مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ملایر از وقوع حریق گسترده در انبار چوب ملایر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، وحید جوادی در توضیح این خبر اظهارکرد: در ساعت 55 دقیقه بامداد امروز حریق گسترده و حساسی جنب میدان تعاون پشت ترمینال مسافربری نهاوند در انبارچوب و الوار و ام‌دی‌اف اتفاق افتاد.

وی افزود: به علت حجم بالای آتش و موقعیت مکانی حساس سازمان آتش‌نشانی ملایر آماده‌باش اعلام کرد که در این فراخوان کلیه نیروهای عملیاتی و اداری در محل مستقر شدند و بدون فوت وقت اقدامات لازم را آغاز کردند.

جوادی ادامه داد: موقعیت مکانی این انبار که حدود 1500 مترمربع مساحت دارد، از چند نظر به حساسیت حادثه و عملیاتافزود؛ نخست اینکه انبار روبروی نیروگاه برق قرار دارد و محتویات آن شامل انباشتگی انواع چوب و الوار است که از نوع آتش‌سوزی‌های جامد و تقریبا سریع‌الشتعال است.

جوادی اضافه کرد: همچنین در مجاورت محوطه، انبار چوب بوده که امکان سرایت آتش وجود داشت و نیز باعث خسارت و قطع سیستم برق و گاز کارواش پشت و مجاور خود شده بود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی ملایر گفت: متأسفانه حضور و تجمع همشهریان باعث بروز مشکلاتی در حین عملیات شد و دخالت برخی از حاضران و ایجاد مزاحمت به وسیله به‌کار بردن گفته‌های ناصحیح باعث شلوغی مکان حادثه شده بود.

وی عنوان کرد: در ضمن وجود کانون و پراکندگی و گسترش آتش در درون انبار از یک طرف و وجود دیوارهای بلند محصورکننده و سقف فلزی انبار مانع نفوذ آب به داخل می‌شد.

جوادی در رابطه با نحوه عملیات اطفای این آتش‌سوزی گسترده توضیح داد: در همان ابتدای عملیات در محل حاضر و اقدام به مدیریت و فرماندهی عملیات کرده و نیروهای آتش‌نشانی در ابتدا از دو جبهه شمالی و جنوبی اقدام به نفوذ دفاعی کردند.

وی افزود: با استفاده از آب، شعله‌های آتش مهار شد و به علت نوع و اهمیت حریق کلیه نیروهای آتش‌نشان و امدادگران سازمان به تعداد 50 نفر طی چند اکیپ خودروهای عملیاتی سبک و سنگین به تعداد 10 دستگاه در این حادثه خدمت‌رسانی کردند.

جوادی خاطرنشان کرد: در ضمن با تمهیدات موثر و با تشخیص صحیح، نیروهای آتش‌نشانی بخش زند، سامن و جوکار به سیستم عملیاتی مستقر در محل اضافه شدند همچنین برای کمک به آبرسانی و پوشش آتش چند دستگاه تانکر آب و 2 دستگاه لودر از واحدهای شهرداری ملایر به عملیات افزوده شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی ملایر اظهار کرد: حریق کاملا مهار شده و چند اکیپ عملیاتی هنوز در محل سخت در حال تلاش و لکه‌گیری آتش هستند، خوشبختانه با اقدام به موقع از سرایت و پیشروی و گسترش حریق به مکان‌های مجاور جلوگیری به عمل آمد.

جوادی در رابطه با علت بروز این حادثه اعلام کرد: به گفته حاضران در محل که از ساعات اولیه در محل بودند، علت حادثه را بی‌احتیاطی و اقدام به جوشکاری داخل انبار اظهار کردند اما نظریه نهایی و قطعی بر عهده کارشناسان سازمان است.

وی با بیان اینکه میزان خسارت وارده زیاد است، خاطرنشان کرد: در این حادثه پرخطر تقریبا تمامی مواد چوبی داخل انبار طعمه حریق و بنای ساختمان تخریب شد البته آمار دقیق‌تر و دیگر توضیحات لازم در مورد این حادثه در اسرع وقت اعلام می‌شود.

جوادی یادآور شد: در این عملیات سیستم پشتیبانی به خوبی انجام گرفت و در نهایت با استفاده از 200 هزار لیتر به طور تقریبی حریق کاملا مهار شد و نیروها به‌وسیله انواع شیلنگ‌های ضداسید و برزنتی و سرنازل‌های فک‌دار چندکاره و مانیتور و انشعاب‌های متعدد آب به وسیله سه‌راهی تبدیل موفق عمل کردند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی ملایر با اشاره به اینکه نیروی انتظامی نیز در این عملیات حضور داشت، گفت: عملیات مربوط به حادثه بامداد امروز با حضور چند اکیپ از شب گذشته تا کنون ادامه دارد و نیروهای سازمان آتش‌نشانی تا ایجاد امنیت در مکان حادثه مستقر و مشغول خدمات‌رسانی هستند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج