نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: امام صادق (ع) زندگی خود را وقف ترویج اسلام ناب محمدی کرد و زندگی امام صادق(ع)، بزرگترین خدمت را به اسلام راستین و مکتب نورانی اسلام، از طریق اهل بیت(ع) انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله سید کاظم نورمفیدی،  در خطبه‌های نمازجمعه شهرستان گرگان اظهار داشت: حضرت علی(ع) در خطبه‎ای مطرح می‎کنند که بپرسید قبل از آن که من را از دست بدهید و یکی از افرادی که پای خطبه حضرت بود، سوالی پرسید که برخی نقل کرده‎اند، آن فرد سوالی را پرسید تا حضرت نتواند جواب بدهد.

وی افزود: آن مرد از حضرت علی(ع) پرسید که آیا خداوند را دیده‌ای و حضرت پاسخ داد پرستش بدون معرفت نمی‌شود، آیا ممکن است من خدایی را بپرستم که او را ندیده باشم، عبادت و پرستش بدون این که انسان معرفتی پیدا کند، به درد نمی‌خورد.

نماینده ولی فقیه در گلستان تصریح کرد: آن مرد دوباره پرسید که خدا را چگونه می‎بینی، در جواب این سوال، حضرت علی(ع) شروع کردند جملاتی را مطرح کردن و خدا را معرفی کردند که برای توضیح پاسخ حضرت باید بگویم که 3 نوع مشاهده شامل، حسی، عقلی و باطنی داریم.

وی گفت: ما در صف نمازجمعه شما را می‏بینم و شما هم من را می بینید که این نوع مشاهده، از نوع حسی است و مشاهده عقلی هم یعنی مساله را با چشم نمی‎توان دید و قابل رویت نیست، اما از راه عقل و استدلال عقلی می‎توان به آن رسید و نسبت به آن معرفت پیدا کرد.

امام جمعه گرگان افزود: برتر از این‎ها، مشاهده قلبی و باطنی است که این نوع، مشاهده‌ای است که نه چشم می‎بیند و نه عقل درک می‎کند و چشم و باطن انسان را آن را درک می‎کند و خداوند در قرآن می‎فرمایند، آن‌چنان به حضرت ابراهیم ملکوت آسمان‌ها و زمین را نشان دادیم، ملکوت آن باطن آسمان و زمین و حقیقت چیزهایی است که خداوند متعال خلق کرده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن، مشاهده باطنی و قلبی داریم که این مورد برای افرادی است که با خدا رابطه خاصی دارند و آن‌هایی که از همه چیز دلهایشان بریده می‎شود و دلبستگی به خدای متعال پیدا می‎کنند.

آیت الله نورمفیدی گفت:  امیرالمومین(ع) می‌فرمایند که خدایا به من کمال انقطاع را عطا فرما، یعنی دل انسان از همه چیز جدا شوند و به خدا دلبستگی پیدا کند و اگر کمال انقطاع پیدا شود، چشم دل به دیدار حق روشن می‎شود.

وی افزود: راه رسیدن به این مشاهده همانطور که حضرت علی فرمودند، این است که دل از همه چیز ببرد و غیر از خدا هیچ دلبستگی پیدا نکنیم.

امام جمعه گرگان گفت: پنجشنبه آینده سالروز شهادت امام صادق (ع)، رئیس مذهب شیعه است، زندگی امام صادق(ع)، بزرگترین خدمت را به اسلام راستین و مکتب نورانی اسلام، از طریق اهل بیت(ع) انجام دادند.

نماینده ولی فقیه در گلستان افزود: حوادثی که پس از رسول خدا اتفاق افتاد، امیرالمونین(ع) در عمل خانه‌نشین بود و آن چند سال هم که ظاهرا خلافت داشتند دائم درگیر جنگ بودند و پس از جریان نهروان هم توسط یکی از آن‌ها هنگام عبادت به شهادت رسید، پس فرصتی برای ایشان پیدا نشد و این نهج البلاغه را هم ایشان در همان 5 سال تهیه کردند.

وی اظهار کرد: امام حسن(ع) هم وقتی در ظاهر آمدند، جنگ هایی بر ایشان تحمیل شد و به آن حضرت بی‌وفایی و ستم کردند. دوران سید الشهدا را هم همگی خبر داریم که چگونه گذشت و پس از ایشان هم امام زین العابدین(ع) در شرایط خفقان بدی بودند و تنها سه نفر اطراف ایشان بودند.

امام جمعه گرگان گفت: امام باقر و امام صادق(ع) فرصتی پیدا کردند تا کادرسازی کنند و اگر فعالیت‌های این 2 امام نبود مکتب اهل بیت(ع) و نگاه آن‌ها به اسلام ترویج نمی‌یافت و اگر احادیثی که از امام صادق(ع) امروز به ما رسید وجود نداشت، ما فقهی نداشتیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج