نشست بررسی مشکلات و موانع صادراتی در حوزه مالی و بانکی با حضور علی صالح‌آبادی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با تأکید بر لزوم بالا بردن توان بانک‌ها برای دادن تسهیلات بیشتر در استان و حتی کشور، اظهار داشت: یکی از مزیت‌های بزرگ استان کرمانشاه موضوع تجارت و صادرات است و بانک توسعه صادرات می‌تواند به کمک تجار استان آمده و آن‌ها را در توسعه صادرات یاری دهد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با یادآوری جوان بودن استان کرمانشاه در حوزه صنعت به دلایل مختلف، عنوان کرد: این استان در حوزه تجارت پیشینه قدیمی داشته و از گذشته‌های دور مردمان آن به تجارت اشتغال داشته‌اند.

کاشفی با اشاره به کم‌لطفی بانک‌ها نسبت به پرداخت تسهیلات به متقاضیان در بخش صادرات در چند سال گذشته، اظهار کرد: درمجموع به صادرکنندگان استان کمتر تسهیلات پرداخت‌شده است.

کاشفی تأکید کرد: در حال حاضر تنها برای بین چهارتا پنج درصد کل صادرات استان از تسهیلات استفاده می‌شود و مابقی منابع خود تجار است.

وی با اشاره به وجود فرهنگ تجارت در استان کرمانشاه از گذشته‌های دور به‌واسطه مرزی بودن این استان، اظهار کرد: بین 800 تا 900 تاجر خوب در استان داریم که نیمی از مجموع دو میلیارد و 500 میلیون دلار صادرات استان کرمانشاه توسط این تجار انجام می‌شود.

کاشفی سپس از مشکل وثیقه به‌عنوان یکی از چالش‌های پیش روی دریافت تسهیلات توسط تجار از بانک توسعه صادرات یادکرد و افزود: پایین بودن قیمت ملک در استان کرمانشاه در مقایسه با مرکز و حتی استان‌های هم‌جواری مثل همدان، تأمین وثیقه برای دریافت تسهیلات توسط تجار را با مشکل مواجه می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه ادامه داد: دریکی دو سال گذشته و بعد از برجام انتظار می‌رفت بانک توسعه صادرات با توجه به ارتباطات بین‌المللی این بانک و پیشانی بانکی بودن آن در حوزه صادرات، فعال‌تر عمل کند، درحالی‌که شرایط مقداری کند پیش رفته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج