معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان گفت: تفاهم‌نامه همکاری استان منگستائو قزاقستان و استان گلستان براساس اسناد بالادستی امضاء شده و اجرائی می‎شود.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود ربیعی، ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی استفاده از ظرفیت ریلی در حوزه بازرگانی در سالن کنفرانس راه آهن شمال شرق 2 اظهار داشت: در آذرماه سال گذشته هیئتی از استان گلستان به سرپرستی استاندار و با حضور بیش از 20 نفر از تجار گلستان به استان منگستائو سفر کردیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان افزود: ما در نشست‌‎های سالانه قزاقستان و ایران، به اسناد بالادستی به عنوان محور حرکتی توجه می‎کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اسناد بالادستی، تفاهم نامه‌ای در محورهای مختلف شیلات، خط پروازی، محصولات صیفی‌جات و میوه‌جات، خرید گندم و دیگر موضوعات مورد علاقه بین استان گلستان و منگستائو یادداشت و به امضا رسید.

ربیعی یادآور شد: در این سفر قرار شد من از استان گلستان و امیرژانوف از استان منگستائو پیگیر اجرای این تفاهم‌نامه باشیم و سفر امیرژانوف نیز در جهت پیگیری این تفاهم نامه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان تاکید کرد: در این سفر قرار است شرکت گلستانی به نام شرکت بهاران گوشت گلستان برای کشت زمینی و تولید علوفه و تولید دام و گوسفند و واردات به کشور و توزیع با شرکت تخصصی دام قزاقستان تفاهم نامه‌ای امضاء کنند.

ربیعی تصریح کرد: در ادامه تفاهم نامه سال گذشته با کشور قزاقستان قرار بود 50 هزار راس دام زنده وارد استان گلستان شود که تاکنون 2 محموله آن وارد شده و در ادامه برای استفاده استان گلستان و استان‌های همجوار دام زنده از قزاقستان وارد خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان گفت: همچنین در ادامه تفاهم نامه، خانم روشنی از منگستائو به گلستان آمده و از شیلات و میگوی استان بازدید داشتند تا در ادامه ارتباطات بتوانیم خدمات مهندسی و کارشناسی آبزیان به ویژه میگو را ارائه دهند.

وی افزود: با افتتاح راه‌‎آهن ایران- ترکمنستان- قزاقستان و توسعه ایستگاه آن در آینده، خط دوستی و رفاقت این 3 کشور نیز توسعه خواهد یافت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان با اشاره به نگاه توسعه‎ای کشور به استان گلستان یادآور شد: خوشبختانه با نگاه مثبت و توسعه‎ای دولت جمهوری اسلامی ایران، خط عریض و پایانه صادرات و واردات و استفاده کامل از ایستگاه راه‎آهن اینچه برون ایجاد خواهد شد و ایستگاه اینچه‎برون بهترین منطقه تجاری و اقتصادی کشور خواهد شد.

ربیعی تصریح کرد: قرار است در نیمه دوم سال جاری خط پروازی منگستائو - گرگان با هواپیمای کوچکتر و توط شرکت خصوصی با ظرفیت 58 نفر ایجاد شود.

وی تاکید کرد: کارشناسی منطقه آزاد اینچه برون انجام شده و با توجه به اینکه مجلس موجود همراه دولت است امید داریم مجلس این منطقه را به عنوان منطقه آزاد تصویب کند و پس از تصویب روند پیشرفت کار با سرعت بیشتری خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج