معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری اصفهان گفت: راه اندازی 3 خط مترو، سه خط تراموا و 12 سامانه اتوبوس های تندرو در مطالعات جامع حمل و نقل شهر اصفهان پیش بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، صلواتی در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه های شهرداری اصفهان در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهری برگزار شد اظهار کرد: اصفهان شهری سرشار از مشکلات و همچون کشور در حال توسعه است. با این مشکلات ایام روزهای هوای پاک، برنامه ها و مشکلات ترافیکی برای بررسی وضعیت موجود و ایجاد راهکار این شهر رصد شد.

وی با بیان اینکه در دو دهه گذشته تاکنون نزدیک به 50 درصد سفرهای شهری با خودروهای شخصی صورت می گیرد، تصریح کرد: این موضوع در کشور و شهر ما بسیار نگران کننده است اما نکته ای که اهمیت دارد این است که یکسری از قوانین و سیاست ها مانند معاینه فنی خودروها، قیمت پایه سوخت، قیمت خودرو و قوانین مربوط به موتور سیکلت ها و... از سوی پایتخت به ما تحمیل شده و ما دخالتی در آن نداریم این در حالیست که در صورت اصلاح این سیاست ها کار ما در شهرداری بسیار آسانتر پیش می رود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: در یکی دو سال اخیر وزارت راه و شهرسازی سیاست های بهتری را بر مبنای توسعه پایدار در پیش گرفته اما به جهت اینکه بسیاری از این سیاست ها و رفتارها متاثر از عملکردهای گذشته است ناگزیر به اصلاح رفتارها و بازگشت به گذشته هستیم.

وی تاکید کرد: در این مسیر بسیاری از شهرهای توسعه یافته متناسب با شرایط شهر تاریخی اصفهان مورد مطالعه قرار گرفت و بر مبنای آنها برنامه جامع حمل و نقل اصفهان را تهیه کردیم.

صلواتی با بیان اینکه قرار است در این برنامه سهم حمل و نقل عمومی از عدد 25 درصد فعلی به 50 درصد برسد، افزود: بر همین مبنا تمرکز خود را روی چهار حوزه حمل و نقل پاک، حمل و نقل عمومی، حمل و نقل هوشمند و فرهنگ ترافیکی گذاشتیم.

صلواتی با اشاره به راه اندازی تراموا در شهر اصفهان، افزود: در این موضوع استفاده از سرمایه گذاری خارجی در اولویت است.

هم اکنون در حال تصمیم گیری از بین کشورهای چین، ایتالیا، فرانسه و یک شرکت داخلی برای سپردن کار هستیم تا به امید خدا به موازات خط یک قطار شهری خط تراموا نیز در اصفهان راه اندازی شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری اصفهان در ادامه با اشاره به موضوع حمل و نقل عمومی افزود: راه اندازی 3 خط مترو، سه خط تراموا و 12 سامانه اتوبوس های تندرو در مطالعات جامع حمل و نقل طراحی شده که مسافرگیری خط یک مترو نیز طی  چند روز آینده تا ایستگاه میدان آزادی آغاز و تا پایان سال نیز خط یک مترو تا ایستگاه صفه راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه خط دو مترو در حال تجهیز کارگاه است، اضافه کرد: با استفاده از تجربه ای که از خط یک به دست آمده خط دو و خط سه سریعتر از خط یک و تا سال 1400 به بهره برداری می رسد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج