معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی گفت: راه آهن خط ریلی گرگان ـ گنبدکاووس ـ مشهد یکی اولویت‌های دولت ‌است و باید در کمیسیون تخصصی اقتصادی مجلس بررسی کرد تا راه سرمایه‌گذاری در آن مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا محفوظی، عصر امروز در جلسه بررسی راه‌های روستایی و راه‌آهن شهرستان گنبدکاووس در فرمانداری ویژه شهرستان گنبدکاووس اظهار داشت: ظرفیت‌های خوبی را مجلس شورای اسلامی در حوزه راه‌های روستایی در 3 قانون الحاق 2، قانون برنامه ششم و قانون برنامه احکامی توسعه کشور ایجاد کرده که باید در بودجه سنواتی از این ظرفیت به ویژه در بودجه سال 97 استفاده شود.

معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی افزود: حلقه مفقوده کشور در گذشته راه آهن بافت- مشهد بود که این حلقه اصلاح شد و در حال حاضر این حلقه مفقوده راه آهن گرگان- مشهد است که با ایجاد خط ریلی گرگان- گنبدکاووس- مشهد این حلقه نیز اصلاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر مسیر راه‌آهن ما در این منطقه درست باشد نباید این مسیر به تهران برود بلکه باید از طریق گرگان- گنبدکاووس- مشهد حرکت کند و باید بودجه خوبی برای این مسیر گذاشت و متکی به فایناس نبود.

معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: از آنجائی که این راه‌آهن یکی از راه آهن‌های ترانزیتی است، بسیار مهم است و باید ساخته و تکمیل شود.

محفوظی تصریح کرد: اولویت سیاست نظام و تاکیدات مقام معظم رهبری راه آهن است و راه آهن گرگان - مشهد یکی از راه‌آهن‌هایی بود که رئیس جمهور  پیگیر بودند و هستند و باید در کمیسیون اقتصادی مجلس و تخصصی بررسی کرد تا چه از طریق یک درصد مالیاتی و یا قانون الحاق2 بودجه‌ای تعیین کنیم.

معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: 2 پروژه مهم در حوزه شهرستان گنبدکاووس وجود دارد، یکی جاده نفت که از امروز به آن جاده ترانزیتی خواهیم گفت و اگر جاده نفت بنامیم محدود به جاده بین مزارع یا جاده دسترسی نفت یا گاز خواهد شد، باید مطالعات این جاده به روز شود و با نگاه ترانزیتی و منطقه آزاد اینچه برون مورد پیگیری قرار گیرد.

وی افزود: باید تلاش کرد تا منطقه آزاد اینچه‌برون در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار گیرد و با تصویب این منطقه، منبع درآمدی خواهد داشت و دیگر اینکه وزارت نفت آمادگی تامین بودجه این جاده را از طریق بودجه عمومی دارد.

محفوظی گفت: یکی از موضوعات مورد پیگیری آقای لاریجانی پس از سفر از گلستان، تصویب منطقه آزاد اینچه برون است، که در جلسه سازمان برنامه و بودجه و معاونت برنامه‌ریزی این موضوع را پیگیر هستند.

معاون پارلمانی وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ما در حوزه منابع محدودیت داریم و به وزیر پیشنهاد دادیم تا در مجلس یک درصد مالیات بر ارزش افزوده برای راه و شهرسازی تعلق گیرد، تا بتوانیم پروژه های خود را تکمیل کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج