استاندار کرمانشاه گفت: مسئله حج نباید تحت شعاع رفتارهای حاکمان سعودی قرار گیرد زیرا موضوع حج فراتر از حکومت است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، اسدالله رازانی در جمع مدیر و مسئولین حج و زیارت استان، با آرزوی سلامتی و تندرستی برای تمامی حجاج کشورهای اسلامی به‌ویژه حجاج ایران اسلامی و استان کرمانشاه افزود: از اینکه در آستانه موسوم پر خیروبرکت حج، در این جمع حاضر هستم ابراز خرسندی می‌کنم.

وی با اشاره به خاطره دردناک حادثه منا در 2 سال گذشته و به شهادت رسیدن جمعی از حجاج کشورهای اسلامی اظهار داشت با توجه به تضمین‌های ارائه‌شده از سوی عربستان به کشور ایران امیدواریم امسال شاهد برگزاری هرچه‌بهتر مراسم حج باشیم و حجاج در سلامتی بتوانند به اعمال موسم حج بپردازند.

وی در ادامه به‌جایگاه حج در دین اسلام اشاره کرد و بابیان اینکه حج یکی از ارکان دین اسلام است، تصریح کرد: حج یکی از ده شریعت اصلی اسلام است و حج فلسفه خیلی مهم و قابل‌توجهی دارد و برای خیلی از اندیشمندان؛ جامعه شناسان و صاحب‌نظران هم به لحاظ مسائل عبادی و دینی و هم به لحاظ مسائل اجتماعی بسیار جالب است.

دکتر رازانی، تشریفات و اعمالی را که در موسوم حج انجام می‌گیرد بسیار برجسته و مهم عنوان کرد و گفت: حجاج در زمان حج از مسائل دنیوی عاری می‌شوند و همه باید لباسی شبیه کفن بپوشند و اعمالی را به‌جای آورند که با مسائل دنیوی به‌هیچ‌وجه شباهت ندارد.

وی در ادامه با اشاره به شکل‌گیری وحدت و اجتماع مسلمانان در مراسم حج بیان داشت: جدا از مسائل عبادی، مسئله حج منجر به ایجاد وحدت بین مسلمانان می‌شود به‌طوری‌که همه مسلمانان از سراسر جهان به سرزمین وحی می‌آیند و این اجتماع عظیم وحدت و همبستگی خود را به نمایش می‌گذارند.

استاندار کرمانشاه بابیان اینکه جامعه اسلامی یک جامعه یکپارچه است به برگزاری نماز جماعت در مراسم حج و شکل‌گیری همدلی و همبستگی مسلمانان در این فریضه مهم اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در مراسم حج هر فردی که مقام عالی دارد با دیگر افراد برکنار هم قرار می‌گیرند و روح برادری و مساوات در نماز جماعت به نمایش گذاشته می‌شود و به‌این‌ترتیب یک اجتماع عظیم مسلمانان شکل می‌گیرد و تمایزهای دنیوی از میان برداشته می‌شود.

استاندار کرمانشاه در ادامه به نقش ویژه و ارزشمند حضرت امام خمینی (ره) در ایجاد وحدت و از بین رفتن اختلافات بین مسلمانان اشاره کرد و گفت: رهبر کبیر انقلاب اسلامی به‌عنوان یک مرجع دینی مسلم برای ایجاد وحدت بین مسلمانان فتوای انقلابی اعلام می‌کردند و می‌فرمودند که شیعیان در برگزاری نماز جماعت که به امامت اهل تسنن اقامه می‌شود، حضور پیدا کنند و همدلی، اتحاد و همبستگی خود را به نمایش بگذارند.

دکتر رازانی با شاره به اقدامات و برنامه‌های حکومت سعودی و تحت تأثیر قرار گرفتن حاکمان آن از قدرت‌های استکباری بیان داشت: متأسفانه حاکمان سعودی بین کشمکش‌های داخلی و استکبار جهانی قرارگرفته‌اند اما بااین‌وجود نباید اهمیت حج را پایین دانست زیرا حج فراتر از حکومت‌هاست و به‌نوعی ام القرای جهان اسلام محسوب می‌شود و مکه و مدینه برای تمامی مسلمانان جهان بسیار قابل‌احترام است.

وی از متصدیان و مسئولین حج و زیارت استان خواست که بدون توجه به هیاهوهای عوامل سعودی، تنها به مسائل معنوی و ارزشمند حج توجه کنند و نهایت تلاش و کوشش خود را برای ارائه امکانات بهتر به حجاج و همچنین بهره‌برداری بیشتر از موسم حج بکار گیرند.

وی در پایان با اشاره به فتوای مراجع عظام تقلید مبنی بر تکلیف شرع بر انجام گرفتن مراسم حج گفت: متصدیان حج و زیارت استان باید در طول یک‌ماهه‌ی زمان حج به‌صورت شبانه‌روزی برای رفع هرگونه مشکل و ارائه بهتر خدمات به حجاج تلاش کنند و امیدواریم که همه مسلمانان با سلامتی به موطن خود بازگردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج