ائمه جمعه برخی از شهرستان‌های گلستان و فعالان سیاسی، اجتماعی و روزنامه‎نگاران در اعتراض به تفکرات مارکسیستی نشریه استارباد دست به قلم شدند و اعرتض خود را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، چند روزی است که مطالب فصل‌نامه استارباد مورد انتقاد شدید طیف‎های مختلف مردم قرار گرفته است.

اعتقاد این افراد بر این است که این اقدامات در غفلت مجموعه‎های نظارتی رخ داده و فصل‌نامه‎ای که در آن افکار مارکسیستی و سکولاریستی ترویج می‎شود، نباید اجازه نشر داشته باشد.

ائمه جمعه برخی از شهرستان‎های استان گلستان در نمازه جمعه این هفته خود نسبت به مطالب این نشریه واکنش نشان دادند و همچنین فعالان سیاسی، اجتماعی و روزنامه‎نگاران دست به قلم شدند و به تبیین افکار عمومی در خصوص مطالب این نشریه پرداختند.

حجت‌الاسلام سید حسن حسینی امام جمعه شهرستان مینودشت در این زمینه گفت: مجله‌ای در گرگان منتشر می‌شود به نام استارآباد که این مجله مطالب مهمی در شماره 8 خود منتشر کرده که حمایت شدید از منافقین و به امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی توهین کرده است.

خطیب جمعه مینودشت افزود: این منافقین در طول دوران انقلاب اسلامی افراد مهم این انقلاب را به شهادت رسانند و از قبیل رئیس جمهور محبوب و شهید بهشتی، ائمه جمعه، شهدای محراب و مردم به شهادت رسانند و این آقایون در گرگان از منافقین حمایت کردنند و انقلاب را محکوم کردند.

حسینی تصریح کرد: شما از بیت‎المال برای مجله‎تان به عنوان یارانه اعتبار می‎گیرید و در استان ولایت‎مدار گلستان این مطالب را نشر می‎کنید که مردم ما به حرف‎های شما اعتباری قائل نیستند و جاسوسانی مانند شما را محکوم می‎کنند.

توهین فصلنامه استارباد به امام خمینی(ره) و پیروان انقلاب

ولی الله شهابی، فعال رسانه‎ای استان گلستان در گفت‎وگو با خبرنگاران با اشاره به مطالب تحریف شده این نشریه افزود: تاریخ‌نگار فصل‌نامه شماره 8 استارباد با نگاه وارونه به هدایت و رهبری انقلاب اسلامی تصریحاٌ در صفحه 129 فصل‌نامه اظهار می‌دارد : " من معتقدم که در سطح ملی، جفایی به نیروهای دیگر است که ما انقلاب ایران را به علت اینکه آیت الله خمینی(ره) در عمر 13 ماهه انقلاب و موج عظیمی که ایجاد شد و توانست سخنگو و رهبر نارضایتی‌ها و اعتراضات مردم شود، نباید انقلاب ایران را صرفاٌ انقلاب و نهضت روحانیت بدانیم و ...  "  آیا این‌گونه بیانات سخیف درباره انقلاب اسلامی و رهبری آن  با وجود نقش رهبری امام خمینی  (ره ) از سال 42  و قبل از آن ، دلالت بر کینه سیاسی نسبت به انقلاب و رهبری آن ندارد؟ که تلویحاٌ اظهار می‌دارد  "آیت الله خمینی" از دی ماه سال 56 به بعد رهبر و سخنگوی انقلاب شده است! این بدان معناست که امام خمینی(ره) انقلاب را مصادره کرده است  و در واقع انقلاب متعلق به دیگران است ".

این فعال رسانه‎ای استان گلستان تاکید کرد: این افراد باید این درک سیاسی را داشته باشد که،  امام خمینی (ره) به عنوان نماد اعتراض مردم برگزیده نشد،  بلکه مردم مسلمان وم ظلوم ایران  با هدایت و رهبری ایشان از چنگال استبداد رژیم 2500 ساله رهایی یافتند.

وی افزود: جالب توجه است که، بیگانگی و نفرت در ادبیات سیاسی کبیر نسبت به امام خمینی (ره) در حدی است که از نام بردن امام خمینی(ره) هم پرهیز می‌کند و همانند بی.بی.سی لندن و دیگر رسانه‌های صهیونیستی و استکباری،  آن اسطوره بی‌نظیر قرن را آیت الله خمینی خطاب می‌کند.

این فعال رسانه‎ای استان گلستان تاکید کرد: جای تاسف دارد در این  نگارش استارباد  طرفداران امام خمینی(ره)  را  با تعبیر طرفداران آیت الله خمینی، افرادی بی‌سواد ،کم‌سواد و بی‌تجربه "افراد انقلابی‌نما" ، "سایه‌طلب" ، "انقلابیون غیر واقعی" ، "سوء استفاده‌گر" و "دارای شخصیت کاذب"معرفی می‌کند.

شهابی افزود: سفره استارباد برای افرادی گسترده شده  که به تحریف نقش روحانیت به ویژه ،آیت الله کاشانی و آیت الله سید جعفر بهبهانی پرداخته است.

وی گفت: شأنیت چهره مشهور گرگان به اعتبار خدمات پزشکی آیا باید در اندازه‎ای معتبر باشد که در فصل‌نامه استارباد،  آیت‌الله‌کاشانی را یک روحانی "معامله‌گر سیاسی" و "حق سکوت بگیر" فاقد سلامت و پاکی و صداقت ، مدافع آلمان نازی و اطرافیانش را اَراذل و اُوباش و چاقوکش خطاب کند؟ .

فصل نامه استارباد اعضای سازمان منافقین را انقلابیون واقعی معرفی میکند

این فعال رسانه‎ای با بیان اینکه نویسندگان نشریه استارباد مخالفت آیت الله کاشانی را با انگلیسی‌ها صرفاً کینه شخصی بیان کردند، گفت: فصل نامه استارباد، مبارزات روحانیت و دیگر سیاسیون مذهبی را تحت تأثیر سازمان مجاهدین معرفی می‎کند و از زبان محارم  منافقین اظهار می‌دارد : "در گرگان سیاسیون مذهبی که فعالیت داشته و زندان رفته بودند بیشتر تحت تاثیر  سازمان مجاهدین خلق آن زمان فعالیت می‌کردند و بسیار کمتر افرادی بودند که تحت تاثیر روحانیون مبارز باشند".

وی گفت: اصرار بر نمایش  چهره‌ای بسیار مثبت از افراد معدوم وابسته به سازمان منافقین به عنوان انقلابیون واقعی حکایت از ماهیت فکری و سیاسی این فصل‌نامه دارد .

این فعال رسانه‎ای استان گلستان تاکید کرد: این فصل‌نامه با تفکر ارتجاعی و برخلاف اندیشه‌های بیدارگر امام راحل (ره)  نسبت به رضاخان، به تمجید از حکومت پهلوی و تحقیر خدمات جمهوری اسلامی ایران پرداخته  ودر صفحه 49 شماره 4 سردبیر رسمی این فصلنامه می‌نویسد" متاسفانه نگاه ما به تاریخ به ویژه دوره پهلوی علمی و واقع‌بینانه نیست. نگاهی رسمی، کاملا منفی و رد همه چیز حتی برقراری امنیت، ساخت و سازهایی مانند راه آهن، دانشگاه و راه‌اندازی فرهنگستان است.»

حذف کلمه اسلام در مطالب فصل‌نامه استارباد

وی یادآور شد: در جای دیگر این فصل‌نامه سردبیر آن، در شماره 8 با نادیده گرفتن جنایات ساواکی‌ها، به دفاع و دلسوزی برای ماموران ساواک رژیم شاه می‌پردازد.

این نویسنده گلستانی افزود: این فصل‌نامه می‌داند انقلاب شناسنامه اسمی دارد که به انقلاب اسلامی در جهان اشتهار دارد، اما در جلد نشریه و متن و محتوای آن « انقلاب بهمن 57 »را به جای انقلاب اسلامی تابلو فصلنامه خود کرده است .

شهابی تاکید کرد: افرادی که اهل دردند  نباید در وقایع‌نگاری تاریخی،صرفاٌ خود و اندیشه‌های محدود خود را مرکز ثقل تاریخ ببینند  و  نباید زحمات گذشته خود را ولو با نیات صادقانه، حجتی بر سهم خواهی خود قلمداد کنند.

فصل‌نامه استارباد به‌دنبال بزرگ‌نمایی و ترویج اندیشه مارکسیستی و سکولاری در جامعه است

فاطمه‎سوخته‎سرایی، کارشناس سیاسی استان گلستان  در مورد فصلنامه استارباد گفت: ساده لوحی محض است اگر تصور کنیم که یک فصل‌نامه در گرگان برای تمجید از سران منافقین و بیان اینکه حضرت امام خمینی (ره)، رهبر 13ماهه! انقلاب اسلامی است، از جایی خط و ربط نگرفته باشد.

سوخته‎سرایی افزود: شاید خیلی از مردم به ویژه نسل جوان ندانند که 200 نفر از سران سازمان مرکزی منافقین از شهر گرگان و استان گلستان بوده‌اند، عده‌ای از آنان به علت جنایت‌های‌شان اعدام شدند و عده‌ی زیادی هم به اردوگاه اشرف در عراق گریخته‌اند.

وی گفت: بنابراین نحله فکری سازمان منافقین در شهر گرگان مسبوق به سابقه است و همین منافقین بودند که 15نفر را فقط در شهر گرگان شهید کردند و برای ایجاد حکومتی خودمختار در منطقه ترکمن صحرا، جنگ داخلی به راه‌انداختند.

این کارشناس سیاسی  تاکید کرد: قطعا امروز هم افرادی که در قالب این نشریه که می‌توان ادعا کرد نسخه برابر اصل نشریه «کتاب فصل» است، به‌دنبال بزرگ‌نمایی و ترویج اندیشه مارکسیستی و سکولاری در جامعه است.

سوخته‎سرایی یادآور شد: چنان که در همه شماره‌هایش مقالات و خاطرات کمونیستی درج می‌کند، از لیبرال‌ها حمایت و سازمان منافقین را انقلابیون اصلی می‌داند.

وی افزود: حتی در صفحه 51 شماره‌ 8 ، فعالیت‌های مارکسیست‌ها و ملی‌گراها را علیه حکومت پهلوی «خیلی بیشتر و حجیم‌تر و سازمان یافته‌تر از مذهبیون» معرفی می‌کند و رذالت را تا جایی پیش می‌برد که طرفداران پرشمار حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی را مردمی بی‌سواد، کم سواد و بی‌تجربه معرفی می‌کند.

این کارشناس سیاسی اظهار داشت: علاوه بر این، فصلنامه فوق پا را فراتر نهاده و انقلابیون طرفدار حضرت امام(ره) را افراد انقلابی‌نما، سایه‌طلب، سوء استفاده‌گر و دارای شخصیت کاذب معرفی کرده است.

سوخته‎سرایی خاطرنشان کرد: هرچند سینه تاریخ انقلاب اسلامی ایران از خدمات و خیانت‌های افراد و برخی از جریان‌های فکری و سیاسی پٌر است، اما اگر قرار باشد همه حقایق درباره تاریخ انقلاب بدون کوچکترین اغماضی گفته شود، همگان خواهند دانست که کسانی که امروز چهره دشمن را بزک و منافقین را مورد ستایش قرار می‌دهند، همان‌هایی هستند که دست‌شان به خون خیلی‌ها آلوده است.

وی افزود: از سویی دیگر یکی از دلایل این اتفاق، کم‌کاری نهادهای فرهنگی و نظارتی است که نشریه‌ای در دولت جمهوری اسلامی با یارانه‌ی دولتی علیه نظام و انقلاب اسلامی مطالب موهن می‌نگارد.

این کارشناس سیاسی تاکید کرد:اینجاست که رسانه‌ها، افراد انقلابی، دلسوزان نظام و همه افرادی که دل در گرو انقلاب اسلامی ایران، اندیشه‌ها و آرمان‌های امام و مقام معظم رهبری دارند باید در برابر این «اراذل سیاسی»، « آتش به اختیار» باشند و وارد گود شوند و حقایق را بیان کند.

فصل‌نامه استارباد واقعیات تاریخ انقلاب اسلامی را تحریف کرده است

مسلم رستمانی یکی دیگر از فعالان اجتماعی استان گلستان هم درباره مطالب نشریه استارباد اظهار داشت:  در دارالمؤمنین گرگان و در زیر پوست استان، افرائی با تحریف واقعیات تاریخ انقلاب و نفوذ در مراکز تصمیم ساز فرهنگی و با پشتیبانی مالی مسئولین اجرایی و فرهنگی در حال قلب حقایق و مصّر به تعویض  جای شهید و جلّاد  هستند و شوربختانه سکوت توأم با اغماضِ جانبدارانه مسئولان امر آنها را در این شبیخون فرهنگی و سیاسی جری‎تر و با انگیزه‎تر کرده است .

وی تصریح کرد: فصل‌نامه استارباد ازجمله نشریات استانی ست که به یُمن یارانه و فضا و بستر مناسبی که ارشاد استان برای آن مهیّا کرده است در حال جولان دادن و تلاشی مستمر جهت تغییر ذائقه انقلابی مردم استان به ویژه نسل جستجوگر جوان تخصیصاً دانشجویان ، است.

این فعال اجتماعی استان گلستان افزود: حرکت خزنده و نرم این جریان در نفوذ در دانشگاه‎ها و ترغیب این قشر به فعالیت و بسط وگسترش این ایده در قالب‎های مختلف از جمله طرح‎های تحقیقاتی و پایان‎نامه‎ها از جمله هدف گذاری‎های استاربادی‎ها بشمار می‎رود.

رستمانی افزود: اداره این نشریه توسط عناصر شناخته شده از  چپ‎های رادیکال است که در رزومهٔ آنها سمپاتی جریانات مارکسیستی و سازمان مجاهدین خلق و امّتی و همچنین حضور فعال در فتنه 1388 مشهود و اظهر من الشمس هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج