استاندار همدان گفت: 800 واحد تولیدی راکد و تعطیل این استان با تدبیر دولت یازدهم و مشارکت بانک ها فعال شد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدناصر نیکبخت در دومین نشست روسا و هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی منطقه شمال غرب کشور در همدان اظهار کرد: این واحدها با کمک بانک ها فعالیت خود را دوباره از سر گرفتند.

وی تاکید کرد: اگر زمینه صادرات برای این واحدها فراهم نشود به طور حتم کالای تولیدی آنها انباشته شده و مجدد ورشکست و تعطیل می شوند.

استاندار همدان اضافه کرد: واحدهای تولیدی تنها در صورت داشتن بازار فروش می توانند فعالیت کرده و اقساط و بدهی های خود را به بانک ها بپردازند.

نیکبخت افزود: باید از سرمایه های زیرزمینی دست برداشته و صادرات غیر نفتی را تقویت کرد چون طبق گفته تحلیگران نفت یک سرمایه نفرین شده است.

وی گفت: تنها با مالیات نمی شود وابستگی به درآمد نفتی را کاهش داد چون وصول مالیات نیز در گروه فعال و پویا بودن واحدهای تولیدی است.

استاندار همدان لازمه کاهش سهم نفت از صادرات را تقویت حوزه تولید، حمایت از سرمایه گذاران و صادر کنندگان دانست.

وی با ذکر اینکه بانک توسعه صادرات یک بانک تخصصی در حوزه صادرات است بیان کرد: با وجود اینکه تعداد شعب این بانک نسبت به سایر بانک ها کمتر است ولی تاثیر این بانک در توسعه اقتصاد و اشتغال بسیار بیشتر از سایر بانک ها است.

وی خاطرنشان کرد: واحد فولاد ملایر یکی از واحدهای ورشکسته این استان بود تا جایی که یکی از سازمانهای دولتی به نام برق باختر ترانس های آن را در قبال بدهی برداشته بود ولی با وجود بدهی 180 میلیارد تومانی در این دولت مجدد راه اندازی شد.

استاندار همدان تصریح کرد: در حالیکه بخش خصوصی هنوز زالو شناخته می شود و زیر ذره بین افراد قرار دارد، نمی توان انتظار حضور و فعالیت سرمایه گذاران را داشت.

نیکبخت بیان کرد: دستیابی به رشد هشت درصدی در چشم انداز توسعه یکی از اولویت ها است که این مهم در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی محقق می شود.

وی تاکید کرد: سرمایه گذار تنها زمانی که مسوولان دولتی و قضایی حامی و بانک، پشتیبان وی باشد اقدام به سرمایه گذاری می کند.

استاندار همدان گفت: ملت ایران با رای دادن به تداوم فعالیت دولت تدبیر و امید برای چهار سال دیگر به کار و تلاش دولتمردان اعتماد کردند بنابراین دستیابی به جهش اقتصادی مورد نظر دولت بدون کمک بانک ها میسر نمی شود.

نیکبخت تاکید کرد: بانک ها به ویژه بانک توسعه صادرات، تجار و کنندگان را امیدوار کرده و علاوه بر کمک زمینه تسهیل در پرداخت بدهی آنها را فراهم کنند در غیراینصورت نمی توان به وعده هایی داده شده عمل کذرد.

دومین نشست روسا و هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی منطقه شمال غرب کشور شامل ارومیه، اردبیل، تبریز و زنجان به میزبانی استان همدان برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج