامل مرمت پشت بام جبهه جنوب غربی مسجد شامل برچیدن و دسته بندی آجر فرش قدیمی، اصلاح شیب بندی، اجرای کاهگل و اصلاح ناودان ها و همچنین اجرای آجر فرش با اعتباری بالغ بر ۱۹۰۰ میلیون ریال است.

درخشان فر درباره دومین طرح مرمتی اظهار داشت: این طرح شامل مرمت، بازبینی و اصلاح کف و بدنه بخش جنوب و جنوب غربی مسجد جامع و اصلاح ورودی بنا و سقاخانه موجود در این بخش مربوط به عصر صفوی است که همراه با اصلاح، شیب بندی و هدایت آبهای سطحی با هزینه ای بالغ بر ۱۷۰۰ میلیون ریال در حال انجام است.

وی درباره سومین طرح مرمتی این مسجد عظیم تاریخی تاکید کرد: تکمیل مرمت مدرسه بزرگ مظفری و شبستان ۱۸ ستون مسجد در راستای تبدیل آن به موزه و نمایشگاه آثار مکشوفه در حریم مسجد جامع اصفهان از دیگر طرح های مرمتی در این مسجد بزرگ تاریخی است که با اعتباری بالغ بر ۱۸۰۰ میلیون ریال انجام می شود.

مسئول فنی پایگاه جهانی مسجد جامع به آخرین طرح مرمتی در این مسجد نیز اشاره کرد و افزود: مرمت کاشی کاری مناره غربی ایوان جنوبی (گنبد خانه اصلی مسجد) و همچنین مرمت کاشی کاری بدنه صحن اصلی مسجد نیز چهارمین طرح مرمت این مسجد تاریخی است که در چند روز اخیر با اعتباری بالغ بر ۱ میلیارد ریال آغاز شده است.

مجموعه جهانی مسجد جامع عتیق اصفهان، یکی از قدیمی ترین مساجد تاریخی ایران است که با وسعتی بالغ بر ۲۲ هزار متر مربع و با قدمتی در حدود ۱۲۸۰ سال به عنوان اولین مسجد جهان اسلام در سال ۱۳۹۱ به ثبت جهانی رسید.

این مسجد تاریخی با ۱۰ دوره تمدنی، دائره المعارف متنوعی از بیش از یک هزار سال تاریخی معماری و تزئینات وابسته به آن را در کل سرزمین ایران یکجا به تصویر کشیده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج