مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر از سرمایه‌گذاری 700 میلیارد ریالی برای استحصال ید در گلستان خبر داد و گفت: به طور مستقیم برای 110 نفر اشتغالزایی ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامرضا سلیمانی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان به مناسبت مراسم آغاز پروژه احداث کارخانه استحصال ید گلستان، اظهار کرد: این کارخانه ید در منطقه داشلی‌‌برون اجرا می‌شود و 40 میلیارد تومان در مرحله اول سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد و به 70 میلیارد تومان خواهد رسید.

وی ادامه داد: انشالله در زمان کمتر از دو سال این سرمایه‌گذاری به نتیجه بهره‌برداری می‌رسد که 110 نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد می‌کند و 450 تن ید تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر خاطرنشان کرد: بهترین مرکز ید کشور در استان گلستان است و چون ید مصرف داخلی و خارجی دارد و در اروپا بیشتر به آن نیاز دارند بخش صادرات را پیگیری خواهیم کرد و انشالله با سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهیم بازگشت سرمایه در مدت سه سال انجام می‌شود.

سلیمانی بیان کرد: این سرمایه‌گذاری یک پایلوت است و ظرفیت استان بیش از این اندازه است و امیدواریم بتوانیم با سرمایه‌گذاری بیشتر شاهد توسعه استان باشیم.

وی با اشاره به اینکه استان گلستان استان بکری در زمینه ید است، در زمینه فعالیت این شرکت در خصوص استخراج نفت و سرمایه‌گذاری‌های مشابه در استان، گفت: اگر بتوانیم همکاری خوبی با وزارت نفت و مجموعه استانداری داشته باشیم می‌توانیم به همراه شرکت‌های خارجی وارد عرصه سرمایه‌گذاری در این منطقه شویم.

سلیمانی تاکید کرد: در حال حاضر در تلاش هستیم با همکاری شرکت خارجی در منطقه گازی کیش کار مطالعاتی انجام دهیم و انشالله در استان گلستان نیز آمادگی داریم که با شرکت خارجی وارد عرصه سرمایه‌گذاری و اکتشاف نفت شویم.

وی در پاسخ  درباره استفاده از نیروهای بومی استان گلستان در این کارخانه، تاکید کرد: سیاست ما در سراسر کشور بر این است زمانی که کارخانه‌ای را اجرا کنیم از نیروهای بومی استفاده کنیم مگر آنکه نیروی متخصص بومی وجود نداشته باشد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر همچنین در خصوص ملاحظات زیست‌محیطی منطقه تصریح کرد: صنایع را در جایی نمی‌آوریم که آلودگی زیست محیطی اجرا کند.

سلیمانی تاکید کرد: ما شرکتی وابسته به صندوق‌های بازنشستگی با 8 میلیون سهامدار هستیم و نمی‌توان گفت که این شرکت یک شرکت خصوصی است بلکه شرکتی متعلق به ملت ایران است.

وی اضافه کرد: ما عضو اتاق بازرگانی هستیم اما ساز و کار ما ساز و کار کاملا خصوصی است و دولتی نیستیم و خوشبختانه با این سرمایه‌گذاری پول وارد استان گلستان می‌شود و کارگر این استان اشتغال پیدا خواهد کرد.

سلیمانی گفت: ما این سرمایه‌گذاری را در استان گلستان آغاز کردیم و امیدواریم آغاز این سرمایه‌گذاری برای ما و استان گلستان خوش یمن باشد و آخرین پروژه‌ای نباشد که اجرا می‌کنیم بلکه اولین پروژه باشد.

وی با اشاره به اینکه پروژه کاغذ سنگی را در استان گلستان با جدیت پیگیری می‌کنیم تا در این استان اجرا شود، تاکید کرد: در بخش فرآوری و بخش پایین دستی یکی از بحث‌های ما این است که خام فروشی نکنیم و با فرآوری که انجام می‌شود از محصولات استفاده کنیم و در برنامه ما این است که در آینده به بهترین نحو با فرآوری ید از این محصول استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با اشاره از مزیت‌های اجرای این طرح در استان گلستان، خاطرنشان کرد: هر استانی به یک ظرفیت معروف می‌شود و استان گلستان ظرفیت‌های زیادی دارد که یک ظرفیت آن ید است که دست نخورده مانده و می‌توان با استحصال بسیار بالای ید استان را به یک برند تولید ید تبدیل کنیم.

سلیمانی تاکید کرد: با اجرای این سرمایه‌گذاری مراکز پژوهشی وارد استان می‌شود و به طور قطع شاهد پیشرفت سرمایه‌گذاری در عرصه ید در استان گلستان خواهیم بود.

وی در پایان ابراز کرد: آنقدر ظرفیت در استان گلستان زیاد است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری ید در کنار هم خواهند بود تا ظرفیت تولید ید در استان گلستان بالا برود و شاهد افزایش استحصال باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج