معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی گفت: طرح غربالگری کودکان و پیشگیری از معلولیت‌های شنوائی کودکان به صورت پایلوت در استان گلستان اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مینو رفیعی، ظهر امروز در جشن سپاس از "بهزیستی، کودکان و مسئولیت اجتماعی" که در گرگان برگزار شد، اظهار داشت: در این مراسم جشن شکرانه از خداوند است، برای کودکانی که توانستند سلامتی خود را بدست بیاورند.

وی تصریح کرد: برخی از معلولیت‌ها در دوران کودکی معلولیت خاموش است و پدر و مادر متوجه این معلولیت‎ها نمی‎شوند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی کشور یادآور شد: ما اگر از ابزارهایی برای تشخیص کم‌شنوایی و ناشنوایی استفاده نکنیم ممکن است این معلولیت‎ها در کودکان باقی بماند.

رفیعی افزود: غربال‌گری شنوایی برای نوزادان انجام می‎شود و غربالگری شنوایی را از بدو تولد برای نوزادان انجام می‎دهیم و در صورت نیاز به مداخله اقدام می‎کنیم.

وی یادآور شد: سازمان بهزیستی در تلاش است که افرادی که دچار چنین معلولیت‎هایی دارند شغل عادی  در جامعه داشته باشد و بتوانند بشنود و حرف بزند و اختلال شنوایی آنها برطرف شود.

 معاون پیشگیری از معلولیت های بهزیستی کشور تاکید کرد:  در کشور 72 درصد نوزدان را توانستیم تحت پوشش قرار دهیم  و در استان گلستان این آمار 96 درصد است و استان گلستان در زمینه غربالگری کودکان جزء استان‎های برتر کشور به شمار می‎رود.

رفیعی با بیان اینکه برای غربالگری کودکان 3 تا 5 سال در کشور برنامه داریم، گفت: علت ناشنوایی کودکان در بدو تولد ژنتیکی و مادرزادی است اما در سنین بیش از 2 سال مربوط به عفونت‎ها می‎شود و به دنبال این هستیم که طرح غربالگری کودکان 3 تا 5 سال را در استان گلستان به شکل پایلوت انجام دهیم و در سال آینده امید داریم در کشور اجرایی شود.

مریم رضایی، معاون پیشگیری بهزیستی استان گلستان هم در این همایش اظهار داشت: طرح پیشگیری از معلولیت‌های شنوایی کودکانی که مشکلات شنوایی و بینایی دارند از بدو تولد تا سن زیر 6 سالگی انجام می‎شود.

وی تصریح کرد: اگر کودکان به موقع شناسایی شوند، می‎توانند از نوع عارضه‎ای که دارند پیشگیری کرد و حتی کودکانی که مشکل شنوایی شدید دارند اگر به هنگام شناسایی شنود و تحت درمان قرار بگیرند شنوایی آنها بر می‎گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج