مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گفت : مجموع پروژه‌هایی که اکنون در پالایشگاه فعال است 26 طرح می‌باشد که این پروژه‌ها عمدتا از سال 93 فعال شده و حدود 4 هزار و 100 میلیارد تومان برآورد این پروژه هاست.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، چاوشی با اشاره به گذشت کمتر از 10 سال از خصوصی شدن پالایشگاه‌ها در کشور، اظهارداشت: در طول این چندسال تصمیمات متعددی برای پالایشگاه‌های کشور گرفته شده که هرکدام در سرنوشت این شرکت‌ها تاثیرات جدی و عمیق داشته و دارد، ضمن اینکه در حال حاضر نیز تغییراتی  در حال اتفاق است.

وی با یادآوری اینکه تا پیش از خصوصی سازی، همه پالایشگاه‌های کشور دولتی بودند، گفت: در تمام کشورهای دنیا صنایع پالایشی جزو صنایع استراتژیک هستند، بنابراین دولت‌ها نمی‌توانند در این صنایع نقشی نداشته باشند و حاکمیت دولت در این صنایع همواره وجود دارد.

وی اظهارداشت: با خصوصی سازی در یکی از حساس‌ترین و پیچیده‌ترین بخش‌های صنعتی در کشور، پالایشگاه‌ها دچار افت و خیز شده و قوانین و مقررات تغییر کرد و هنوز هم در حال تغییر است.

چاوشی ادامه داد: در زمان شروع خصوصی سازی، بحث بر سر این بود که باتوجه به نقش بسیار مهم حاکمیت در پالایشگاه‌ها، در هر پالایشگاه 20 درصد سهام در اختیار دولت باقی بماند و یک نماینده در هیات مدیره و مجمع داشته باشد تا مسائل حاکمیتی را در پالایشگاه‌ها دنبال کند، این تصمیم بعد از این باز هم تغییر کرد؛ باید گفت  این تصمیمات در آینده شرکت‌های پالایش نفت بسیار تاثیرگذار است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان با بیان اینکه یکی از چالش‌های عمیق و جدی درخصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده بحث پالایشگاه هاست، توضیح داد: در طول چندسال گذشته مشکلات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و شفاف نبودن قانون، تاجایی پیش رفت که مدت‌ها حساب پالایشگاه‌ها مسدود بود و این درحالی است که متاسفانه هنوز هم این مشکل وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج